Migrate (7.x-2.7) - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Operations
sv: Funktioner

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Subject
sv: Ämne

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Priority
sv: Prioritet

en: Overview
sv: Översikt

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Message
sv: Meddelande

en: Variable
sv: Variabel

en: Settings
sv: Inställningar

en: Import
sv: Importera

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Low
sv: Låg

en: View
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Unknown
sv: Okänd

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Done
sv: Färdig

en: Module
sv: Modul

en: Creation date
sv: Datum skapad

en: Warning
sv: Varning

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Items
sv: Poster

en: Medium
sv: Mellan

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Destination
sv: Mål

en: Class
sv: Klass

en: Level
sv: Nivå

en: Task
sv: Uppgift

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Operation
sv: Funktion

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: seconds
sv: sekunder

en: Messages
sv: Meddelanden

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: Source
sv: Källa

en: Query
sv: Databasfråga

en: Revert
sv: Återställ

en: Path alias
sv: Sökvägsalias

en: Notice
sv: Notering

en: Migrate
sv: Migrera

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Source field
sv: Källfält

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Execute
sv: Verkställ

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Source data
sv: Källdata

en: Registration
sv: Registrering

en: Migration
sv: Migrering

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Background operations
sv: Funktioner i bakgrunden

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Dependency
sv: Beroende

en: Active status
sv: Aktiv status

en: Destination field
sv: Destinationsfält

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
sv: Den angivna filen %file kunde inte kopieras till %destination.

en: Invalid PHP memory_limit !limit
sv: Ogiltig PHP memory_limit !limit

en: New object was not saved, no error provided
sv: Nya objekt sparades inte, inga felmeddelande tillhandahölls

en: Memory usage is !usage (!pct% of limit !limit), resetting statics
sv: Minnesanvändning är !usage (!pct% av gräns !limit), återställer statistik

en: Memory usage is now !usage (!pct% of limit !limit), not enough reclaimed, starting new batch
sv: Minnesanvändning är nu !usage (!pct% av gräns !limit), ej tillräckligt återfört, startar ny sats

en: Memory usage is now !usage (!pct% of limit !limit), reclaimed enough, continuing
sv: Minnesanvändning är nu !usage (!pct% av gräns !limit), återförde tillräcklig, fortsätter

en: Custom blocks
sv: Anpassade block

en: Apply changes
sv: Tillämpa ändringar

en: Field mappings
sv: Fältmappningar

en: Source id
sv: Käll-ID

en: Could not save to map table due to NULL value for key field !field
sv: Kunde inte spara till karttabell på grund av INNEHÅLLSLÖST värde för nyckelfält !field

en: The menu name. Primary key.
sv: Menynamnet. Primärnyckel.

en: The human-readable name of the menu.
sv: Det mänskligt läsbara namnet på menyn.

en: A description of the menu
sv: En beskrivning av menyn

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
sv: Menynamnet. Alla länkar med samma menynamn (till exempel 'navigation') tillhör samma meny.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
sv: Menylänkens ID (mlid) är den primära heltalsnyckeln.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
sv: Föräldralänkens ID (plid) är mlid för länken ovan i hierarkin, eller noll om länken är på toppnivån i sin meny.

en: The Drupal path or external path this link points to.
sv: Den Drupal-sökväg eller externa sökväg som denna länk pekar till.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
sv: För länkar som motsvarar en Drupal-sökväg (extern = 0) kopplar detta länken till en {menu_router}.path för länkningar.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
sv: Texten som visas för länken, vilken kan ändras av en title callback sparad i {menu_router}.

en: The name of the module that generated this link.
sv: Namnet på den modul som skapat denna länk.

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
sv: En flagga som indikerar om länken pekar på en fullständig webbadress som börjar med ett protokoll, som http:// (1 = extern, 0 = intern).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
sv: Flagga som indikerar om det finns några länkar med denna länk som förälder (1 = det finns underordnade, 0 = inga underordnade).

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
sv: Flagga som indikerar om denna länk ska visas som utökad i menyer - utökade länkar visar alltid sina underordnade länkar direkt, istället för bara när länken är i den aktiva stigen (1 = utökad, 0 = inte utökad).

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
sv: Vikten för länken bland länkar i samma meny på samma nivå.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
sv: Djupet i förhållande till toppnivån. En länk med plid == 0 kommer att ha djup == 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
sv: En flagga som indikerar att användaren har skapat eller redigerat länken manuellt (1 = anpassad, 0 = inte anpassad).

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
sv: Den första mlid i den materialiserade sökvägen. Om N = djup, då måste pN vara lika med mlid. Om djup > 1 då måste p(N-1) vara lika med plid. Alla pX där X > djup måste vara lika med noll. Kolumnerna p1 ... p9 kallas också ovanliggande.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den andra mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den tredje mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den fjärde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den femte mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den sjätte mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den sjunde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den åttonde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den nionde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
sv: Flagga som indikerar att denna länk genererades under uppdateringen från Drupal 5.

en: Hard
sv: Svår
