Module permissions (7.x-1.3) - en to it translation catalogue (17 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Name
it: Nome

en: Configuration
it: Configurazione

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
it: @module (<span class="admin-disabled">disattivato</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
it: @module (<span class="admin-enabled">attivato</span>)

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
it: @module (<span class="admin-missing">mancante</span>)

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
it: Attenzione: garantire esclusivamente agli utenti fidati; questo permesso ha implicazioni per la sicurezza del sito.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
it: @module (<span class="admin-missing">incompatibile con</span> la versione @version)

en: Administer settings.
it: Gestisci impostazioni.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
it: @module (<span class="admin-missing">incompatibile con</span> questa versione di Drupal)
