Mobile jQuery Theme (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (125 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: ver

en: Search
pt: Buscar

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Back
pt: Voltar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Format
pt: Formato

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: no screenshot
pt: sem screenshot

en: Check
pt: Cheque

en: Error
pt: Erro

en: Block
pt: Bloco

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Warning
pt: Aviso

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Operation
pt: Operação

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: View user profile.
pt: Ver perfil do usuário.

en: @time ago
pt: @time atrás

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Empty
pt: Vazio

en: Choice
pt: Escolha

en: Info
pt: Informações

en: White
pt: Branco

en: revert
pt: reverter

en: Global Settings
pt: Configurações globais

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: Grid
pt: Grade

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: Blue
pt: Azul

en: @user's picture
pt: Foto de @user

en: More help
pt: Mais ajuda

en: Preview trimmed version
pt: Visualizar chamada do post

en: Preview full version
pt: Visualizar post completo

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: No comments available.
pt: Nenhum comentário disponível.

en: Black
pt: Preto

en: Expand layout to include descriptions.
pt: Expandir exibição da página, incluindo as descrições.

en: Hide descriptions
pt: Esconder descrições

en: Compress layout by hiding descriptions.
pt: Comprimir a exibição da página, escondendo as descrições.

en: Effect
pt: Efeito

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: edit permissions
pt: editar permissões

en: edit role
pt: editar papel

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Primary
pt: Primário

en: Secondary
pt: Secundário

en: sort ascending
pt: ordem crescente

en: sort descending
pt: ordem decrescente

en: No blocks in this region
pt: Não há nenhum bloco nesta região

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
pt: A chamada (um resumo do seu post) é o que será mostrado quando ele for promovido para a página inicial ou exportado no formato RSS. <span class="no-js">Você pode inserir o delimitador "&lt;!--break--&gt;" (sem as aspas) para determinar onde o seu post será dividido.</span>

en: Vote count
pt: Resultados

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
pt: Este tema requer a versão @php_required do PHP e é incompatível com a versão !php_version.

en: Alert
pt: Alerta

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento da imagem, permitido

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: valor aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Secondary Menu
pt: Menu Secundário

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Subscribe to @feed-title
pt: Inscreva-se em @feed-title

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
pt: <a href="@login">Login</a> ou <a href="@register">registre-se</a> para postar comentários

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
pt: <a href="@login">Login</a> para postar comentários

en: More information about text formats
pt: Mais informações sobre os formatos de texto

en: Style name
pt: Nome do estilo

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
pt: Não há estilos. <a href="!url">Adicione um novo</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
pt: Atualmente não existem efeitos nesse estilo. Adicione um selecionando uma opção abaixo.

en: view actual size
pt: ver tamanho atual

en: Sample original image
pt: Exemplo de imagem original

en: Sample modified image
pt: Exemplo de imagem modificada

en: Date type
pt: Tipo de data

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
pt: Essa versão não é compatível com Drupal !core_version e deve ser substituída.

en: Requires: !module-list
pt: Requer: !module-list

en: Required by: !module-list
pt: Requerido por: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
pt: Desenvolvido com <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
pt: Nenhum vocabulário disponível. <a href="@link">Adicionar novo vocabulário</a>.

en: Show more content
pt: Exibir mais conteúdo

en: @name <em>(locked)</em>
pt: @name <em>(bloqueado)</em>

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Close overlay
pt: Fechar sobreposição

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
pt: Clique e arraste os blocos para as colunas abaixo. As mudanças são salvas automaticamente. Mais opções disponíveis na <a href="@dashboard-url">página de configuração</a>.

en: Text Formats
pt: Formatos de texto

en: Add other blocks
pt: Adicionar outros blocos

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
pt[0]: Para desinstalar @module, o seguinte módulo precisa ser desinstalado primeiro: @required_modules
pt[1]: Para desinstalar @module, os seguintes módulos precisam ser desinstalados primeiro: @required_modules

en: (Machine name: @type)
pt: (Identificador: @type)
