Mobile jQuery Theme (7.x-2.0-beta1) - en to ar translation catalogue (118 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: Search
ar: بحث

en: Weight
ar: الوزن

en: Parent
ar: الأب

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Back
ar: رجوع

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Format
ar: التنسيق

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: no screenshot
ar: لا توجد لقطة

en: Error
ar: خطأ

en: Block
ar: الصندوق

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Warning
ar: تحذير

en: OK
ar: موافق

en: Width
ar: العرض

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Operation
ar: عملية

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: @time ago
ar: منذ @time

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Empty
ar: فارغ

en: Choice
ar: اختيار

en: Info
ar: معلومات

en: White
ar: أبيض

en: revert
ar: استرجاع

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: !title !required
ar: ‏!title ‏!required

en: Grid
ar: شبكة

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: Blue
ar: أزرق

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: Preview trimmed version
ar: معاينة المقتطف

en: Preview full version
ar: معاينة الإصدار الكامل

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: Black
ar: أسود

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: Effect
ar: التأثير

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: edit permissions
ar: حرر الصلاحيات

en: original
ar: الأصلية

en: edit role
ar: تحرير الدور

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Vertical Tabs
ar: التبويبات العمودية

en: sort ascending
ar: رتب تصاعديا

en: sort descending
ar: رتب تنازليا

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ar: يعرض لك المقتطف ما يظهر من الموضوع حال ترقيته إلى الصفحة الرئيسية، أو في تلقيمة آر.إس.إس.<span class="no-js"> يمكنك إضافة &lt;!--break--&gt; لتحدد مكان قطع الموضوع.</span>

en: Vote count
ar: عدد الأصوات

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: Alert
ar: تنبيه

en: width @width
ar: عرض @width

en: height @height
ar: ارتفاع @height

en: upscaling allowed
ar: التكبير مسموح

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ar: توليد عشوائي بين - @degrees&deg و @degrees&deg

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Subscribe to @feed-title
ar: الاشتراك في @feed-title

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> أو <a href="@register">إنشاء حساب جديد</a> لإضافة تعليقات

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> لإضافة تعليقات

en: More information about text formats
ar: المزيد من المعلومات حول تنسيقات النص

en: Style name
ar: اسم النمط

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ar: لا توجد حاليا أية تأثيرات في هذا الشكل. أضف تأثيرا جديدا باختيار أحد الخيارات أسفله.

en: view actual size
ar: عرض الحجم الحالي

en: Sample original image
ar: مثال عن الصورة الأصلية

en: Sample modified image
ar: مثال عن الصورة المعدلة

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
ar: يستخدم <a href="@poweredby">دروبال</a>

en: Show more content
ar: عرض المزيد من المحتوى

en: @name <em>(locked)</em>
ar: @name <em>(مغلق)</em>

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Add other blocks
ar: إضافة صناديق أخرى

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
ar[0]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدة التالية: @required_modules
ar[1]: لإزالة @module، يجب أأولاً إزالة الوحدة التالية: @required_modules
ar[2]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[3]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[4]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules
ar[5]: لإزالة @module، يجب أولاً إزالة الوحدات التالية: @required_modules

en: (Machine name: @type)
ar: (الإسم الآلى: @type)
