Mobile jQuery Theme (7.x-2.0-beta1) - en to uk translation catalogue (133 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: More
uk: Ще

en: Version
uk: Версія

en: view
uk: переглянути

en: Search
uk: Пошук

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Back
uk: Назад

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Format
uk: Формат

en: Refresh
uk: Оновити

en: Region
uk: Область

en: no screenshot
uk: без знімків екрану

en: Check
uk: Перевірити

en: Error
uk: Помилка

en: Forward
uk: Переслати

en: Block
uk: Блок

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: Warning
uk: Попередження

en: OK
uk: Гаразд

en: Width
uk: Ширина

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Operation
uk: Дія

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: View user profile.
uk: Переглянути профіль користувача.

en: @time ago
uk: @time тому

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Your search yielded no results
uk: За вашим пошуковим запитом нічого не знайдено

en: Empty
uk: Порожньо

en: Choice
uk: Вибір

en: Info
uk: Інформація

en: White
uk: Білий

en: revert
uk: відновити

en: Global Settings
uk: Глобальні параметри

en: You are here
uk: Ви є тут

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Go to page @number
uk: Перейти до сторінки @number

en: Grid
uk: Сітка

en: Show descriptions
uk: Показати описи

en: Blue
uk: Синій

en: @user's picture
uk: Картинка користувача @user.

en: Grey
uk: Сірий

en: More help
uk: Детальніша довідка

en: Preview trimmed version
uk: Зразок скороченої версії

en: Preview full version
uk: Зразок повної версії

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: Black
uk: Чорний

en: Expand layout to include descriptions.
uk: Розгорнути таблицю, щоб показати описи.

en: Hide descriptions
uk: Приховати описи

en: Compress layout by hiding descriptions.
uk: Зменшити таблицю приховавши описи.

en: Effect
uk: Ефект

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: edit permissions
uk: редагувати повноваження

en: original
uk: оригінал

en: edit role
uk: редагувати роль

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Primary
uk: Основні

en: Secondary
uk: Вторинне

en: Vertical Tabs
uk: Вертикальні вкладки

en: sort ascending
uk: впорядкувати за зростанням

en: sort descending
uk: впорядкувати за спаданням

en: No blocks in this region
uk: В цій області блоки відсутні

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
uk: Скорочена версія вашої публікації показує, як виглядатиме публікація при винесенні її на головну сторінку чи експорті в RSS потік.<span class="no-js"> Ви можете додати розділювач "&lt;!--break--&gt;" (без лапок), щоб точно вказати місце поділу вашої публікації.</span>

en: Vote count
uk: Лічильник голосів

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: No modules are available to uninstall.
uk: Доступні для видалення модулі відсутні.

en: Alert
uk: Застереження

en: width @width
uk: ширина @width

en: height @height
uk: висота @height

en: upscaling allowed
uk: збільшення розміру дозволено

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
uk: випадково між -@degrees&deg і @degrees&deg

en: fixed
uk: фіксований

en: Main Menu
uk: Головне Меню

en: Secondary Menu
uk: Другорядне меню

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: Subscribe to @feed-title
uk: Підписатися на @feed-title

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
uk: Щоб додати коментар, <a href="@login">увійдіть</a> або <a href="@register">зареєструйтесь</a>

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
uk: Щоб додати коментар, <a href="@login">увійдіть</a>

en: More information about text formats
uk: Більше інформації про текстові формати

en: Style name
uk: Назва стилю

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
uk: Наразі ефекти в стилі відсутні. Додайте новий з нижче наведеного списку вибору.

en: view actual size
uk: дивитись фактичний розмір

en: Sample original image
uk: Приклад вихідного зображення

en: Sample modified image
uk: Приклад зміненого зображення

en: Date type
uk: Тип дати

en: Requires: !module-list
uk: Вимагає: !module-list

en: Required by: !module-list
uk: Необхідний для: !module-list

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
uk: Працює на <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: Show more content
uk: Показати більше матеріалів

en: @name <em>(locked)</em>
uk: @name <em>(заблоковано)</em>

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Close overlay
uk: Закрити накладання

en: Text Formats
uk: Формати тексту

en: Add other blocks
uk: Додати інші блоки

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
uk[0]: Щоб видалити модуль @module, спочатку необхідно видалити наступний модуль: @required_modules
uk[1]: Щоб видалити модуль @module, спочатку необхідно видалити наступні модулі: @required_modules
uk[2]: Щоб видалити модуль @module, спочатку необхідно видалити наступні модулі: @required_modules

en: Star
uk: Зірка

en: Plus
uk: Плюс

en: Minus
uk: -

en: Gear
uk: Зубцювате колесо

en: Scalable by user
uk: Масштаб задається користувачем

en: (Machine name: @type)
uk: (Машинна назва: @type)
