Modal forms (with ctools) (7.x-1.2) - en to uk translation catalogue (61 entries)

en: Pages
uk: Сторінки

en: Register
uk: Реєстрація

en: Create a new user account.
uk: Створити новий обліковий запис користувача.

en: Request new password via e-mail.
uk: Отримати новий пароль електронною поштою.

en: Type
uk: Тип

en: Password
uk: Пароль

en: Contact
uk: Контакт

en: Display links
uk: Відображати посилання

en: Comment
uk: Коментар

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Scale
uk: Масштаб

en: Background color
uk: Колір тла

en: Log in
uk: Вхід

en: Close
uk: Закрити

en: Request new password
uk: Запит нового паролю

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Create new account
uk: Реєстрація

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Webform
uk: Вебформа

en: Enable for login links
uk: Увімкнути для посилань входу

en: Loading
uk: Завантаження

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
uk: Обговорення припинене: Ви не можете залишити нові коментарі.

en: Comment links settings
uk: Налаштування посилань коментарів

en: Show links
uk: Показати посилання

en: All pages except those listed
uk: Всі сторінки, окрім перелічених

en: Only the listed pages
uk: Тільки перелічені сторінки

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: No links
uk: Без посилань

en: Styles and options
uk: Стилі і налаштування

en: Login links settings
uk: Налаштування посилань входу

en: Dismiss
uk: Сховати

en: Display the "Create new account" (if allowed) and "Request new password" links below the login form.
uk: Відображати посилання "Реєстрація" (якщо дозволено) та "Запит нового пароля" під полями форми входу.

en: Background opacity
uk: Прозорість тла

en: Automatically activate Modal forms for links to user/login.
uk: Автоматично активувати модальні форми для посилань на user/login.

en: Show links and open them in a modal
uk: Показати посилання і відкрити їх у модальному вікні

en: Register links settings
uk: Налаштування посилань реєстрації

en: Enable for register new account links
uk: Увімкнути для посилань реєстрації нових облікових записів

en: Automatically activate Modal forms for links to user/register.
uk: Автоматично активувати модальні форми для посилань на user/register.

en: Password links settings
uk: Налаштування посилань пароля

en: Enable for request new password links
uk: Увімкнути для посилань запиту нового пароля

en: Automatically activate Modal forms for links to user/password.
uk: Автоматично активувати модальні форми для посилань на user/password.

en: Contact links settings
uk: Налаштування контактних посилань

en: Enable for contact links
uk: Увімкнути для контактних посилань

en: Automatically activate Modal forms for links to contact.
uk: Автоматично активувати модальні форми для посилань на contact.

en: Create a new user account
uk: Створити новий обліковий запис користувача

en: Modal forms
uk: Модальні форми

en: Adjust Modal forms settings.
uk: Зкоригувати налаштування модальних форм.

en: This module use ctools modal feature to open some common forms in a modal window.
uk: Цей модуль використовується для відкривання деяких загальних форм у модальному вікні за допомогою функціоналу ctools modal.

en: Enable for comment links
uk: Увімкнути для посилань коментування

en: Automatically activate Modal forms for links to comment.
uk: Автоматично активувати модальні форми для посилань на адресу comment.

en: Show Modal forms on specific pages
uk: Показувати модальну форму на певних сторінках

en: Login success
uk: Успішний вхід

en: No webform found.
uk: Веб-форми не знайдено.

en: The color of the background behind the modal. Should be entered in html hex notation (eg #000).
uk: Колір тла поза модальним вікном. Має вводитись у форматі html hex (наприклад, #000).

en: The opacity of the background behind the modal. Should be entered as a decimal value (eg 0.85 = 85% opacity).
uk: Прозорість тла поза модальним вікном. Має вводитись у вигляді десяткового дробу (наприклад, 0.85 = 85% прозорості).

en: Modal popup small
uk: Мале спливне вікно

en: Fixed sizes should be entered in pixels. Scaled sizes should be entered as a decimal percentage of the screen region (eg 0.8 = 80% of screen width/height).
uk: Фіксовані розміри мають вводитись у пікселях. Масштабовані розміри — у вигляді десяткового дробу частини області екрану (наприклад, 0.8 = 80% висоти/ширини екрану).

en: Modal popup medium
uk: Середнє спливне модальне вікно

en: Modal popup large
uk: Велике спливне модальне вікно

en: Page activation settings
uk: Налаштування активації сторінки
