Mobilizer (7.x-2.0-beta1) - en to fr translation catalogue (85 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Center
fr: Centre

en: edit
fr: modifier

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: Layout
fr: Mise en page

en: <none>
fr: --aucun--

en: Email
fr: Courriel

en: file
fr: fichier

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: Done
fr: Terminé

en: Header
fr: Entête

en: Width
fr: Largeur

en: State
fr: État

en: Send
fr: Envoyer

en: node
fr: nœud

en: Method
fr: Méthode

en: Start
fr: Début

en: reset
fr: réinitialiser

en: Menu Title
fr: Titre de menu

en: City
fr: Ville

en: Share
fr: Partager

en: Street Address
fr: Rue

en: Message:
fr: Message :

en: send
fr: envoyer

en: Header Image
fr: Image d'en-tête

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Display Options
fr: Afficher les Options

en: Video
fr: Vidéo

en: Color Palette
fr: Palette de couleurs

en: Proceed
fr: Procéder

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Apply
fr: Appliquer

en: Save Configuration
fr: Enregistrer la Configuration

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Name:
fr: Nom :

en: There was an error saving the menu link.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de l'élement de menu.

en: Upload Images
fr: Transférer les images

en: Go back
fr: Retour

en: Add New Page
fr: Ajouter une Nouveau Page

en: Zipcode
fr: Code postal

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Email:
fr: Courriel :

en: Save As Draft
fr: Enregistrer comme brouillon

en: Main menu
fr: Menu principal

en: The content type %name has been updated.
fr: Le type de contenu %name a été mis à jour.

en: The content type %name has been added.
fr: Le type de contenu %name a été ajouté.

en: Added content type %name.
fr: Type de contenu  %name ajouté.

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n'a été transféré.

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: The file permissions could not be set on %uri.
fr: Impossible de définir les droits du fichier %uri.

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fr: Il n'y a pas encore de lien de menu. <a href="@link"> Ajouter un lien</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fr: Le texte à utiliser pour ce lien dans le menu.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le lien de menu personnalisé %item&nbsp;?

en: The menu link %title has been deleted.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: Deleted menu link %title.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: Edit menu link
fr: Modifier le lien de menu

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Enable @title menu link
fr: Activer le lien de menu @title

en: The email address appears to be invalid.
fr: L'adresse de courriel semble invalide.

en: Headings
fr: Titres

en: '@color' is not a valid hex color
fr: '@color'  n'est pas une couleur hexadécimale valide.

en: About Us
fr: À propos de nous
