Mobilizer (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (60 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: RSS feed
id: Pasokan RSS

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Layout
id: Tata letak

en: <none>
id: <nihil>

en: Done
id: Selesai

en: Width
id: Lebar

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: Method
id: Metode

en: Start
id: Mulai

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: City
id: Kota

en: Message:
id: Pesan:

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Style
id: Gaya

en: You are here
id: Anda di sini

en: Apply
id: Terapkan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: There was an error saving the menu link.
id: Ada kesalahan saat menyimpan link menu.

en: Go back
id: Kembali

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Main menu
id: Menu utama

en: The content type %name has been updated.
id: Jenis konten %name sudah di-update.

en: The content type %name has been added.
id: Jenis konten %name sudah ditambahkan.

en: Added content type %name.
id: Jenis konten %name sudah ditambahkan.

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: The file permissions could not be set on %uri.
id: Kewenangan berkas tidak dapat diatur pada %uri

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
id: Belum ada tautan menu. <a href="@link">Tambahkan tautan</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
id: Teks yang akan digunakan untuk tautan ini dalam menu.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
id: Anda yakin ingin menghapus pranala menu kostum %item ?

en: The menu link %title has been deleted.
id: Tautan menu %title telah dihapus.

en: Deleted menu link %title.
id: Menghapus tautan menu %title.

en: Edit menu link
id: Edit tautan menu

en: Video URL
id: URL video

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Enable @title menu link
id: Aktifkan tautan menu @title

en: Headings
id: Judul
