Mobile Switch (7.x-2.0-beta1) - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Development
fr: Développement

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Settings
fr: Paramètres

en: Advanced
fr: Avancé

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Never fetched
fr: Jamais récupéré

en: Do not use
fr: Ne pas utiliser

en: Display only
fr: Afficher uniquement

en: Caches cleared.
fr: Les caches ont été vidés.

en: Mobile theme
fr: Thème mobile

en: Administer site configuration
fr: Administrer la configuration du site

en: Administer themes
fr: Administrer les thèmes

en: Desktop browser
fr: Navigateur de bureau

en: Extends the browser detection for desktop emulators such as <em>Opera mobile</em>, <em>Fennec</em> or more other. Don't use it on production sites.
fr: Ajouter la détection de navigateur pour les émulateurs comme <em>Opera mobile</em>, <em>Fennec</em>, etc. Ne pas utiliser en production.

en: Mobile emulator identification
fr: Identifiant d'émulateur mobile

en: default mobile theme by !mobile-switch
fr: Thème mobile par défaut pour !mobile-switch

en: Administer Mobile Switch
fr: Administrer Mobile Switch

en: Mobile Switch can help to develop a mobile site.
fr: Mobile Switch peut aider au développement d'un site mobile.

en: Use the %mobile-theme with desktop browsers. Do not forget to turn off this option on production sites.
fr: Utilisation de %mobile-theme pour les navigateurs de bureau. Pensez à désactiver cette option en production.

en: Preventing
fr: Prévention

en: Use preventing
fr: Utiliser la prévention.

en: Mobile devices identification for preventing
fr: Identification des appareils mobiles pour la prévention

en: Administration usage
fr: Utilisation pour l'administration

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: Adjust the basic settings.
fr: Ajuster les paramètres de base.

en: The Mobile Detect class file was not found.
fr: La classe Mobile Detect n'a pas été trouvé.

en: Tablet device
fr: Tablette

en: Mobile Detect settings
fr: Paramètres de Mobile Detect

en: Currently used Mobile Detect version: %fileversion
fr: Version actuelle de Mobile Detect : %fileversion

en: Available is the new Mobile Detect version: %fileversion
fr: La nouvelle version disponible de Mobile Detect est : %fileversion.

en: New Mobile Detect version: %fileversion
fr: Nouvelle version de Mobile Detect : %fileversion

en: Enable automatic version check
fr: Activer la vérification automatique de nouvelle version

en: Automatically checks new versions of the Mobile Detect class.
fr: Vérification automatique de la version de la class Mobile Detect

en: Check for new Mobile Detect version every
fr: Vérifier la nouvelle version de Mobile Detect tous les

en: Refresh Mobile Detect
fr: Rafraîchir Mobile Detect

en: Mobile Detect Import
fr: Importation de Mobile Detect
