Mollom (7.x-2.2) - en to fi translation catalogue (109 entries)

en: Forms
fi: Lomakkeet

en: Next
fi: Seuraava

en: delete
fi: poista

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Value
fi: Arvo

en: Subject
fi: Aihe

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Links
fi: Linkit

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Message
fi: Viesti

en: User registration form
fi: Käyttäjärekisteröitymislomake

en: User contact form
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: Settings
fi: Asetukset

en: Save
fi: Tallenna

en: Add
fi: Lisää

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Configure
fi: Määrittele

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Normal
fi: Normaali

en: Blacklists
fi: Mustat listat

en: Spam
fi: Roska

en: Strict
fi: Tarkka

en: Form
fi: Kaavake

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Not configured
fi: Ei asetettu

en: Context
fi: Konteksti

en: contains
fi: sisältää

en: Public key
fi: Julkinen avain

en: Report as inappropriate: @link
fi: Ilmoita sopimattomaksi: @link

en: Report as inappropriate
fi: Ilmoita sopimattomaksi

en: Private key
fi: Yksityinen avain

en: Word verification
fi: Sanavarmennus

en: IP address
fi: IP osoite

en: All fields
fi: Kaikki kentät

en: Site-wide contact form
fi: Sivustonlaajuinen yhteydenottolomake

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
fi: Käyttäjien reaktioiden ja osallistumisen salliminen siten, että sivuston sisältö pysyy hallinnassa, voi olla suuri haaste. Mollom on Web-palvelu, joka tulkitsee sisällön laatua ja, tärkeämpänä, auttaa roskan estämisessä. Kun sisällön tarkistamisesta tulee helpompaa, sinulle jää enemmän aikaa ja voimia Web-yhteisösi kanssa keskustelemiseen. Lisätietoja Mollomista löydät <a href="@mollom-website">Mollomin Web-sivustolta</a> tai <a href="@mollom-faq">Mollomin UKK:sta</a>.

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
fi: Mollom torjuu kaikkea sivustojesi lomakkeiden kautta tulevaa roskapostia monipuolisten lomakekohtaisten asetusten mukaisesti. Jokaiselle lomakkeelle voi valita jonkin seuraavista vaihtoehdoista:

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
fi: <strong>Tekstin analyysi, CAPTCHA tarvittaessa</strong>: Mollom analysoi lomakkeeseen syötetyn datan ja pyytää täyttämään CAPTCHA-lomakkeen jos tarpeen. Tämä on ehdottomasti suositeltavin vaihtoehto, koska se käyttää tehokkaimmin hyväkseen Mollomin online-palvelua roskapostin ja asiallisen sisällön tunnistamiseen.

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
fi: <strong>Vain CAPTCHA</strong>: lomakkeen tietoja ei lähetetä Mollomille analysoitavaksi, ja Mollomin palvelimelta haetaan aina uusi CAPTCHA. Käytä tätä vaihtoehtoa, kun haluat että CAPTCHAa käytetään aina tai kun haluat vähentää Mollomin palvelimelle lähetettävää liikennettä. Huomaa, että CATPCHAlla varmistettuja lomakkeita ei tallenneta välimuistiin, joten tämä vaihtoehto voi kuormittaa palvelinta enemmän.

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
fi: Sivustolle asennettu roskasuodatin ei ole tällä hetkellä käytettävissä. Sivuston käytännön mukaisesti emme hyväksy uusia merkintöjä ennen kuin ongelma on ratkaistu. Yritä lomakkeen lähettämistä uudelleen muutaman minuutin päästä.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
fi: Syötteesi laukaisi roskasuodattimen eikä sitä hyväksytä.

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
fi: Raportit ja käyttäjätilastot Mollom moduulille.

en: Report to Mollom
fi: Ilmoita Mollomille

en: Protection mode
fi: Suojaustila

en: Unprotect
fi: Pura suojaus

en: Add form
fi: Lisää lomake

en: All available forms are protected already.
fi: Kaikki saatavilla olevat lomakkeet on jo suojattu.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
fi: Oletko varma että haluat purkaa lomakkeen suojauksen?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
fi: Mollom ei enää suojaa tätä lomaketta roskalta.

en: Profanity
fi: Kirosanat

en: To use Mollom, you need a public and private key. To obtain your keys, <a href="@mollom-login-url">register and login on mollom.com</a>, and <a href="@mollom-manager-add-url">create a subscription</a> for your site. Once you created a subscription, copy your private and public access keys from the <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> into the form fields below, and you are ready to go.
fi: Käyttääksesi Mollomia tarvitset julkisen ja salaisen avaimen. Hankkiaksesi avaimet, <a href="@mollom-login-url">rekisteröidy ja kirjaudu sisään mollom.comiin</a>, ja <a href="@mollom-manager-add-url">luo tilaus</a> sivustollesi. Kun olet luonut tilauksen, kopioi julkinen ja salainen avaimesi <a href="@mollom-manager-url">sivustojen hallinnasta</a> allaoleviin kenttiin, ja Mollom on käytössä.

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
fi: Linkitä Mollomin tietosuojalausekkeeseen niistä lomakkeista, jotka on suojattu tekstianalyysillä

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
fi: Oletko varma että haluat poistaa ja ilmoittaa sisällön sopimattomaksi?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
fi: Sisältö ilmoitettiin onnistuneesti sopimattomaksi.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
fi: Kirjoita ylläolevassa kuvassa olevat merkit. Kirjainkoolla ei ole väliä. Jos merkkejä on mahdotonta lukea, lähetä lomake, niin saat uuden kuvan.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
fi: Viimeistelläksesi lomakelähetyksesi, täytä allaoleva sanavarmistus.

en: @name form
fi: Lomake @name

en: User password request form
fi: Käyttäjän salasanan pyyntölomake

en: Unprotect form
fi: Pura lomakkeen suojaus

en: Configure Mollom keys and global settings.
fi: Aseta Mollomin avaimet ja yleiset asetukset.

en: Mollom statistics
fi: Mollom-tilastot

en: Network error
fi: Verkkovirhe

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
fi: Mollomin palvelimiin ei saatu yhteyttä. Varmista, että Web-palvelimellesi on sallittu ulospäin HTTP-pyynnöt.

en: Mollom blacklist
fi: Mollomin musta lista

en: Bypass Mollom protection on forms
fi: Ohita Mollom-suojaus lomakkeissa

en: Spam, unsolicited advertising
fi: Roskaa, ei-pyydettyä mainostusta

en: Obscene, violent, profane
fi: Siveetöntä, väkivaltaista, kiroilua

en: Low-quality
fi: Heikkolaatuista

en: Unwanted, taunting, off-topic
fi: Ei-toivottavaa, ilkeää, aiheen ohi menevää

en: Sending feedback to <a href="@mollom-url">Mollom</a> improves the automated moderation of new submissions.
fi: Palautteen lähettäminen <a href="@mollom-url">Mollomille</a> parantaa uusien merkintöjen automaattista suodatusta.

en: The posts were successfully reported as inappropriate.
fi: Merkinnät ilmoitettiin onnistuneesti ei-sopiviksi.

en: The users were successfully reported.
fi: Käyttäjät ilmoitettiin onnistuneesti.

en: Your submission has triggered the profanity filter and will not be accepted until the inappropriate language is removed.
fi: Lähetyksesi laukaisi kirosanasuodattimen eikä sitä hyväksytä ennen kuin olet poistanut sopimattoman kielenkäytön.

en: Configure %form-title protection
fi: Aseta lomakkeen %form-title suojaus

en: Text analysis
fi: Tekstianalyysi

en: Text fields to analyze
fi: Analysoitavat tekstikentät

en: The form protection has been added.
fi: Lomakkeen suojaus on lisätty

en: The form protection has been updated.
fi: Lomakkeen suojaus on päivitetty.

en: Access keys
fi: Pääsyavaimet

en: Used to uniquely identify you.
fi: Käytetään sinun ainutkertaiseen tunnistamiseesi.

en: Used to prevent someone else from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
fi: Käytetään pyyntöjesi kaappaamisen välttämiseksi. Kuten salasanat, tätäkään ei tulisi jakaa kenenkään kanssa.

en: Block all form submissions
fi: Estä lomakkeiden lähetys

en: Accept all form submissions
fi: Hyväksy kaikki lomakkeiden lähetykset

en: Enable testing mode
fi: Käytä testitilaa

en: You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
fi: Voit <a href="@add-form-url">lisätä suojattavan lomakkeen</a>, asettaa jo suojattuja lomakkeita tai poistaa suojauksen.

en: Mollom testing mode is still enabled. !admin-message
fi: Mollom on edelleen testimoodissa. !admin-message

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
fi: Sanavarmennus ei täsmännyt. Ole hyvä ja kirjoita uusi sanavarmenne uudelleen.

en: Mollom CAPTCHA or privacy policy link
fi: Mollomin CAPTCHA tai tietosuojalausekelinkki

en: verify using image
fi: varmista käyttäen kuvaa

en: Type the characters you see in this picture.
fi: Syötä kuvassa näkyvät merkit.

en: verify using audio
fi: varmista käyttäen ääntä

en: Configure blacklists.
fi: Aseta mustat listat.

en: The Mollom API keys are not configured yet. !admin-message
fi: Mollomin API-avaimia ei ole vielä asetettu. !admin-message

en: The configured Mollom API keys are invalid. !admin-message
fi: Asetetut Mollomin API-avaimet eivät ole kelvolliset. !admin-message

en: Retain the post for manual moderation
fi: Säilytä merkintä manuaalista tarkistusta varten

en: The form protection has been removed.
fi: Lomakkeen suojaus on poistettu.

en: Mollom servers verified your keys. The services are operating correctly.
fi: Mollom-palvelimet vahvistivat avaimiesi toimivuuden. Palvelut ovat toiminnassa.

en: When Mollom is down or unreachable
fi: Kun Mollom on tavoittamattomissa

en: View Mollom statistics
fi: Näytä Mollomin tilastot

en: Text analysis checks
fi: Tekstianalyysin tarkistukset

en: Text analysis accuracy
fi: Tekstianalyysin tarkkuus

en: Relaxed
fi: Rento

en: !title must be 32 characters. Ensure you copied the key correctly.
fi: !title tulee olla 32 merkkiä. Varmista, että kopioit avaimen oikein.

en: Do not report
fi: Älä ilmoita

en: Mollom content moderation
fi: Mollom-sisältösuodatus

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target">Mollom privacy policy</a>.
fi: Lähettämällä tämän lomakkeen hyväksyt <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target">Mollomin tietosuojalausekkeen</a>.
