Migrate (7.x-2.11) - en to id translation catalogue (95 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Overview
id: Sekilas

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: Variable
id: Variabel

en: Settings
id: Pengaturan

en: Import
id: Impor

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Low
id: Rendah

en: View
id: Lihat

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Done
id: Selesai

en: Module
id: Modul

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Count
id: Jumlah

en: items
id: item

en: Warning
id: Peringatan

en: N/A
id: T/T

en: Items
id: Item

en: Medium
id: Sedang

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Destination
id: Tujuan

en: Class
id: Kelas

en: Task
id: Perintah

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: No items selected.
id: Tidak ada yang dipilih.

en: Source
id: Sumber

en: Query
id: Kueri

en: Revert
id: Kembali

en: Path alias
id: Alias jalur

en: Notice
id: Peringatan

en: Getting Started
id: Persiapan

en: Migrate
id: Migrasi

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Source field
id: Bidang asal

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: done
id: selesai

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Migration
id: Migrasi

en: Uses
id: Penggunaan

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Menu links
id: Tautan menu

en: The total number of times the node has been viewed.
id: Jumlah beberapa kali node telah dilihat

en: The total number of times the node has been viewed today.
id: Berapa kali node telah dilihat hari ini.

en: The most recent time the node has been viewed.
id: Waktu terakhir kali node telah dilihat.

en: The name of the variable.
id: Nama variabel.

en: The value of the variable.
id: Nilai variabel.

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: New object was not saved, no error provided
id: Objek baru tidak tersimpan, tidak ada kesalahan yang diberikan

en: The menu name. Primary key.
id: Nama menu. Kunci utama.

en: The human-readable name of the menu.
id: Nama menu yang dapat dibaca oleh manusia.

en: A description of the menu
id: Deskripsi menu

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
id: Nama menu. Semua tautan dengan nama menu yang sama (misalnya 'navigasi') adalah bagian dari menu yang sama.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
id: ID tautan menu (mlid) adalah kunci utama bilangan bulat.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
id: ID tautan induk (plid) adalah mlid dari tautan di atas dalam hierarki, atau nol jika tautan berada di tingkat teratas dalam menunya.

en: The Drupal path or external path this link points to.
id: Jalur Drupal atau jalur eksternal yang dituju oleh tautan ini.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
id: Untuk tautan yang berhubungan dengan jalur Drupal (eksternal = 0), ini menghubungkan tautan ke {menu_router}.path untuk bergabung.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
id: Teks yang ditampilkan untuk tautan tersebut, yang dapat dimodifikasi oleh sebuah callback judul yang disimpan pada {menu_router}

en: The name of the module that generated this link.
id: Nama modul yang menghasilkan tautan ini.

en: A flag for whether the link should be rendered in menus. (1 = a disabled menu item that may be shown on admin screens, -1 = a menu callback, 0 = a normal, visible link)
id: Penanda untuk apakah tautan harus ditampilkan dalam menu. (1 = item menu yang dinonaktifkan yang mungkin ditampilkan di layar admin, -1 = callback menu, 0 = tautan normal dan terlihat)

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
id: Flag untuk mengindikasikan apakah tautan mengarah ke URL lengkap yang dimulai dengan protokol, seperti http:// (1 = eksternal, 0 = internal).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
id: Flag yang menunjukkan apakah ada tautan yang memiliki tautan ini sebagai induk (1 = ada anak, 0 = tidak ada anak).

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
id: Flag apakah tautan ini harus dirender sebagai diperluas di menu - tautan yang diperluas selalu memiliki tautan turunannya yang ditampilkan, alih-alih hanya jika tautan tersebut berada di jalur aktif (1 = diperluas, 0 = tidak diperluas)

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
id: Bobot tautan di antara tautan dalam menu yang sama pada kedalaman yang sama.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
id: Kedalaman relatif terhadap tingkat teratas. Tautan dengan plid == 0 akan memiliki kedalaman == 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
id: Flag untuk menunjukkan bahwa pengguna telah membuat atau mengedit tautan secara manual (1 = disesuaikan, 0 = tidak disesuaikan).

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
id: Mlid pertama di jalur yang terwujud. Jika N = kedalaman, maka pN harus sama dengan mlid. Jika kedalaman > 1 maka p(N-1) harus sama dengan plid. Semua pX di mana X > kedalaman harus sama dengan nol. Kolom p1 ... p9 juga disebut sebagai induk.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
id: Mlid kedua di jalur yang terwujud. Lihat p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
id: Mlid ketiga di jalur yang terwujud. Lihat p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
id: Mlid keempat di jalur yang terwujud. Lihat p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
id: Mlid kelima di jalur yang terwujud. Lihat p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
id: Mlid keenam di jalur yang terwujud. Lihat p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
id: Mlid ketujuh di jalur yang terwujud. Lihat p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
id: Mlid kedelapan di jalur yang terwujud. Lihat p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
id: Mlid kesembilan di jalur yang terwujud. Lihat p1.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
id: Flag yang mengindikasikan bahwa tautan ini dihasilkan selama pembaruan dari Drupal 5.
