Mollom (7.x-1.0-alpha2) - en to fi translation catalogue (50 entries)

en: Forms
fi: Lomakkeet

en: Next
fi: Seuraava

en: delete
fi: poista

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Author
fi: Tekijä

en: Subject
fi: Aihe

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Links
fi: Linkit

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Message
fi: Viesti

en: Settings
fi: Asetukset

en: Save
fi: Tallenna

en: Add
fi: Lisää

en: Text
fi: Teksti

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Configure
fi: Määrittele

en: Comment
fi: Kommentti

en: Context
fi: Konteksti

en: Public key
fi: Julkinen avain

en: Mollom is a web service that helps you manage your community.
fi: Mollom on online-palvelu, joka auttaa yhteisöllisen sivustosi järjestyksenpidossa.

en: use image CAPTCHA
fi: käytä kuva CAPTCHA

en: play audio CAPTCHA
fi: toista audio CAPTCHA

en: Optionally report this to Mollom
fi: Vaihtoehtoisesti ilmoita tämä Mollomiin

en: Don't send feedback to Mollom
fi: Älä lähetä palautetta Mollomiin

en: Report as spam or unsolicited advertising
fi: Raportoi spammina tai kiellettynä mainontana

en: Report as obscene, violent or profane content
fi: Raportoi väkivaltaisena, sopimattomana tai provosoivana sisältönä

en: Report as low-quality content or writing
fi: Raportoi matalatasoisena sisältönä tai kirjoituksena

en: Report as unwanted, taunting or off-topic content
fi: Raportoi eitoivottuna, solvaavana tai aiheen ohi menevänä sisältönä

en: Report as inappropriate: @link
fi: Raportoi aiheettomana: @link

en: Report as inappropriate
fi: Raportoi aiheettomana

en: Fallback strategy
fi: Varmistustilan strategia

en: Leave all forms unprotected and accept all submissions
fi: Jätä kaikki kaavakkeet suojaamatta ja hyväksy kaikki lähetykset

en: Mollom access keys
fi: Mollomin pääsyavaimet

en: The public key is used to uniquely identify you.
fi: Julkista avainta käytetään yksilöllisesti sinun tunnistamiseesi.

en: Private key
fi: Yksityinen avain

en: Word verification
fi: Sanavarmennus

en: Error @errno: %server - %message - mollom.getServerList
fi: Virhe @errno: %server - %message - mollom.getServerList

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
fi: Mollom torjuu kaikkea sivustojesi lomakkeiden kautta tulevaa roskapostia monipuolisten lomakekohtaisten asetusten mukaisesti. Jokaiselle lomakkeelle voi valita jonkin seuraavista vaihtoehdoista:

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
fi: <strong>Tekstin analyysi, CAPTCHA tarvittaessa</strong>: Mollom analysoi lomakkeeseen syötetyn datan ja pyytää täyttämään CAPTCHA-lomakkeen jos tarpeen. Tämä on ehdottomasti suositeltavin vaihtoehto, koska se käyttää tehokkaimmin hyväkseen Mollomin online-palvelua roskapostin ja asiallisen sisällön tunnistamiseen.

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
fi: <strong>Vain CAPTCHA</strong>: lomakkeen tietoja ei lähetetä Mollomille analysoitavaksi, ja Mollomin palvelimelta haetaan aina uusi CAPTCHA. Käytä tätä vaihtoehtoa, kun haluat että CAPTCHAa käytetään aina tai kun haluat vähentää Mollomin palvelimelle lähetettävää liikennettä. Huomaa, että CATPCHAlla varmistettuja lomakkeita ei tallenneta välimuistiin, joten tämä vaihtoehto voi kuormittaa palvelinta enemmän.

en: No protection
fi: Ei suojausta

en: CAPTCHA only
fi: Vain CAPTCHA

en: Block all submissions of protected forms until the server problems are resolved
fi: Estä kaikki lähetykset suojattuihin kaavakkeisiin kunnes palvelinongelmat on ratkaistu

en: Data is processsed and stored as explained in our <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide any necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of your data. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
fi: Sivustosi kävijöiden kirjoituksia käsitellään ja varastoidaan siten kuin <a href="@mollom-privacy">Verkkopalvelun tietosuojaohjeissamme (Web Service Privacy Policy)</a> on kuvattu. Käsiteltävän tiedon hallinnoijana sinun vastuullasi on informoida sivustollasi kävijöitä ja saada heiltä asianmukainen suostumus siihen, että Mollom käsittelee heidän luomaansa sisältöä. Ks. lisätietoja (englanniksi): <a href="@mollom-works">Kuinka Mollom toimii</a> ja <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
fi: Raportit ja käyttäjätilastot Mollom moduulille.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
fi: Kirjoita ylläolevassa kuvassa olevat merkit. Kirjainkoolla ei ole väliä. Jos merkkejä on mahdotonta lukea, lähetä lomake, niin saat uuden kuvan.

en: @name form
fi: @name kaavake
