Mollom (7.x-2.13) - en to cs translation catalogue (162 entries)

en: Forms
cs: Formuláře

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Next
cs: Další

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Subject
cs: Předmět

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Language
cs: Jazyk

en: Administration
cs: Administrace

en: Links
cs: Odkazy

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Message
cs: Zpráva

en: Comment form
cs: Formulář pro posílání komentářů

en: User registration form
cs: Formulář pro registraci uživatelů

en: User contact form
cs: Kontaktní formuláře pro jednotlivé uživatele

en: Settings
cs: Nastavení

en: Save
cs: Uložit

en: Add
cs: Přidat

en: remove
cs: odstranit

en: Refresh
cs: Obnovení

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Configure
cs: Nastavení

en: Comment
cs: Komentář

en: Normal
cs: Normální

en: Blacklists
cs: Blacklisty

en: total
cs: celkem

en: No posts available.
cs: Nejsou k dispozici žádné příspěvky.

en: seconds
cs: sekund

en: Your search yielded no results
cs: Vyhledávání nepřineslo žádné výsledky.

en: Match
cs: Odpovídá

en: Form
cs: Formulář

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Not configured
cs: Nenastaveno

en: No comments available.
cs: Bez komentářů.

en: Context
cs: Kontext

en: contains
cs: obsahuje

en: Advanced configuration
cs: Pokročilá konfigurace

en: Report
cs: Výkaz

en: Matches
cs: Shody

en: Public key
cs: Veřejný klíč

en: Report as inappropriate: @link
cs: Nahlásit jako nevhodný: @link

en: Private key
cs: Soukromý klíč

en: Site-wide contact form
cs: Kontaktní formulář pro celý web

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: Invalid
cs: Neplatný

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
cs: Vybrané komentáře byly nahlášeny jako nevhodné a byly smazány.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
cs: Vybrané komentáře byly nahlášeny jako nevhodné a byly schovány.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
cs: Vybrané příspěvky byly nahlášeny jako nevhodné a byly smazány.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
cs: Vybrané příspěvky byly nahlášeny jako nevhodné a byly schovány.

en: CAPTCHA only
cs: Pouze CAPTCHA

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
cs: Spam filtr nainstalovaný na tomto webu není momentálně dostupný. Díky nastavené politice není bohužel možné přijmout jakékoliv požadavky z formulářů chráněných spam filtrem dokud nebude problém vyřešen. Zkuste prosím za několik minut odeslat formulář znovu.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
cs: Vaše odeslání formuláře spustilo spam filtr a obsah formuláře nebyl přijat.

en: administer mollom
cs: spravovat mollom

en: Author name
cs: Jméno autora

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
cs: Hlášení a statistika využití Mollom modulu.

en: Report to Mollom
cs: Nahlásit do Mollom

en: Protection mode
cs: Typ ochrany

en: Unprotect
cs: Odstranit ochranu

en: Add form
cs: Přidat formulář

en: All available forms are protected already.
cs: Všechny dostupné formuláře jsou již chráněny před spamem.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
cs: Opravdu odstranit ochranu z tohoto formuláře?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
cs: Mollom již nebude nadále chránit tento formulář před spamem.

en: Profanity
cs: Vulgární výrazy

en: Unwanted
cs: Nežádoucí

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
cs: Během odebírání položky z blacklistu nastala chyba.

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
cs: Opravdu smazat a nahlásit obsah jako nevhodný?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
cs: Obsah byl úspěšně nahlášen jako jako nevhodný.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
cs: Pro dokončení formuláře vyplňte prosím ověření níže.

en: @name form
cs: formulář @name

en: Report to Mollom and unpublish
cs: Nahlásit Mollomu a schovat

en: Report to Mollom and delete
cs: Nahlásit Mollomu a smazat

en: User password request form
cs: Formulář pro vyžádání nového hesla

en: bypass mollom protection
cs: obejít mollom ochranu

en: Unprotect form
cs: Odstranit ochranu formuláře

en: Configure Mollom keys and global settings.
cs: Nastavit klíče pro Mollom a globální nastavení.

en: Mollom statistics
cs: Mollom statistika

en: Network error
cs: Síťová chyba

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
cs: Mollom servery se nepodařilo kontaktovat. Ujistěte se, že váš webový server má povoleno posílat odchozí HTTP požadavky.

en: Author e-mail
cs: E-mail autora

en: The entry was added to the blacklist.
cs: Položka byla přidána do blacklistu.

en: The entry was removed from the blacklist.
cs: Položka byla smazána z blacklistu.

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
cs: Mollom automaticky blokuje nežádoucí obsah a učí se ze všech zúčastněných webů, které zlepšují jeho filtrovací schopnosti. Navíc můžete na vrcholu automatického filtrování definovat vlastní blacklist.

en: Mollom's filters are shared and trained globally over all participating sites. Due to this, unwanted content might still be accepted on your site, even after sending feedback to Mollom. By using the site-specific blacklist, the filters can be customized to your specific needs. Each entry specifies a reason for why it has been blacklisted, which further helps in improving Mollom's automated filtering.
cs: Mollom filtry jsou sdíleny a trénovány globálně všemi weby, které této služby využívají. Z toho důvodu stále existuje určitá pravděpodobnost, že nežádoucí obsah může být přijat na vašem webu a to i po odeslání zpětné vazby do sítě Mollom. Používáním blacklistu, který je jedinečný pro každý web, můžete filtry přizpůsobit vašim specifickým potřebám. Každá položka obsahuje důvod, proč je na černé listině, což dále pomáhá zlepšovat automatizované filtrování pomocí služby Mollom.

en: All blacklist entries are applied to a context: the entire submitted post, or only links in the post. When limiting the context to links, both the link URL and the link text is taken into account.
cs: Všechny údaje v blacklistu se vztahují na kontext: celý odeslaný příspěvek nebo pouze odkazy v příspěvku. Omezíte-li kontext pouze na odkazy, jsou vzaty v úvahu jak URL, tak i text odkazu.

en: If a blacklist entry contains multiple words, various combinations will be matched. For example, when adding "<code>replica&nbsp;watches</code>" limited to links, the following links will be blocked:
cs: Pokud záznam v blacklistu obsahuje více slov, budou filtrovány všechny jejich kombinace. Např. při zadání "<code>replica&nbsp;watches</code>" s omezením na odkazy, následující odkazy budou blokovány:

en: Bypass Mollom protection on forms
cs: Obejití Mollom ochrany na formulářích

en: Spam, unsolicited advertising
cs: Spam, nevyžádaná reklama

en: Low-quality
cs: Nízká kvalita

en: Unwanted, taunting, off-topic
cs: Nežádoucí, posměšný, mimo téma

en: Sending feedback to <a href="@mollom-url">Mollom</a> improves the automated moderation of new submissions.
cs: Odesíláním zpětné vazby <a href="@mollom-url">Mollom</a> zlepšuje automatizované moderování nových příspěvků.

en: The users were successfully reported.
cs: Uživatelé byli úspěšně nahlášeni.

en: Configure %form-title protection
cs: Konfigurovat %form-title ochranu

en: Text analysis
cs: Analýza textu

en: Text fields to analyze
cs: Textová pole k analýze

en: At least one text analysis check is required.
cs: Alespoň jedna kontrola analýzou textu je vyžadována.

en: The form protection has been added.
cs: Ochrana formuláře byla přidána.

en: The form protection has been updated.
cs: Ochrana formuláře byla aktualizována.

en: Block all form submissions
cs: Blokovat všechny odesláné formuláře

en: Accept all form submissions
cs: Přijmout všechny odeslané formuláře

en: Enable testing mode
cs: Zapnout testovací režim

en: All listed forms below are protected by Mollom, unless users are able to <a href="@permissions-url">bypass Mollom's protection</a>.
cs: Všechny formuláře vypsané níže jsou chráněny pomocí služby Mollom, s výjimkou těch uživatelů, kteří mají oprávnění k <a href="@permissions-url">obejití ochrany služby Mollom</a>.

en: You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
cs: Můžete <a href="@add-form-url">přidat formulář</a> pod ochranu, konfigurovat již chráněné formuláře, nebo ochranu odstranit.

en: The blacklist is optional. There is no whitelist, i.e., if a blacklist entry is matched in a post, it overrides any other filter result and the post will not be accepted. Blacklisting potentially ambiguous words should be avoided.
cs: Blacklist je volitelný a není zde žádný whitelist. Např. pokud je položka z blacklistu zachycena v odeslaném příspěvku, překryje ostatní výsledky filtru a příspěvek nebude přijat. Vyhněte se proto vkládání nejasných či mnohovýznamových slov do blacklistu.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to disable it.
cs: Pro vypnutí navštivte <a href="@settings-url">stránku s nastavením modulu Mollom</a>.

en: Mollom testing mode is still enabled. !admin-message
cs: Mollom testovací mód je stále zapnutý. !admin-message

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
cs: Ověření pomocí slova nebylo úspěšné. Zkuste to znovu.

en: Mollom CAPTCHA or privacy policy link
cs: Odkaz na Mollom CAPTCHA nebo na zásady ochrany osobních údajů

en: Type the characters you see in this picture.
cs: Opište znaky, které vidíte na obrázku.

en: Configure blacklists.
cs: Konfigurovat blacklisty.

en: Configure spam blacklist entries.
cs: Konfigurovat položky spam blacklistu.

en: Configure profanity blacklist entries.
cs: Konfigurovat neuctivé výrazy v blacklistu.

en: Configure unwanted blacklist entries.
cs: Konfigurovat nechtěné výrazy v blacklistu.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to configure your keys.
cs: Navštivte <a href="@settings-url">stránku s nastavením modulu Mollom</a> a nastavte vaše klíče k Mollom API.

en: The Mollom API keys are not configured yet. !admin-message
cs: Klíče k Mollom API nejsou nastaveny. !admin-message

en: The configured Mollom API keys are invalid. !admin-message
cs: Klíče k Mollom API nejsou platné. !admin-message

en: The protection is omitted for users having any of the permissions: !permission-list
cs: Ochrana je vypnuta pro uživatele, kteří mají alespoň jedno z těchto oprávnění: !permission-list

en: When text analysis identifies spam
cs: Když analýza textu detekuje spam

en: Retain the post for manual moderation
cs: Zadržet příspěvek pro ruční kontrolu

en: The form protection has been removed.
cs: Ochrana formuláře byla odstraněna.

en: Mollom servers verified your keys. The services are operating correctly.
cs: Vaše klíče jsou ověřeny. Služby Mollom pracují normálně.

en: View Mollom statistics
cs: Zobrazení Mollom statistik

en: Text analysis checks
cs: Kontroly analýzy textu

en: !title must be 32 characters. Ensure you copied the key correctly.
cs: !title musí obsahovat 32 znaků. Zkontrolujte, že jste okopírovali správný kód.

en: Do not report
cs: Neoznamovat

en: Mollom content moderation
cs: Mollom moderování obsahu

en: Configure how the Mollom service moderates user-submitted content such as spam and profanity.
cs: Konfigurace, kde Mollom služba moderuje uživatelem odeslaný obsah jako spam a urážlivé příspěvky.

en: Automatically moderates user-submitted content and protects your site from spam and profanity.
cs: Automaticky moderuje obsah odeslaný uživatelem a chrání váš web před spamem a urážlivými příspěvky.

en: An error occurred upon trying to add the value to the blacklist.
cs: Při pokusu o přidání hodnoty do blacklistu došlo k chybě.

en: Are you sure you want to delete %value from the blacklist?
cs: Opravtu chcete odstranit hodnotu %value z blacklistu?

en: The Mollom servers could be contacted, but Mollom API keys could not be verified.
cs: Bylo možné se spojit s Mollom servery, ale Mollom API klíče nebylo možné ověřit.

en: Mollom API keys
cs: Mollom API klíče

en: Valid (public key: @publicKey)
cs: Platný (veřejný klíč: @publicKey)

en: Service error
cs: Chyba služby

en: The Mollom API keys could not be verified. Please try again later.
cs: Klíče pro Mollom API nemohly být ověřeny. Opakujte prosím později.

en: User profile form
cs: Formulář uživatelského profilu

en: Show a CAPTCHA
cs: Zobrazit CAPTCHA

en: Discard the post
cs: Zamítnout příspěvek

en: Accept the post
cs: Přijmout příspěvek

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target" rel="nofollow">Mollom privacy policy</a>.
cs: Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s<a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target" rel="nofollow">podmínkami služby Mollom</a>.

en: Delete blacklist entry
cs: Vymazání blacklist záznamu

en: The server time of this site is incorrect. The time of the operating system is not synchronized with the Coordinated Universal Time (UTC), which prevents a successful authentication with Mollom. The maximum allowed offset is @minutes minutes. Please consult your hosting provider or server operator to correct the server time.
cs: Čas tohoto serveru není v pořádku. Čas operačního systému není synchronizován s koordinovaným světovým časem (UTC), což zabraňuje úspěšné autentizaci s Mollomem. Maximální povolená chyba v minutách je @minutes. Prosím konzultujte tyto věci se svým poskytovatelem nebo s administrátorem serveru, aby zajistil korekci času.

en: Text analysis strictness
cs: Přísnost analýzy textu

en: Strict: Posts are more likely classified as spam
cs: Přísné: Příspěvky jsou často označeny za spam

en: Allow content to be moderated from the <a href="@moderation-url">@moderation-product</a>
cs: Povolit kontrolu obsahu z <a href="@moderation-url">@moderation-product</a>

en: Provides a unified moderation interface supporting multiple sites, moderation teams, and detailed analytics.
cs: Poskytuje rozhraní pro kontrolu obsahu z více stránek, týmy a detailní analýzu.

en: Note: All content that was created while this option was disabled cannot be moderated from the @moderation-product; only new content will appear.
cs: Poznámka: Veškerý obsah vytvořený v době, kdy byla tato možnost neaktivní nemůže být zkontrolován z @moderation-product; zobrazí se pouze nový obsah.

en: Used to uniquely identify this site.
cs: Použito pro identifikaci stránky.

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. <a href="@mollom-website">Mollom</a> is a web service that helps you identify content quality and, most importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your site visitors and community. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
cs: Povolit uživatelům reagovat a přispívat a přitom neustále udržovat obsah pod kontrolou může být obtížně. <a href="@mollom-website">Mollom</a> je webová služba, která umožňuje identifikovat závadnost obsahu a hlavně ochránit stránku před spamem. Když se kontrola obsahu stane jednodušší, získáte více času pro práci s uživateli vašeho webu a komunitou. Pro více informací se podívejte, <a href="@mollom-works">jak Mollom funguje</a> a na stránku <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.

en: Mollom can protect forms your site from unwanted posts. Each form can be set to one of the following options:
cs: Mollom poskytuje ochranu pro formuláře proti nežádoucím příspěvkům. Každý formulář může mít následující nastavení:

en: Text analysis with CAPTCHA backup
cs: Analýza textu s CAPTCHA jako zálohou

en: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom service to categorize posts into ham (not spam) and spam.
cs: Mollom analyzuje data odeslána ve formuláři a v případě potřeby zobrazí obrázek CAPTCHA. Tato možnost je doporučena, jelikož umožní službě Mollom roztřídit nezávadné příspěvky a spam.

en: The form data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
cs: Data formuláře nejsou odesílána na servery Mollom pro analýzu a vzdáleně hostovaná CAPTCHA je vždy zobrazena. Tato možnost je vhodná, pokud si přejete odesílát málo dat do sítě Mollom. Pamatuje, že formuláře s aktivní CAPTCHA ochranou nemohou použít cache, taklže jejím zobrazením může dojít ke snížení výkonu.

en: Data is processed and stored as explained in the <a href="@mollom-privacy">Mollom Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of submitted data.
cs: Data jsou zpracována a uložena dle dokumentu <a href="@mollom-privacy">Mollom Web Service Privacy Policy</a>. Je na vaší zodpovědnosti poskytnou potřebné informace a získat souhlas pro použití odeslaných dat službou Mollom.

en: If Mollom may not block a spam post for any reason, you can help to train and improve its filters by choosing the appropriate feedback option when deleting the post on your site.
cs: Pokud Mollom nemůže zablokovat příspěvek, můžete pomoci s vylepšením filtrů volbou odpovídajícího popisu při mazání nevhodného příspěvku.

en: If you feel this is in error, please <a href="@report-url" class="mollom-target">report that you are blocked</a>.
cs: Pokud cítíte, že je to chyba, prosím <a href="@report-url" class="mollom-target">nahlaste, že jste blokován</a>.
