Mollom (7.x-2.12) - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: Next
ja: 次へ

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Administration
ja: 管理

en: Links
ja: リンク

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: User registration form
ja: ユーザー登録フォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: Settings
ja: 設定

en: Save
ja: 保存

en: Add
ja: 追加

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Statistics
ja: 統計

en: Configure
ja: 設定

en: Normal
ja: ノーマル

en: Blacklists
ja: ブラックリスト

en: seconds
ja: 秒

en: Spam
ja: スパム

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Match
ja: 一致

en: Form
ja: フォーム

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: Context
ja: コンテキスト

en: contains
ja: 含む

en: Report
ja: レポート

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Report as inappropriate: @link
ja: 不適切として報告: @link

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: Invalid
ja: 不正

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Protection mode
ja: プロテクションモード

en: Add form
ja: フォームの追加

en: Profanity
ja: 冒涜

en: To complete this form, please complete the word verification below.
ja: このフォームを送信するには、下記のワード確認を行ってください。

en: @name form
ja: @nameフォーム

en: User password request form
ja: ユーザーパスワードリクエストフォーム

en: Bypass Mollom protection on forms
ja: フォームに対する Mollom プロテクションをバイパス

en: The posts were successfully reported as inappropriate.
ja: 投稿が不適切なものとしてリポートされました。

en: Text fields to analyze
ja: 解析するテキストフィールド

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
ja: ワード検証が正しく完了しませんでした。 もう一度新しいワード検証を入力してください。

en: Configure blacklists.
ja: ブラックリストを管理。

en: The protection is omitted for users having any of the permissions: !permission-list
ja: 次のいずれかの権限を有するユーザーにはプロテクションが省略されます: !permission-list

en: When text analysis identifies spam
ja: テキスト解析でスパムと識別された場合

en: Retain the post for manual moderation
ja: 手動でモデレーションするように投稿を保持

en: View Mollom statistics
ja: Mollom の統計値を表示

en: @name comment form
ja: @name コメントフォーム

en: Text analysis checks
ja: テキスト解析の判定

en: Mollom content moderation
ja: Mollom コンテンツモデレーション

en: User profile form
ja: ユーザープロフィールフォーム

en: When text analysis is unsure
ja: テキスト解析が不確かな場合

en: Show a CAPTCHA
ja: CAPTCHA を表示

en: Discard the post
ja: 投稿を破棄

en: Accept the post
ja: 投稿を受け入れる

en: recommended
ja: 推薦

en: Text analysis strictness
ja: テキスト解析の厳しさ

en: Strict: Posts are more likely classified as spam
ja: 厳格: 可能性が高い投稿はスパムとして分類

en: Relaxed: Posts are more likely classified as ham
ja: リラックス: 可能性が高い投稿はハム（スパムではない）と分類

en: If you feel this is in error, please <a href="@report-url" class="mollom-target">report that you are blocked</a>.
ja: これが間違っていると思われる場合は、<a href="@report-url" class="mollom-target">ブロックされていることを報告</a>してください。

en: Mollom will analyze the post and will only show a CAPTCHA when it is unsure.
ja: Mollom は不確かな時にだけ投稿を解析し CAPTCHA を表示します。

en: A CAPTCHA will be shown for every post. Only choose this if there are too few text fields to analyze.
ja: CAPTCHA は全ての投稿に表示されます。分析するテキストフ​​ィールドが少ない場合のみ選択してください。

en: Note: Page caching is disabled on all pages containing a CAPTCHA-only protected form.
ja: 注意: CAPTCHA だけで保護されたフォームが含まれる全てのページでページキャッシュは無効になります。

en: Type the characters you see in the picture; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
ja: 画像に表示されている文字を入力してください。もしこれを読むことができない場合は、送信ボタンを押して新しい画像を生成してください。小文字・大文字の区別はありません。

en: Report content as inappropriate
ja: コンテンツを不適切なものとして報告
