Module permissions (7.x-1.3) - en to de translation catalogue (19 entries)

en: Save configuration
de: Konfiguration speichern

en: Description
de: Beschreibung

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Administration
de: Verwaltung

en: The configuration options have been saved.
de: Die Konfigurationsoptionen wurden gespeichert.

en: Configuration
de: Konfiguration

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
de: @module (<span class="admin-disabled">deaktiviert</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
de: @module (<span class="admin-enabled">aktiviert</span>)

en: Dependency
de: Abhängigkeit

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
de: @module (<span class="admin-missing">fehlt</span>)

en: project page
de: Projektseite

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
de: Warnung: Sollte nur vertrauenswürdigen Rollen gewährt werden; diese Berechtigung hat Auswirkungen auf die Sicherheit.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
de: @module (<span class="admin-missing">inkompatibel mit</span> Version @version)

en: Granted
de: gewährt

en: Administer settings.
de: Einstellungen verwalten.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
de: @module (<span class="admin-missing">Inkompatibel mit</span> der vorliegenden Version des Drupal-Kernsystems)

en: Module Permissions
de: Modulberechtigungen

en: Required by
de: Benötigt von
