Mobile jQuery Theme (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (123 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: view
fr: voir

en: Search
fr: Rechercher

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Back
fr: Précédent

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: no screenshot
fr: pas de capture d'écran

en: Check
fr: Vérifier

en: Error
fr: Erreur

en: Forward
fr: Transférer

en: Block
fr: Bloc

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Warning
fr: Avertissement

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Operation
fr: Opération

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: @time ago
fr: il y a @time

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Empty
fr: Vide

en: Choice
fr: Choix

en: White
fr: Blanc

en: revert
fr: rétablir

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: Grid
fr: Grille

en: Show descriptions
fr: Afficher les descriptions

en: Blue
fr: Bleu

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: Grey
fr: Gris

en: More help
fr: Plus d'aide

en: Preview trimmed version
fr: Aperçu de la version abrégée

en: Preview full version
fr: Aperçu de la version complète

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: Black
fr: Noir

en: Expand layout to include descriptions.
fr: Produit une mise en page moins compacte qui inclut des descriptions.

en: Hide descriptions
fr: Masquer les descriptions

en: Compress layout by hiding descriptions.
fr: Produit une mise en page plus compacte en cachant les descriptions.

en: Effect
fr: Effet

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: edit permissions
fr: modifier les droits

en: edit role
fr: modifier le rôle

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Yellow
fr: Jaune

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: sort ascending
fr: trier par ordre croissant

en: sort descending
fr: trier par ordre décroissant

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fr: La version abrégée de votre contribution montre à quoi elle ressemble lorsqu'elle est promue sur la page d'accueil ou lorsqu'elle est exportée pour syndication.<span class="no-js"> Vous pouvez insérer le délimiteur "&lt;!--break--&gt;" (sans les guillemets) pour ajuster avec finesse l'endroit où votre contribution se trouve séparée.

en: Vote count
fr: Nombre de votes

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: No modules are available to uninstall.
fr: Aucun module ne peut être désinstallé.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce thème requiert la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version de PHP.

en: Alert
fr: Alerte

en: width @width
fr: largeur @width

en: height @height
fr: hauteur @height

en: upscaling allowed
fr: agrandissement autorisé

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fr: Génération aléatoire entre -@degrees&deg et @degrees&deg

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: Subscribe to @feed-title
fr: Souscrire à @feed-title

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fr: <a href="@login">Connectez-vous</a> ou <a href="@register">inscrivez-vous</a> pour publier un commentaire

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fr: <a href="@login">Identifiez-vous</a> pour poster des commentaires

en: More information about text formats
fr: Plus d'information sur les formats de texte

en: Style name
fr: Nom du style

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fr: Il n'y a actuellement aucun style. <a href="!url">En ajouter un nouveau</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fr: Il n'y a actuellement aucun effet pour ce style. Ajoutez-en un en choisissant une option ci-dessous.

en: view actual size
fr: voir en taille réelle

en: Sample original image
fr: Exemple d'image originale

en: Sample modified image
fr: Exemple d'image modifiée

en: Date type
fr: Type de date

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
fr: Cette version n'est pas compatible avec Drupal !core_version et devrait être remplacée.

en: Requires: !module-list
fr: Requiert : !module-list

en: Required by: !module-list
fr: Requis par : !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
fr: Propulsé par <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fr: Aucun vocabulaire disponible. <a href="@link">Ajouter un vocabulaire</a>.

en: Show more content
fr: Voir plus de contenu

en: @name <em>(locked)</em>
fr: @name <em>(verrouillé)</em>

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Close overlay
fr: Fermer le premier plan (overlay)

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
fr: Glisser et déposer ces blocs dans les colonnes ci-dessous. Les changements sont automatiquement enregistrés. D'autres options sont disponibles sur la <a href="@dashboard-url">page de configuration</a>.

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Add other blocks
fr: Ajouter d'autres blocs

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fr[0]: Pour désinstaller @module, le module suivant doit être désinstallé au préalable : @required_modules
fr[1]: Pour désinstaller @module, les modules suivants doivent être désinstallés au préalable : @required_modules

en: Star
fr: Étoile

en: (Machine name: @type)
fr: (Nom système : @type)
