Modules Checklist (7.x-1.2) - en to hi translation catalogue (19 entries)

en: enabled
hi: सक्रिय

en: enable
hi: सक्षम

en: Status
hi: अवस्था

en: Type
hi: प्रकार

en: Subject
hi: विषय

en: Email notification
hi: ईमेल अधिसूचना

en: disabled
hi: अक्षम

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: required
hi: अपेक्षित

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Message
hi: संदेश

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: To
hi: को

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: module
hi: मॉड्यूल

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Status report
hi: स्थिति रिपोर्ट
