Mobile jQuery Theme (7.x-1.0-beta1) - en to da translation catalogue (124 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: view
da: vis

en: Search
da: Søg

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Back
da: Tilbage

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Refresh
da: Opdatér

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Error
da: Fejl

en: Forward
da: Videresend

en: Block
da: Blok

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Menu link
da: Menu-link

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Warning
da: Advarsel

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Operation
da: Handling

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: @time ago
da: @time siden

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Empty
da: Tom

en: Choice
da: Valgmulighed

en: White
da: Hvid

en: revert
da: gendan

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: You are here
da: Du er her

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Grid
da: Gitter

en: Show descriptions
da: Vis beskrivelser

en: Blue
da: Blå

en: @user's picture
da: @users billede

en: Grey
da: Grå

en: More help
da: Mere hjælp

en: Preview trimmed version
da: Gennemse beskåret version

en: Preview full version
da: Gennemse fuld version

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Black
da: Sort

en: Expand layout to include descriptions.
da: Skift til visning med beskrivelser.

en: Hide descriptions
da: Skjul beskrivelser

en: Compress layout by hiding descriptions.
da: Skift til visning uden beskrivelser.

en: Effect
da: Effekt

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: edit role
da: redigér rolle

en: Warning message
da: Advarsel

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Yellow
da: Gul

en: Primary
da: Primær

en: Secondary
da: Sekundær

en: Vertical Tabs
da: Vertikale faneblade

en: sort ascending
da: sorter stigende

en: sort descending
da: sorter faldende

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
da: Den beskårne version af dit indlæg viser hvordan det vil se ud når indlægget vises på forsiden eller udgives i et feed. <span class="no-js">Du kan indsætte afgrænsningen "&lt;!--break--&gt;" (uden anførselstegn) for at angive hvor beskæringen skal foretages.</span>

en: Vote count
da: Stemmer

en: Search form
da: Søgefelt

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Temaet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: Alert
da: Advarsel

en: width @width
da: bredde @width

en: height @height
da: højde @height

en: upscaling allowed
da: opskalering tilladt

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
da: tilfældig mellem -@degrees&deg; og @degrees&deg;

en: @degrees&deg
da: @degrees&deg;

en: Rebuild theme registry for every page.
da: Genopbyg theme registry på hver side.

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Subscribe to @feed-title
da: Abonnér på @feed-title

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
da: <a href="@login">Log ind</a> eller <a href="@register">opret en konto</a> for at skrive kommentarer

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
da: <a href="@login">Log ind</a> for at skrive kommentarer

en: More information about text formats
da: Yderligere information om tekstformater

en: Style name
da: Formatnavn

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
da: Der er i øjeblikket ingen formater. <a href="!url">Tilføj et nyt format</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
da: Der er ingen effekter i dette format. Tilføj en ny effekt ved at vælge en mulighed nedenfor.

en: view actual size
da: vis faktisk størrelse

en: Sample original image
da: Eksempel på originalt billede

en: Sample modified image
da: Eksempel på modificeret billede

en: Date type
da: Datotype

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
da: Denne version er ikke kompatibel med Drupal !core_version og bør erstattes.

en: Requires: !module-list
da: Kræver: !module-list

en: Required by: !module-list
da: Kræves af: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
da: Kører på <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
da: Ingen tilgængelige ordforråd. <a href="@link">Tilføj ordforråd</a>.

en: Show more content
da: Vis mere indhold

en: @name <em>(locked)</em>
da: @name <em>(låst)</em>

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Close overlay
da: Luk overlay

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
da: Træk og slip blokkene til spalterne nedenfor. Ændringer gemmes automatisk. Der er flere valgmuligheder på <a href="@dashboard-url">indstillingssiden</a>.

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Add other blocks
da: Tilføj andre blokke

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
da[0]: For at afinstallere @module skal det følgende modul afinstalleres først: @required_modules
da[1]: For at afinstallere @module skal de følgende moduler afinstalleres først: @required_modules

en: (Machine name: @type)
da: (Maskinlæsbart navn: @type)
