Drupal-to-Drupal data migration (7.x-2.1-rc1) - en to tr translation catalogue (43 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Development
tr: Geliştirme

en: Language
tr: Dil

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Password
tr: Parola

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Format
tr: Biçim

en: Teaser
tr: Özet

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Görsel

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Signature
tr: İmza

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Source type
tr: Kaynak türü

en: Path alias
tr: Takma ad

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: 1 user | @count users
tr[0]: @count kullanıcı
tr[1]: @count kullanıcı

en: Data
tr: Veri

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Default role
tr: Varsayılan rol

en: Migration
tr: Göç

en: Created timestamp
tr: Zaman damgası oluşturuldu

en: Last access timestamp
tr: Son erişim zaman damgası

en: Last login timestamp
tr: Son giriş zaman damgası

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
tr: PHP konfigürasyonunuz yalnızca tek bir veritabanı türünü desteklediği için uygun veritabanı otomatik olarak seçilmiştir.

en: @driver_name settings
tr: @driver_name ayarları

en: Language (fr, en, ...)
tr: Dil (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
tr: Zaman damgası değiştirildi

en: Revision Log message
tr: Sürüm Günlüğü iletisi

en: The translation set id for this node
tr: Bu düğüm için çeviri kümesi kimliği

en: Registered timestamp
tr: Kaydolan zaman damgası

en: Signature format
tr: İmza biçimi

en: Init
tr: Başlangıç
