Micro (7.x-1.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (60 entries)

en: delete
cs: smazat

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: content
cs: obsah

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: List
cs: Seznam

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Description
cs: Popis

en: view
cs: zobrazit

en: Edit
cs: Upravit

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Save
cs: Uložit

en: Update
cs: Aktualizovat

en: View
cs: Zobrazit

en: Path
cs: Cesta

en: @type
cs: Typ

en: Advanced search
cs: Pokročilé vyhledávání

en: type
cs: typ

en: action
cs: akce

en: Update options
cs: Nastavení aktualizace

en: Display links
cs: Zobrazit odkazy

en: Filter
cs: Filtr

en: Close
cs: Zavřít

en: Operation
cs: Operace

en: No items selected.
cs: Žádné položky nevybrány.

en: Refine
cs: Omezit

en: Undo
cs: Zpět

en: Languages
cs: Jazyky

en: any
cs: nějaký

en: Show only items where
cs: Zobrazit jen položky, kde

en: Containing any of the words
cs: Obsahuje kterékoliv slovo

en: Containing the phrase
cs: Obsahuje frázi

en: Containing none of the words
cs: Neobsahuje žádné ze slov

en: Only of the type(s)
cs: Pouze typ

en: Content ranking
cs: Hodnocení obsahu

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
cs: Následující čísla určují, které vlastnosti by mělo zohlednit vyhledávání obsahu při řazení výsledků. Čím vyšší číslo, tím vyšší vliv. Nula znamená, že se vlastnost ignoruje. Změna těchto hodnot nevyžaduje přestavění indexu. Změny se projeví ihned.

en: Keyword relevance
cs: Relevance klíčových slov

en: Recently posted
cs: Nedávno přidáno

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Search index
cs: Index pro vyhledávání

en: The post could not be saved.
cs: Příspěvek nelze uložit.

en: The human-readable name %name is already taken.
cs: Název %name je již obsazen.

en: manage fields
cs: správa polí

en: manage display
cs: správa zobrazení

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
cs: Chybný strojově čitelný název. Zadejte název jiný než je %invalid.

en: Delete selected content
cs: Smazat

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
cs[0]: Opravdu chcete smazat tuto položku?
cs[1]: Opravdu chcete smazat tyto položky?

en: Search result
cs: Výsledek vyhledávání

en: Save content
cs: Uložit obsah

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
cs: Správa typů obsahu, včetně výchozího stavu, propagace na titulní straně, nastavení komentářů, atd.

en: Add new %type
cs: přidat nový %type

en: Use absolute link (begins with "http://")
cs: Použít absolutní odkaz (začínající „http://“)

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
cs: Pokud si toto přejete použít funkci "output this field as link" v "link path", musíte zapnout tuto volbu.

en: and where %property is %value
cs: a kde %property je %value

en: where %property is %value
cs: kde  %property je %value

en: and where
cs: a kde
