Micro (7.x-1.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (64 entries)

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: content
ar: المحتوى

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Save
ar: حفظ

en: Update
ar: تحديث

en: View
ar: عرض

en: Path
ar: المسار

en: ID
ar: المعرف ID

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: type
ar: النوع

en: action
ar: إجراء

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Display links
ar: اعرض الروابط

en: Site
ar: موقع

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Filter
ar: انتقاء

en: Close
ar: إغلاق

en: Operation
ar: عملية

en: menu
ar: قائمة

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: Languages
ar: اللغات

en: Entity
ar: الكيان

en: any
ar: أياً

en: Show only items where
ar: مواصفات انتقاء المحتوى المعروض

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Content ranking
ar: تقييم المحتوى

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ar: الأرقام التالية تتحكم في الخصائص التي سيفاضل على أساسها البحث في المحتوى عند ترتيب النتائج. الأرقام الأكبر تعني تأثيرا أكبر؛ الصفر يعني أن الخاصية ستهمل؛ لا يتطلب تغيير هذه الأرقام إعادة بناء الفهرس. التغييرات تأخذ أثرها فورا.

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Recently posted
ar: نشر حديثا

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: This will override any other link you have set.
ar: سيلغي هذا أي رابط أخر قمت بحفظه

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: The post could not be saved.
ar: تعذر حفظ الموضوع.

en: The human-readable name %name is already taken.
ar: الاسم الموجه للبشر %name مستخدم بالفعل.

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: Delete selected content
ar: حذف المحتوى المحدد

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ar[0]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[1]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[2]: هل أنت متأكد من حذف هذين العنصرين؟
ar[3]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[4]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[5]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟

en: Search result
ar: نتيجة البحث

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
ar: إدارة أنواع المحتوى، بما في ذلك الحالات الافتراضية والترقية إلى الصفحة الرئيسية وإعدادات التعليقات، الخ.

en: Add new %type
ar: أضف %type جديد

en: and where %property is %value
ar: وحيث %property هي %value

en: where %property is %value
ar: عندما يكون %property هو %value

en: and where
ar: وحيث
