Micro (7.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (60 entries)

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: content
id: konten

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: view
id: tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: type
id: tipe

en: action
id: aksi

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Display links
id: Tampilkan tautan

en: Site
id: Situs

en: Inline
id: Sebaris

en: Close
id: Tutup

en: Operation
id: Operasi

en: No items selected.
id: Tidak ada yang dipilih.

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Entity
id: Entitas

en: any
id: apapun

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: Content ranking
id: Pemeringkatan artikel

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
id: Kontrol angka berikut menunjukkan prioritas pencarian saat menampilkan urutan hasilnya. Makin tinggi nilainya berarti makin berpengaruh, nol berarti diabaikan. Mengubah nomor ini tidak membutuhkan pembangunan indeks ulang. Perubahan yang dilakukan akan langsung berlaku efektif.

en: Keyword relevance
id: Relevansi kata kunci

en: Recently posted
id: Tingat kebaruan

en: Create @name
id: Kirim @name

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: The post could not be saved.
id: Artikel tidak bisa disimpan.

en: The human-readable name %name is already taken.
id: Nama jenis konten %name sudah ada.

en: manage fields
id: kelola field

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Delete selected content
id: Hapus konten yang dipilih

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: Save content
id: Simpan konten

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
id: Mengelola jenis-jenis konten, termasuk status bawaan, promosi halaman muka, pengaturan komentar, dll.

en: Add new %type
id: Tambah %type baru

en: Use absolute link (begins with "http://")
id: Gunakan tautan absolut (dimulai dengan "http: //")

en: Output machine name
id: Nama mesin output

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana
