Mobile jQuery Theme (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (125 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Version
it: Versione

en: view
it: mostra

en: Search
it: Cerca

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Back
it: Indietro

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Format
it: Formato

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: no screenshot
it: nessun'anteprima

en: Check
it: Assegno

en: Error
it: Errore

en: Block
it: Blocco

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Warning
it: Avviso

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Operation
it: Operazione

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: @time ago
it: @time fa

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Empty
it: Vuoto

en: Choice
it: Scelta

en: Info
it: Informazioni

en: White
it: Bianco

en: revert
it: ripristina

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: Grid
it: Griglia

en: Show descriptions
it: Mostra descrizioni

en: Blue
it: Blu

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: More help
it: Ulteriore aiuto

en: Preview trimmed version
it: Anteprima versione troncata

en: Preview full version
it: Anteprima versione completa

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: No comments available.
it: Nessun commento disponibile.

en: Black
it: Nero

en: Expand layout to include descriptions.
it: Espandi il layout per includere le descrizioni.

en: Hide descriptions
it: Nascondi le descrizioni

en: Compress layout by hiding descriptions.
it: Comprimi il layout nascondendo le descrizioni.

en: Effect
it: Effetto

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: edit permissions
it: modifica permessi

en: original
it: originale

en: edit role
it: modifica ruolo

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Yellow
it: Giallo

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

en: Vertical Tabs
it: Schede Verticali

en: sort ascending
it: ordinamento crescente

en: sort descending
it: ordinamento decrescente

en: No blocks in this region
it: Nessun blocco in questa regione

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
it: La versione troncata del contenuto mostra come verrà visualizzato quando promosso nella pagina principale o esportato nel feed RSS.<span class="no-js"> Puoi inserire il delimitatore "&lt;!--break--&gt;" (senza le virgolette) per decidere con precisione dove il contenuto sarà troncato.</span>

en: Vote count
it: Conteggio voti

en: Search form
it: Form di ricerca

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
it: Questo tema richiede la versione @php_required di PHP ed è incompatibile con quella attualmente installata (!php_version).

en: Alert
it: Avviso

en: width @width
it: larghezza @width

en: height @height
it: altezza @height

en: upscaling allowed
it: ingrandimento consentito

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
it: casuale tra -@degrees&deg e @degrees&deg

en: Main Menu
it: Navigazione Principale

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Subscribe to @feed-title
it: Iscriviti a @feed-title

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
it: <a href="@login">Accedi</a> o <a href="@register">registrati</a> per inserire commenti.

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
it: <a href="@login">Accedi</a> per lasciare commenti

en: More information about text formats
it: Altre informazioni sui formati del testo

en: Style name
it: Nome dello stile

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
it: Al momento non ci sono stili. <a href="!url">Aggiungi uno stile</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
it: Questo stile non contiene effetti. Aggiungi un effetto selezionando una delle opzioni seguenti.

en: view actual size
it: visualizza dimensioni reali

en: Sample original image
it: Immagine campione originale

en: Sample modified image
it: Immagine campione modificata

en: Date type
it: Tipo di data

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
it: Questa versione non è compatibile con Drupal !core_version e dovrebbe essere sostituita.

en: Requires: !module-list
it: Richiede: !module-list

en: Required by: !module-list
it: Richiesto da: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
it: Realizzato con <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
it: Nessun vocabolario disponibile. <a href="@link">Aggiungi vocabolario</a>.

en: Show more content
it: Mostra altri contenuti

en: @name <em>(locked)</em>
it: @name <em>(bloccato)</em>

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Close overlay
it: Chiudi l'overlay di amministrazione

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
it: Cattura e trascina questi blocchi sulle colonne sottostanti. I cambiamenti vengono salvati automaticamente. Ulteriori opzioni sono disponibili sulla <a href="@dashboard-url">pagina di configurazione</a>.

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Add other blocks
it: Aggiungi altri blocchi

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
it[0]: è necessario disinstallare @required_modules prima di disinstallare @module
it[1]: è necessario disinstallare @required_modules prima di disinstallare @module

en: (Machine name: @type)
it: (nome ad uso interno: @type)
