Migrate (7.x-2.11) - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Priority
ja: 優先度

en: Overview
ja: 概観

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: Variable
ja: 変数

en: Settings
ja: 設定

en: Import
ja: インポート

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Low
ja: 低い

en: View
ja: ビュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Total
ja: 合計

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: Imported
ja: インポート済

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Done
ja: 完了

en: Module
ja: モジュール

en: Creation date
ja: 作成日時

en: Count
ja: カウント

en: items
ja: アイテム

en: Warning
ja: 警告

en: Items
ja: アイテム

en: Medium
ja: 中程度

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Destination
ja: 行き先

en: Class
ja: クラス

en: Level
ja: レベル

en: Task
ja: タスク

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Operation
ja: 操作

en: Updated date
ja: 更新日時

en: seconds
ja: 秒

en: Stop
ja: 停止

en: Messages
ja: メッセージ

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: Source
ja: ソース

en: Query
ja: クエリー

en: Revert
ja: 戻す

en: Path alias
ja: パスエイリアス

en: Notice
ja: 注意

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Migrate
ja: 移行

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Source field
ja: ソース フィルド

en: Description:
ja: 詳細：

en: Execute
ja: 実行

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Importing
ja: インポート

en: done
ja: 完了

en: Registration
ja: 登録

en: Migration
ja: マイグレーション

en: Uses
ja: 機能

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Dependency
ja: 依存

en: The value of the variable.
ja: 変数の値。

en: Active status
ja: 有効な状態

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Invalid PHP memory_limit !limit
ja: 不正な PHP memory_limit !limit

en: New object was not saved, no error provided
ja: 新しいオブジェクトは保存されませんでした。エラーはありません。

en: Memory usage is now !usage (!pct% of limit !limit), not enough reclaimed, starting new batch
ja: メモリー使用量が !usage （最大 !limit 中 !pct% ）です。十分に確保されていないため新しいバッチをスタートしています

en: Memory usage is now !usage (!pct% of limit !limit), reclaimed enough, continuing
ja: メモリー使用量が !usage （最大 !limit 中 !pct% ）です。十分に確保されているので継続します

en: Custom blocks
ja: カスタムブロック

en: Field mappings
ja: フィールドマッピング

en: Could not save to map table due to NULL value for key field !field
ja: キーフィールド !field の値が NULL のため、マップテーブルを保存できません

en: The menu name. Primary key.
ja: メニュー名。主キー。

en: The human-readable name of the menu.
ja: メニューの可読名称。

en: A description of the menu
ja: メニューの説明

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
ja: メニュー名。同じメニュー名（例えば 'ナビゲーション'）を持つすべてのメニューは、同じメニューの一部です。

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
ja: メニューリンクID（mlid）は整数の主キーです。

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
ja: 親リンクID（plid）は、階層で上位にあるリンクの mlid で、リンクがメニュー内で再上位の場合は 0 となります。

en: The Drupal path or external path this link points to.
ja: このリンクが指している Drupal 内部パスあるいは外部パス。

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
ja: Drupal パスに一致するリンク（ external = 0 ）に対して、これはリンクを {menu_router}.path に join のために接続します。

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
ja: リンクに表示されるテキスト。 {menu_router} に保存されたタイトルコールバックによって変更される可能性があります。

en: A serialized array of options to be passed to the url() or l() function, such as a query string or HTML attributes.
ja: クエリー文字列や HTML 属性と同様に、url() あるいは l() 関数へ渡すオプションの、シリアル化された配列。

en: The name of the module that generated this link.
ja: このリンクを生成したモジュールの名前。

en: A flag for whether the link should be rendered in menus. (1 = a disabled menu item that may be shown on admin screens, -1 = a menu callback, 0 = a normal, visible link)
ja: リンクがメニュー内に出力されるかどうかを示すフラグ。（1 = 管理画面で表示される無効なメニューアイテム、 -1 = メニューコールバック、 0 = 通常の閲覧可能なリンク）

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
ja: リンクが http:// といったプロトコルから始まる完全なURLを指しているかどうかを示すフラグ。

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
ja: このリンクを親とするリンクがあるかどうかを示すフラグ（1 = 子有り、 0 = 子無し）。

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
ja: このリンクがメニューで展開された状態で表示されるかどうかを示すフラグ - 展開されたリンクは、そのリンクがアクティブな場合だけでなく、常に子リンクが表示されます（1 = 展開、 0 = 展開なし）

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
ja: 同じメニューの同じ階層内のリンク間のウェイト。

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
ja: 階層の深さ。plid が 0 のリンクは階層が 1 となります。

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
ja: ユーザーがリンクを手動で作成または編集したかどうかを示すフラグ（1 = カスタマイズ有り、0 = カスタマイズ無し）。

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ja: マテリアライズドパス内の1番目のmlid。N = depth の場合、pN は mlid に等しくなります。depth > 1 なら p(N-1) は plid に等しくなります。X > depth の場合、pX はすべてゼロとなります。p1 から p9 のカラムは親とも呼ばれます。

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の2番目のmlid。p1を参照してください。

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の3番目のmlid。p1を参照してください。

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の4番目のmlid。p1を参照してください。

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の5番目のmlid。p1を参照してください。

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の6番目のmlid。p1を参照してください。

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の7番目のmlid。p1を参照してください。

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の8番目のmlid。p1を参照してください。

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の9番目のmlid。p1を参照してください。

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
ja: このリンクが Drupal 5 からのアップデートの際に生成されたものかどうかを示すフラグ。
