Drupal-to-Drupal data migration (7.x-2.1-rc1) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Development
fr: Développement

en: Language
fr: Langue

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Password
fr: Mot de passe

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Teaser
fr: Accroche

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: Files
fr: Fichiers

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Source type
fr: Type source

en: Path alias
fr: Alias de chemin

en: Review
fr: Vérifier

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Destination type
fr: Type de destination

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: Data
fr: Données

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Default role
fr: Rôle par défaut

en: Created timestamp
fr: Horodatage de création

en: Credentials
fr: Accréditation

en: Last access timestamp
fr: Horodatage du dernier accès

en: Last login timestamp
fr: Horodatage de la dernière connexion

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
fr: Votre configuration PHP ne supporte qu'un type de base de données qui a donc automatiquement été sélectionné.

en: @driver_name settings
fr: Paramètres de @driver_name

en: Authored by (uid)
fr: Écrit par (uid)

en: Language (fr, en, ...)
fr: Langue (fr, en...)

en: Modified timestamp
fr: Horodatage de modification

en: Revision Log message
fr: Message du journal de version

en: The translation set id for this node
fr: L'identifiant du jeu de traductions de ce nœud

en: Registered timestamp
fr: Horodatage d'enregistrement

en: Signature format
fr: Format de signature
