Mobile jQuery Theme (7.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (122 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: view
sv: visa

en: Search
sv: Sök

en: Weight
sv: Vikt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Back
sv: Tillbaka

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: no screenshot
sv: ingen skärmdump

en: Error
sv: Fel

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Warning
sv: Varning

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Operation
sv: Funktion

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Empty
sv: Töm

en: Choice
sv: Alternativ

en: Info
sv: Information

en: White
sv: Vit

en: revert
sv: återställ

en: Global Settings
sv: Globala inställningar

en: You are here
sv: Du är här

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: Grid
sv: Rutnät

en: Show descriptions
sv: Visa beskrivningar

en: Blue
sv: Blå

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: More help
sv: Mer hjälp

en: Preview trimmed version
sv: Förhandsgranska nedkortad version

en: Preview full version
sv: Förhandsgranska komplett version

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: Black
sv: Svart

en: Expand layout to include descriptions.
sv: Utöka utformningen så den innehåller beskrivningar.

en: Hide descriptions
sv: Dölj beskrivningar

en: Compress layout by hiding descriptions.
sv: Komprimera utformning genom att dölja beskrivningar.

en: Effect
sv: Effekt

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: edit permissions
sv: redigera behörigheter

en: original
sv: ursprunglig

en: edit role
sv: redigera roll

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Yellow
sv: Gul

en: Primary
sv: Primär

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Vertical Tabs
sv: Vertikala flikar

en: sort ascending
sv: sortera i stigande ordning

en: sort descending
sv: sortera i fallande ordning

en: No blocks in this region
sv: Inga block i denna region

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
sv: Den nedkortade versionen av ditt inlägg visar hur det ser ut när det visas på startsidan eller när det exporteras i ett RSS-flöde.<span class="no-js"> Du kan infoga avgränsaren "&lt;!--break--&gt;" (utan citattecknen) för att styra var ditt inlägg kapas.</span>

en: Vote count
sv: Antal röster

en: Search form
sv: Sökformulär

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Det här temat kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: Alert
sv: Larm

en: width @width
sv: bredd @width

en: height @height
sv: höjd @height

en: upscaling allowed
sv: uppskalning tillåten

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
sv: slumpvis mellan -@degrees&deg och @degrees&deg

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Subscribe to @feed-title
sv: Prenumerera på @feed-title

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> eller <a href="@register">skaffa ett konto</a> för att kommentera

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att kommentera

en: More information about text formats
sv: Mer information om textformat

en: Style name
sv: Namn på stil

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
sv: Det finns för närvarande inga stilar. <a href="!url">Lägg till en</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
sv: Det finns för närvarande inga effekter i denna stil. Lägg till en genom att välja ett alternativ nedan.

en: view actual size
sv: visa verklig storlek

en: Sample original image
sv: Prov på ursprunglig bild

en: Sample modified image
sv: Prov på förändrad bild

en: Date type
sv: Datumtyp

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
sv: Den här versionen är ej kompatibel med version !core_version av Drupalkärnan och bör ersättas.

en: Requires: !module-list
sv: Kräver: !module-list

en: Required by: !module-list
sv: Krävs av: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
sv: Drivs av <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
sv: Inga vokabulärer tillgängliga. <a href="@link">Lägg till vokabulär</a>.

en: Show more content
sv: Visa mer innehåll

en: @name <em>(locked)</em>
sv: @name <em>(låst)</em>

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Close overlay
sv: Stäng lager

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
sv: Drag-och-släpp dessa block till kolumnerna nedan. Ändringar sparas automatiskt. Fler alternativ finns tillgängliga på <a href="@dashboard-url">inställningssidan</a>.

en: Text Formats
sv: Textformat

en: Add other blocks
sv: Lägga till övriga block

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
sv[0]: För att avinstallera @module behöver följande modul avinstalleras först: @required_modules
sv[1]: För att avinstallera @module behöver följande moduler avinstalleras först: @required_modules

en: Star
sv: Stjärna

en: (Machine name: @type)
sv: (Maskinläsbart namn: @type)
