Mobile jQuery Theme (7.x-2.0-beta1) - en to hi translation catalogue (93 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: Search
hi: खोज

en: Weight
hi: मान

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Back
hi: वापस

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Format
hi: प्रारूप

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: no screenshot
hi: कोई स्क्रीनशॉट  नहीं

en: Error
hi: त्रुटि

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Vocabulary name
hi: शब्दावली नाम

en: Warning
hi: चेतावनी

en: OK
hi: ठीक है

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Operation
hi: काम

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: View user profile.
hi: प्रयोक्ता की रुपरेखा देखें।

en: @time ago
hi: @time पूर्व

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Empty
hi: खाली

en: Choice
hi: विकल्प

en: Info
hi: जानकारी

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: Grid
hi: ढांचा

en: Show descriptions
hi: दिखाएँ विवरण

en: Blue
hi: नीला

en: @user's picture
hi: @user का छायाचित्र

en: More help
hi: अधिक मदद

en: Preview trimmed version
hi: साहित्य अंश रूप जाँचे

en: Preview full version
hi: पूर्ण साहित्य रूप जाँचे

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: No comments available.
hi: कोई कमेन्ट उपलब्ध नहीं है|

en: Black
hi: काला

en: Hide descriptions
hi: विवरण मिटायें

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: edit permissions
hi: अनुमति बदलें

en: edit role
hi: दायित्व बदलें

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Vertical Tabs
hi: कार्यक्षेत्र टैब्स

en: sort ascending
hi: आरोही तरह

en: sort descending
hi: उतरते तरह

en: No blocks in this region
hi: इस क्षेत्र में कोई ब्लॉक नहीं है।

en: Vote count
hi: मतगणना

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Alert
hi: चेतावनी

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
hi: <a href="@poweredby">ड्रूपल</a> द्वारा संचालित

en: @name <em>(locked)</em>
hi: @name <em>(सुरक्षित किया गया)</em>

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Close overlay
hi: ओवरले को बंद

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Add other blocks
hi: अन्य ब्लॉक में जोड़ें

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
hi[0]: @module की स्थापना रद्द करने के लिए, पहले निम्न मॉड्यूल की स्थापना रद्द किया जाना चाहिए: @required_modules
hi[1]: @module की स्थापना रद्द करने के लिए, पहले निम्न मॉड्यूल की स्थापना रद्द किया जाना चाहिए: @required_modules

en: (Machine name: @type)
hi: (मशीन नाम: @type)
