Drupal-to-Drupal data migration (7.x-2.1) - en to de translation catalogue (47 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Username
de: Benutzername

en: Email address
de: E-Mail-Adresse

en: Development
de: Entwicklung

en: Language
de: Sprache

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: Password
de: Passwort

en: Node ID
de: Beitrags-ID

en: Teaser
de: Anrisstext

en: Content Types
de: Inhaltstypen

en: Upload
de: Hochladen

en: Picture
de: Bild

en: Files
de: Dateien

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Roles
de: Rollen

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Signature
de: Signatur

en: Promoted to front page
de: Auf der Startseite anzeigen

en: Sticky at top of lists
de: Oben in Listen

en: Users
de: Benutzer

en: Create new revision
de: Neue Revision erstellen

en: Source type
de: Quelltyp

en: Path alias
de: Pfad-Alias

en: Review
de: Überprüfung

en: Timezone
de: Zeitzone

en: Destination type
de: Zieltyp

en: 1 user | @count users
de[0]: 1 Benutzer
de[1]: @count Benutzer

en: Data
de: Daten

en: Default theme
de: Standard-Theme

en: Default role
de: Standard Rolle

en: Created timestamp
de: Erstellungszeitpunkt

en: Credentials
de: Zugangsdaten

en: Source format
de: Format des Ausgangstextes

en: 1 term | @count terms
de[0]: 1 Begriff
de[1]: @count Begriffe

en: Stub
de: Grundgerüst

en: Last access timestamp
de: Zeitstempel des letzten Zugriffs.

en: Last login timestamp
de: Zeitstempel des letzten Logins.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
de: Ihre PHP-Konfiguration unterstützt nur einen Datenbanktyp, deshalb wurde dieser automatisch ausgewählt.

en: @driver_name settings
de: @driver_name Einstellungen

en: Authored by (uid)
de: Erstellt von (uid)

en: Language (fr, en, ...)
de: Sprache (fr, en, ...)

en: Modified timestamp
de: Angepasste Zeitangabe

en: Revision Log message
de: Revisions-Protokollnachricht

en: The translation set id for this node
de: Die ID des Übersetzungssatzes für diesen Inhalt

en: Registered timestamp
de: Zeitstempel der Registrierung.

en: Signature format
de: Signaturformat
