Mini site (7.x-1.0-unstable4) - en to it translation catalogue (6 entries)

en: Exists
it: Esiste

en: Maximum upload size
it: Dimensione massima caricamento

en: Unable to create
it: Impossibile creare

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Inserire un valore del tipo "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) opure "50 MB" (megabyte) in modo da limitare la dimensione permessa. Se il campo viene lasciato vuoto la dimensione verrà limitata solo dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
it: La lista di estensioni permesse non è valida, assicurati di omettere i punti iniziali e di separare le estensioni con una virgola o uno spazio.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.
