Drupal-to-Drupal data migration (7.x-2.1-beta1) - en to pt translation catalogue (47 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Language
pt: Idioma

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Password
pt: Senha

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Format
pt: Formato

en: Teaser
pt: Resumo

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Users
pt: Utilizadores

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Source type
pt: Tipo de fonte

en: Path alias
pt: Caminho alternativo

en: Review
pt: Rever

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Destination type
pt: Tipo de destino

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 utilizador
pt[1]: @count utilizadores

en: Data
pt: Dados

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Default role
pt: Grupo predefinido

en: Migration
pt: Migração

en: Created timestamp
pt: Timestamp criado

en: 1 term | @count terms
pt[0]: 1 termo
pt[1]: @count termos

en: Last access timestamp
pt: A Data e hora do último acesso

en: Last login timestamp
pt: A Data e hora do último login

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
pt: A sua configuração PHP suporta apenas um único tipo de base de dados, por isso esse foi selecionado automaticamente.

en: @driver_name settings
pt: Definições para @driver_name

en: Authored by (uid)
pt: Criado por (uid)

en: Language (fr, en, ...)
pt: Idioma (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
pt: Timestamp modificado

en: Revision Log message
pt: Mensagem de registo de revisão

en: The translation set id for this node
pt: O id do conjunto de conversões para este nó

en: Registered timestamp
pt: Timestamp registado

en: Signature format
pt: Formato da assinatura
