Mobile jQuery Theme (7.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (118 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: Search
ja: 検索

en: Weight
ja: ウェイト

en: Parent
ja: 親

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Back
ja: 戻る

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Format
ja: フォーマット

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: no screenshot
ja: スクリーンショットなし

en: Check
ja: 小切手

en: Error
ja: エラー

en: Block
ja: ブロック

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Warning
ja: 警告

en: Width
ja: 幅

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Operation
ja: 操作

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: @time ago
ja: @time 前

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Empty
ja: 空

en: Choice
ja: 選択

en: White
ja: 白

en: revert
ja: 戻す

en: You are here
ja: 現在地

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Go to page @number
ja: @numberページへ

en: Grid
ja: グリッド

en: Show descriptions
ja: 説明を表示

en: Blue
ja: ブルー

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: More help
ja: もっと詳しく

en: Preview trimmed version
ja: ティーザーのプレビュー

en: Preview full version
ja: 全文のプレビュー

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: Black
ja: ブラック

en: Expand layout to include descriptions.
ja: 説明を含めるためにレイアウトを展開する

en: Hide descriptions
ja: 説明を非表示にする

en: Compress layout by hiding descriptions.
ja: 説明を隠してレイアウトを縮める

en: Effect
ja: 効果

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: edit permissions
ja: 権限の編集

en: original
ja: オリジナル

en: edit role
ja: 役割の編集

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Yellow
ja: イエロー

en: Vertical Tabs
ja: 垂直タブ

en: sort ascending
ja: 昇順で並び替える

en: sort descending
ja: 降順で並び替える

en: No blocks in this region
ja: このリージョンにブロックはありません

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ja: ティーザーのプレビューは、この投稿がメインページに掲載される際や、記事配信用のフィードに書き出される際に、どのように表示されるかを示しています。 <span class="no-js">分割する部分を自分で調整したい場合は、分割したい箇所に区切り記号 <b>&lt;!--break--&gt;</b> を挿入してください。</span>

en: Vote count
ja: 得票数

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: Alert
ja: 警告

en: width @width
ja: 幅 @width

en: height @height
ja: 高さ @height

en: upscaling allowed
ja: 拡大縮小を許可

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ja: -@degrees&deg から @degrees&deg の間のランダム

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Subscribe to @feed-title
ja: @feed-title を購読する

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ja: コメントを投稿するには<a href="@login">ログイン</a>または<a href="@register">ユーザー登録</a>を行ってください

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ja: コメントを投稿するには<a href="@login">ログイン</a>してください

en: More information about text formats
ja: テキストフォーマットに関する詳細情報

en: Style name
ja: スタイル名

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ja: このスタイルには現在何もエフェクトが設定されていません。下のオプションから一つ選択してください。

en: view actual size
ja: 実サイズで表示

en: Sample original image
ja: 元画像サンプル

en: Sample modified image
ja: 適用後画像サンプル

en: Date type
ja: 日付型

en: Requires: !module-list
ja: !module-list が必要

en: Required by: !module-list
ja: !module-list に必要

en: Show more content
ja: コンテンツをもっと表示

en: @name <em>(locked)</em>
ja: @name <em>（ロックされています）</em>

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Close overlay
ja: オーバーレイを閉じる

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Add other blocks
ja: 他のブロックを追加

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
ja[0]: @moduleをアンインストールするには、@required_modulesをアンインストールする必要があります。
ja[1]: @moduleをアンインストールするには、@required_modulesをアンインストールする必要があります。

en: Star
ja: スター

en: (Machine name: @type)
ja: (システム内部名称: @type)
