Mollom (7.x-2.12) - en to uk translation catalogue (86 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: Next
uk: Наступний

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Links
uk: Посилання

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: User registration form
uk: Форма реєстрації користувача

en: User contact form
uk: Контактна форма користувача

en: Settings
uk: Налаштування

en: Save
uk: Зберегти

en: Add
uk: Додати

en: Refresh
uk: Оновити

en: Statistics
uk: Статистика

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Normal
uk: Звичайне

en: Blacklists
uk: Чорні списки

en: total
uk: загалом

en: seconds
uk: секунд(и)

en: Spam
uk: Спам

en: Your search yielded no results
uk: За вашим пошуковим запитом нічого не знайдено

en: Post title
uk: Заголовок повідомлення

en: Match
uk: Збігається

en: Form
uk: Форма

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Not configured
uk: Не налаштовано

en: Context
uk: Контекст

en: contains
uk: містить

en: Advanced configuration
uk: Додаткове налаштування

en: Report
uk: Звіт

en: Matches
uk: Відповідності

en: Public key
uk: Відкритий ключ

en: report
uk: звіт

en: Private key
uk: Приватний ключ

en: Flagged
uk: Позначено прапором

en: Submit report
uk: Надіслати повідомлення

en: Site-wide contact form
uk: Загальносайтова контактна форма

en: Verification
uk: Перевірка

en: Thank you for your feedback.
uk: Дякуємо за відгук.

en: Invalid
uk: Некоректно

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
uk: Ваше повідомлення не пройшло спам фільтр і через це не збережене.

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: @name form
uk: Форма @name

en: User password request form
uk: Форма скидання пароля користувача

en: Network error
uk: Помилка мережі

en: Mollom blacklist
uk: Чорний список Mollom

en: The entry was added to the blacklist.
uk: Запис був доданий в чорний список.

en: The entry was removed from the blacklist.
uk: Запис був вилучений з чорного списку.

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
uk: Mollom автоматично блокує небажаний вміст і вчиться у всіх сайтів-учасників, щоб поліпшити свої фільтри. У верхній частині автоматичної фільтрації, можна визначити власний чорний список.

en: Bypass Mollom protection on forms
uk: Пропуск захисту Mollom на формах

en: Spam, unsolicited advertising
uk: Спам, небажана реклама

en: Low-quality
uk: Низька якість

en: Unwanted, taunting, off-topic
uk: Небажане, чвари, не по темі

en: Sending feedback to <a href="@mollom-url">Mollom</a> improves the automated moderation of new submissions.
uk: Зворотній зв'язок з <a href="@mollom-url">Mollom</a> покращує автоматизовану модерацію нових надсилань.

en: The posts were successfully reported as inappropriate.
uk: Дописи успішно були позначені як невідповідні.

en: The users were successfully reported.
uk: Користувачі, що про них було успішно повідомлено.

en: discard
uk: відхилити

en: retain
uk: залишити

en: The protection is omitted for users having any of the permissions: !permission-list
uk: Захист пропускається для користувачів, що мають будь-яке з повноважень: !permission-list

en: When text analysis identifies spam
uk: Коли аналіз тексту виявляє спам

en: Retain the post for manual moderation
uk: Залишити допис для ручної модерації

en: The form protection has been removed.
uk: Захист форми був успішно видалений.

en: exact
uk: точна

en: Mollom servers verified your keys. The services are operating correctly.
uk: Сервера Mollom перевірили ваші ключі. Всі сервіси працюють належним чином.

en: View Mollom statistics
uk: Перегляд статистики Mollom

en: @name comment form
uk: Форма коментаря @name

en: Text analysis checks
uk: Перевірки текстового аналізу

en: !title must be 32 characters. Ensure you copied the key correctly.
uk: !title повинен бути 32 символи. Перевірте, чи правильно ви скопіювали ключ.

en: Do not report
uk: Не сповіщати

en: Your submission contains invalid characters and will not be accepted.
uk: Ваші дані містять неприпустимі символи і не будуть прийняті.

en: An error occurred upon trying to add the value to the blacklist.
uk: Помилка під час спроби додати значення у чорний список.

en: Are you sure you want to delete %value from the blacklist?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %value з чорного списку?

en: The Mollom servers could be contacted, but Mollom API keys could not be verified.
uk: Сервери Mollom недоступні і ключі Mollom API неможливо перевірити.

en: Mollom API keys
uk: Ключі Mollom API

en: Valid (public key: @publicKey)
uk: Чинний (відкритий ключ: @publicKey)

en: Service error
uk: Помилка служби

en: User profile form
uk: Форма профілю користувача

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target" rel="nofollow">Mollom privacy policy</a>.
uk: Надсилаючи цю форму ви приймаєте  <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target" rel="nofollow">політику приватності Mollom</a>.

en: Client error
uk: Помилка клієнта
