Migrate (7.x-2.8-beta1) - en to pt translation catalogue (114 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Operations
pt: Operações

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Priority
pt: Prioridade

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Variable
pt: Variável

en: Settings
pt: Configurações

en: Import
pt: Importar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Low
pt: Baixo

en: View
pt: Ver

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Imported
pt: Importado

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Done
pt: Concluído

en: Module
pt: Módulo

en: Creation date
pt: Data de criação

en: items
pt: itens

en: Warning
pt: Aviso

en: N/A
pt: N/D

en: Items
pt: Itens

en: Medium
pt: Médio

en: Configuration
pt: Configurações

en: Destination
pt: Destino

en: Class
pt: Classe

en: Level
pt: Nível

en: Task
pt: Tarefa

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: seconds
pt: segundos

en: Stop
pt: Parar

en: Messages
pt: Mensagens

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: Source
pt: Fonte

en: Query
pt: Consulta

en: Revert
pt: Reverter

en: Path alias
pt: Endereço alternativo

en: Notice
pt: Nota

en: Migrate
pt: Migrar

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Source field
pt: Campo de origem

en: Description:
pt: Descrição:

en: Execute
pt: Executar

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Importing
pt: Importando

en: Registration
pt: Registro

en: Migration
pt: Migração

en: Dashboard
pt: Painel

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Background operations
pt: Operações em background

en: Source fields
pt: Arquivos de origem

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Dependency
pt: Dependência

en: The name of the variable.
pt: O nome da variável.

en: The value of the variable.
pt: O valor da variável.

en: Active status
pt: Status ativo

en: Destination field
pt: Campo de destino

en: No fields
pt: Sem campos

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Invalid PHP memory_limit !limit
pt: O memory_limit !limit do PHP é inválido

en: New object was not saved, no error provided
pt: O novo objeto não foi salvo, nenhum erro fornecido

en: Memory usage is !usage (!pct% of limit !limit), resetting statics
pt: O uso da memória está em !usage (!pct% do limite !limit), redefinindo as estatísticas

en: Memory usage is now !usage (!pct% of limit !limit), not enough reclaimed, starting new batch
pt: O uso da memória agora está em !usage (!pct% do limite !limit), não foi possível recuperar o suficiente, iniciando um novo lote

en: Memory usage is now !usage (!pct% of limit !limit), reclaimed enough, continuing
pt: O usuo da memória agora está em !usage (!pct% do limite !limit), foi possível recuperar o suficiente, continuando

en: Replacing !column !original with !candidate
pt: Substituindo !column !original por !candidate

en: Whether comments may be posted to the node
pt: Se os comentários podem ser postados no node

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Field mappings
pt: Mapeamentos de campo

en: Source id
pt: ID original

en: The menu name. Primary key.
pt: O nome do menu. Chave primária.

en: The human-readable name of the menu.
pt: O nome legível do menu.

en: A description of the menu
pt: Uma descrição do menu

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
pt: O nome do menu. Todos os links com o mesmo nome de menu (como 'navegação') fazem parte do mesmo menu.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
pt: O ID do link de menu (mlid) é a chave primária de número inteiro.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
pt: O ID do link pai (plid) é o mlid do link acima na hierarquia ou zero, se o link está no nível superior em seu menu.

en: The Drupal path or external path this link points to.
pt: O caminho Drupal ou caminho externo para o qual este link aponta.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
pt: Para links que correspondem a um caminho Drupal (externo = 0), isso conecta o link para um {menu_router}.path para junções.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
pt: O texto exibido para o link, que pode ser modificado por um retorno de chamada de título armazenado em {menu_router}.

en: The name of the module that generated this link.
pt: O nome do módulo que gerou este link.

en: A flag for whether the link should be rendered in menus. (1 = a disabled menu item that may be shown on admin screens, -1 = a menu callback, 0 = a normal, visible link)
pt: Uma sinalização indicando se o link deve ser renderizado nos menus. (1 = um item de menu desativado que pode ser mostrado nas telas do administrador, -1 = um retorno de chamada de menu, 0 = um link visível normal)

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
pt: Uma sinalização para indicar se o link aponta para uma URL completa começando com um protocolo, como http:// (1 = externo, 0 = interno).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
pt: Sinalização indicando se quaisquer links têm este link como um pai (1 = filhos existentes, 0 = sem filhos).

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
pt: Sinalização indicando se esse link deve ser renderizado como expandido nos menus. Links expandidos sempre possuem seus links filhos exibidos, em vez de somente quando o link estiver na trilha ativa (1 = expandido, 0 = não expandido)

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
pt: Peso do link entre os links no mesmo menu na mesma profundidade.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
pt: A profundidade em relação ao nível superior. Um link com plid == 0 terá profundidade == 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
pt: Uma sinalização para indicar se o usuário criou ou editou manualmente o link (1 = customizado, 0 = não customizado).

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
pt: O primeiro mlid no caminho materializado. Se N = profundidade, então pN deve ser igual a profundidade. Se a profundidade > 1 então p(N-1) deve ser igual ao plid. Todos os pX onde X > profundidade devem ser iguais a zero. As colunas p1 .. p9 também são chamados de pais.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
pt: O segundo mlid no caminho materializado. Veja p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
pt: O terceiro mlid no caminho materializado. Veja p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
pt: O quarto mlid no caminho materializado. Veja p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
pt: O quinto mlid no caminho materializado. Veja p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
pt: O sexto mlid no caminho materializado. Veja p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
pt: O sétimo mlid no caminho materializado. Veja p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
pt: O oitavo mlid no caminho materializado. Veja p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
pt: O nono mlid no caminho materializado. Veja p1.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
pt: Sinalização que indica que este link foi gerado durante a atualização do Drupal 5.

en: Hard
pt: Difícil
