Mime Mail (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (50 entries)

en: Body
ja: 本文

en: Subject
ja: 件名

en: Language
ja: 言語

en: Email settings
ja: メール設定

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: error
ja: エラー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Mail
ja: メール

en: action
ja: アクション

en: Email
ja: メール

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: To
ja: 宛先

en: Roles
ja: 役割

en: System
ja: システム

en: Recipient
ja: 受信者

en: Not installed
ja: 未インストール

en: access denied
ja: アクセス拒否

en: Attachments
ja: 添付

en: Key
ja: キー

en: The mail's subject.
ja: メールの件名

en: HTML E-mail settings
ja: HTMLメール設定

en: Use mime mail for all messages
ja: 全てのメッセージにMIMEメールを使用

en: Use the mime mail module to deliver all site messages.  With this option, system emails will have styles and formatting
ja: 全てのサイトのメッセージ配信にmime mailモジュールを使用します。このオプションで、システムのメールにスタイルと書式を適用することができます。

en: Plaintext email only
ja: プレーンテキストメールのみ

en: This option disables the use of email messages with graphics and styles.  All messages will be converted to plain text.
ja: このオプションは画像とスタイルを持つメールメッセージの使用を無効にします。全てのメッセージはプレーンテキストに変換されます。

en: Process incoming messages posted to this site
ja: このサイトに投稿された着信メッセージを加工

en: This is an advanced setting that should not be enabled unless you know what you are doing
ja: これは何をすべきかどうか分からない時には有効にすべきではない高度な設定です。

en: Message validation string
ja: メッセージ検証文字列

en: This string will be used to validate incoming messages.  It can be anything, but must be used on both sides of the transfer
ja: この文字列は着信メッセージの検証に使用されます。何でもできますが、転送の両サイドで使用する必要があります。

en: E-mail engine
ja: メールエンジン

en: Choose an e-mail engine for sending mails from your site.
ja: あなたのサイトからメールを送信するためのメールエンジンを選びます。

en: Engine specific settings
ja: エンジン特定の設定

en: Please choose a mail engine.
ja: メールエンジンを選んで下さい。

en: Check this option if you do not wish to receive email messages with graphics and styles
ja: 画像とスタイル付きのメールメッセージを受信したくない場合はこのオプションをチェックします。

en: Mime Mail
ja: MIMEメール

en: Default mailing engine using drupal_mail().
ja: drupal_mail() を使用するデフォルトのメール送信エンジン。

en: Authentication error for POST e-mail
ja: メール送信の認証エラー

en: rules
ja: ルール

en: Cannot use %author token in this context.
ja: このコンテキストで %author トークンは使用できません

en: Mime Mail CSS Compressor
ja: MIMEメールCSS圧縮

en: Converts CSS to inline styles in an HTML message. Requires PHP 5.x and the DOM extension
ja: HTMLメッセージ中のインラインスタイルにCSSを変換します。PHP 5.xとDOM拡張が必要です。

en: Sender name
ja: 差出人名

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
ja: メッセージが送信されるメールアドレス。記事の投稿者にメールを送信したい場合は、換わりに[node:author:mail], [comment:author:mail]などのトークンを入力。

en: PHP DOM Extension
ja: PHP DOM 拡張

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
ja: 有効なメールアドレス、またはトークンメールアドレス（例えば %author）を入力してください。

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ja: メールを受け取るユーザーの役割を選択してください。
