Mobile jQuery Theme (7.x-1.1-beta1) - en to tr translation catalogue (130 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: Search
tr: Ara

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Parent
tr: Üst öge

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Back
tr: Geri

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Format
tr: Biçim

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: no screenshot
tr: ekran görüntüsü yok

en: Check
tr: Çek

en: Error
tr: Hata

en: Forward
tr: İleri

en: Block
tr: Blok

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Warning
tr: Uyarı

en: OK
tr: Tamam

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Operation
tr: İşlem

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: @time ago
tr: @time önce

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Empty
tr: Boş

en: Choice
tr: Seçenek

en: Info
tr: Bilgi

en: White
tr: Beyaz

en: revert
tr: geri al

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: Grid
tr: Izgara

en: Show descriptions
tr: Açıklamaları göster

en: Blue
tr: Mavi

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: More help
tr: Daha fazla yardım

en: Preview trimmed version
tr: Kırpılmış sürüm önizlemesi

en: Preview full version
tr: Tam sürüm önizlemesi

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: Black
tr: Siyah

en: Expand layout to include descriptions.
tr: Açıklamaları içeren daha geniş bir görünüm üretir.

en: Hide descriptions
tr: Açıklamaları gizle

en: Compress layout by hiding descriptions.
tr: Açıklamaları gizleyerek daha kompakt bir görünüm oluşturur.

en: Effect
tr: Etki

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: edit permissions
tr: izinleri düzenle

en: original
tr: orijinal

en: edit role
tr: rol düzenle

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Yellow
tr: Sarı

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Vertical Tabs
tr: Dikey Sekmeler

en: sort ascending
tr: artan sırada

en: sort descending
tr: azalan sırada

en: No blocks in this region
tr: Bu bölgeye atanmış blok yok

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
tr: Gönderinizin kırpılmış sürümü, gönderi ana sayfaya yükseltildiğinde veya içerik yayını için dışarı aktarıldığında sahip olacağı görünümü içerir. "&lt;!--break--&gt;" (tırnaksız) ayırıcısı ekleyerek gönderinizin nereden bölüneceğini ayarlayabilirsiniz.

en: Vote count
tr: Oy sayısı

en: Search form
tr: Arama formu

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
tr: Bu tema için PHP'nin @php_required sürümü gereklidir; !php_version versiyonu ile uyumlu değildir.

en: Alert
tr: Çok önemli

en: width @width
tr: genişlik @width

en: height @height
tr: yükseklik @height

en: upscaling allowed
tr: büyütmeye izin verildi

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
tr: -@degrees&deg ve @degrees&deg arasında rastgele

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Subscribe to @feed-title
tr: Abone ol: @feed-title

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
tr: Yorum yapmak için <a href="@login">Giriş Yapın</a> ya da <a href="@register">Üye olun</a>.

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
tr: Yorum yapmak için <a href="@login">giriş yapın</a>

en: More information about text formats
tr: Metin biçimleri hakkında daha fazla bilgi

en: Style name
tr: Stil adı

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
tr: Şu an hiçbir stil yok. <a href="!url">Yeni bir tane ekleyin</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
tr: Şu an bu stilde hiç efekt yok. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçerek ekleyin.

en: view actual size
tr: gerçek boyutlarında görüntüle

en: Sample original image
tr: Özgün resmi örnekle

en: Sample modified image
tr: Değiştirilmiş resmi örnekle

en: Date type
tr: Tarih türü

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
tr: Bu sürüm, Drupal !core_version ile uyumlu değildir ve değiştirilmelidir.

en: Requires: !module-list
tr: Gerekenler: !module-list

en: Required by: !module-list
tr: Gerek duyanlar: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
tr: <a href="@poweredby">Drupal</a> tabanlıdır.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
tr: Hiç sözlük yok. <a href="@link">Sözlük ekle</a>.

en: Show more content
tr: Daha fazla içerik göster

en: Header Settings
tr: Üst bilgi ayarları

en: Footer Settings
tr: Altbilgi Ayarlarını gizle.

en: @name <em>(locked)</em>
tr: @name <em>(kilitli)</em>

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Close overlay
tr: Üst katmanı kapat

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
tr: Bu blokları aşağıdaki sütunlara sürükleyip bırakın. Değişiklikler otomatik olarak kaydedilir. Daha fazla seçeneğe <a href="@dashboard-url">yapılandırma sayfasından</a> erişilebilir.

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Add other blocks
tr: Başka bloklar ekle

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
tr[0]: @module eklentisinin kaldırılabilmesi için önce şu eklenti(ler) kaldırılmalıdır: @required_modules

en: (Machine name: @type)
tr: (Makine adı: @type)
