MoneySuite (7.x-10.0) - en to da translation catalogue (558 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Transaction ID
da: Transaktions ID

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Item
da: Element

en: Transactions
da: Transaktioner

en: Actions
da: Handlinger

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Currency
da: Valuta

en: Action
da: Handling

en: Quantity
da: Mængde

en: Purchased
da: Købt

en: Item Name
da: Elementets navn

en: Help Text
da: Hjælpetekst

en: Download
da: Hent

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Default
da: Standard

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: History
da: Historik

en: Filename
da: Filnavn

en: Notes
da: Noter

en: Text
da: Tekst

en: Total
da: I alt

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Please enter a valid email address
da: Indtast venligst en gyldig e-mail-adresse

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Activated
da: Aktiveret

en: All
da: Alle

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Year
da: År

en: Page
da: Side

en: Client ID
da: Klient ID

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Added
da: Tilføjet

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Module
da: Modul

en: Never
da: Aldrig

en: You must enter a valid e-mail address.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail-adresse.

en: From
da: Fra

en: Signature
da: Signatur

en: Widget type
da: Widget-type

en: Click here
da: Klik her

en: Mode
da: Tilstand

en: Success
da: Succes

en: Items
da: Overskrifter

en: Node Title
da: Indholdselementtitel

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: 1 day
da: 1 dag

en: Card Type
da: Korttype

en: Card Number
da: Kortnummer

en: Start Date
da: Startdato

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Qty
da: Antal

en: Price
da: Pris

en: End Date
da: Slutdato

en: Product ID
da: Produkt-ID

en: Amount
da: Beløb

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Phone
da: Telefon

en: Customer Name
da: Kundenavn

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Invoice
da: Faktura

en: Code
da: Kode

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Stock
da: Lager

en: Owner
da: Ejer

en: Payment
da: Betaling

en: Payments
da: Betalinger

en: Members
da: Medlemmer

en: Method
da: Metode

en: Day
da: Dag

en: here
da: her

en: End
da: Slut

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Note
da: Bemærk

en: Other
da: Anden

en: Backup
da: Sikkerhedskopi

en: Deny
da: Afvis

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Sent
da: Sendt

en: Valid until
da: Gyldig indtil

en: Class
da: Klasse

en: Users
da: Brugere

en: Referrer
da: Henviser

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Checkout
da: Til kassen

en: Clone
da: Klon

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Random
da: Tilfældig

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Pattern
da: Mønster

en: Template
da: Skabelon

en: Level
da: Niveau

en: Static
da: Statisk

en: Expires
da: Udløber

en: Expiration
da: Udløb

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Duration
da: Varighed

en: Weeks
da: Uger

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 3 Months
da: 3 måneder

en: 6 Months
da: 6 måneder

en: 1 Year
da: 1 år

en: Server settings
da: Serverindstillinger

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Street
da: Gade

en: City
da: By

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Rules
da: Regler

en: Modified
da: Ændret

en: Hidden
da: Skjult

en: Approved
da: Godkendt

en: Pending
da: Afventer

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Italian
da: Italiensk

en: Stripe
da: Stribe

en: Zip code
da: Postnummer

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Accepted
da: Accepteret

en: Expired
da: Udløbet

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Display name
da: Display

en: day
da: dag

en: Default Display
da: Standardvisning

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: Your Name
da: Dit navn

en: None.
da: Ingen.

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Unit
da: Enhed

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Instructions
da: Vejledning

en: Hours
da: Timer

en: Production
da: Produktion

en: Payment Info
da: Betalingsinformation

en: Taxes
da: Afgifter

en: Match
da: Resultat

en: Installed
da: Installeret

en: Scope
da: Dækning

en: Membership
da: Medlemskab

en: Font Family
da: Skriftfamilie

en: Address Line 1
da: Adresselinje 1

en: Shopping Cart
da: Indkøbskurv

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Coupon
da: Kupon

en: Coupons
da: Rabatkuponer

en: Delete coupon
da: Slet kupon

en: Discount
da: Rabat

en: Donation
da: Bidrag

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Week(s)
da: Uge(r)

en: Year(s)
da: År

en: Product name
da: Produktnavn

en: Product
da: Produkt

en: Order Summary
da: Ordreoversigt

en: Billing address
da: Betalingsadresse

en: Shipping address
da: Forsendelsesadresse

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Balance
da: Saldo

en: Completed
da: Gennemført

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Refund
da: Refusion

en: API Username
da: API brugernavn

en: API Password
da: API adgangskode

en: Products
da: Produkter

en: Shippable
da: Kan sendes

en: Total:
da: I alt:

en: Orders
da: Ordrer

en: Add to Cart
da: Føj til indkøbskurv

en: User name
da: Brugernavn

en: Credit
da: Kredit

en: Percentage
da: Procent

en: Live
da: Eksisterende

en: Delete File
da: Slet fil

en: Storage
da: Lagring

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Approval queue
da: Godkend kommentarer

en: Adjustment
da: Justering

en: Publish
da: Udgiv

en: years
da: år

en: weeks
da: uger

en: @count days
da: @count dage

en: 1 week
da: 1 uge

en: Order ID
da: Ordre ID

en: Credit Card Number
da: Kreditkortnummer

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
da: Der opstod en fejl under betalingen. Kontakt os venligst for at sikre dig at din ordre er registeret

en: A payment has been accepted.
da: En betaling er accepteret.

en: Secret Key
da: Hemmelig Nøgle

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: this page
da: denne side

en: Usage
da: Brug

en: Set
da: Sæt

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Addresses
da: Adresser

en: You must enter a number.
da: Du skal indtaste et tal.

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Order #
da: Ordre #

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: Years
da: År

en: Opened
da: Åbnet

en: Offset
da: Forskydning

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: German
da: Tysk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Polish
da: Polsk

en: Swedish
da: Svensk

en: Print
da: Udskriv

en: Account
da: Konto

en: Canadian Dollar
da: Canadiske dollar

en: Fee
da: Gebyr

en: Thank You
da: Tak

en: Transaction mode
da: Transaktionsmåde

en: Transaction type
da: Transaktionstype

en: Authorization
da: Godkendelse

en: Reports
da: Rapporter

en: Field Name
da: Feltnavn

en: Created Date
da: Oprettelsesdato

en: Revenue
da: Omsætning

en: Submit Order
da: Send ordre

en: Australian Dollar
da: Australske dollar

en: Japanese Yen
da: Yen

en: Swiss Franc
da: Schweizerfranc

en: Danish Krone
da: Danske kroner

en: Hong Kong Dollar
da: Hong Kong-dollar

en: Hungarian Forint
da: Forinter

en: Norwegian Krone
da: Norske kroner

en: New Zealand Dollar
da: New Zealand-dollar

en: Swedish Krona
da: Svenske kronar

en: Singapore Dollar
da: Singaporeanske dollar

en: I agree
da: Jeg accepterer

en: Started
da: Startet

en: Not checked
da: Ikke checket

en: Radios
da: Radioknapper

en: Shipping Address:
da: Leveringsadresse:

en: Order #:
da: Ordre #:

en: Signup
da: Tilmelding

en: Enter
da: Indtast

en: No response
da: Intet svar

en: Order complete
da: Ordre gennemført

en: QuickPay callback page
da: QuickPay callback-side

en: QuickPay popdown page
da: QuickPay popdown-side

en: Merchant number
da: Merchant-ID

en: Merchant id as shown in the QuickPay admin. NOTE: <em>not</em> PBS id
da: Merchant ID som vist i QuickPays administrationsinterface. BEMÆRK: <em>ikke</em> PBS ID

en: MD5 secret
da: MD5 nøgle

en: MD5 secret as shown in the Quickpay admin.
da: MD5 nøglen som vist i Quickpays administrationsinterface.

en: Order id prefix
da: Præfiks for ordre-ID

en: Prefix for order ids. Order ids must be uniqe when sent to QuickPay, use this to resolve clashes.
da: Ordre-ID'er skal være unikke når de sendes til Quickpay. Anvend dette felt for at undgå konflikter.

en: Payment window options
da: Indstillinger for betalingsvindue

en: Use popup
da: Anvend popup

en: Link page message
da: Besked ved link til siden

en: The message displayed on the page before sending the customer to QuickPays credit card form. Subject to translation.
da: Beskeden som vises på siden før kunden omdirigeres til Quickpays betalingsformular.

en: The language for the credit card form.
da: Sprog på betalingsformular.

en: Link button text
da: Tekst på link-knappen

en: Text of the button to open the credit card form. Subject to translation.
da: Teksten som vises på knappen til åbning af betalingsformularen.

en: Merchant number not set, transaction failed.
da: Merchant-ID ikke angivet. Transaktion afbrudt.

en: MD5 secret not set, transaction failed.
da: MD5 nøgle ikke angivet. Transaktion afbrudt.

en: Request message didn't pass validation.
da: Anmodning ikke valideret.

en: Rejected by PBS
da: Afvist af PBS

en: Communication error
da: Fejl i forbindelse

en: Card expired
da: Kort udløbet

en: Wrong status (not authorized)
da: Forkert status (ikke autoriseret)

en: Authorization expired
da: Autorisation udløbet

en: Error at PBS
da: Fejl ved PBS

en: Error at QuickPay
da: Fejl ved QuickPay

en: Errors in parameteres sent to QuickPay
da: Fejl i parametre sendt til QuickPay

en: Capture
da: Hævning

en: Payment authorized for order %order.
da: Betaling for ordre %order godkendt.

en: Payment failed for order %order: %message.
da: Fejl ved betaling af ordre %order: %message

en: Unknown transaction code %code for order %order, transaction ignored.
da: Ukendt transaktionskode %code i ordre %order. Transaktion ignoreret.

en: Generate
da: Opret

en: Tax
da: Skat

en: Test Mode
da: Testtilstand

en: API Login ID and Transaction Key
da: API Login ID og Transaktionsnøgle

en: API Login ID
da: API login ID

en: Transaction Key
da: Transaktions nøgle

en: AIM settings
da: AIM opsætning

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net AIM betalingsmetoden, for transaktioner hvor hverken kort, eller kortholder er tilstede (Card-not-present).

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
da: Specificer kun en udviklertest konto, hvis du logger på din konto igennem https://test.authorize.net.<br/>Ændre til rigtige transaktioner når du er klar til at starte behandling af rigtige betalinger.

en: Live transactions in a live account
da: Rigtige transaktioner i en rigtig konto

en: Test transactions in a live account
da: Test transaktioner på en rigtig konto

en: Developer test account transactions
da: Udvikler testkonto transaktioner

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
da: Meddel Authorize.net om at sende en e-mail til kunden med en kvittering baseret på dine kontoindstillinger.

en: ARB settings
da: ARB indstillinger

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net Automated Recurring Billing servicen.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
da: Specificer kun en udviklertilstand hvis du logger på din konto igennem https://test.authorize.net.<br />Ændre til produktionstilstand når du er klar til at påbegynde behandlingen af rigtige gentagende betalinger.

en: Developer test
da: Udvikler test

en: MD5 Hash
da: MD5 hash

en: CIM settings
da: CIM indstillinger

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net Customer Information Management-tjenesten.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
da: Opret altid en CIM-profil for sikker opbevaring af CC info til senere brug.

en: Service not supported by issuer
da: Service ikke understøttet af udsteder

en: Address information is unavailable
da: Adresseinformation er ikke tilgængelig

en: Not Processed
da: Ikke gennemført

en: Void
da: Annuller

en: CVV
da: Kontrolcifre

en: Unit of time
da: Tidsenhed

en: Expiration Month
da: Udløbsmåned

en: Expiration Year
da: Udløbsår

en: Are you sure you want to delete this payment?
da: Er du sikker på du vil slette denne betaling?

en: Review order
da: Gennemgå ordre

en: Review payment
da: Gennemse betaling

en: Submit order
da: Send ordre

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
da: PayPal - betal uden at dele økonomisk information.

en: PayPal Website Payments Standard
da: PayPal Website Standard Betalinger

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
da: Tilmeld dig og benyt en Sandbox konto til testbrug.

en: API credentials
da: API forudsætninger

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
da: !link for information om opnåelse af brugeroplysninger. Du er nødt til at erhverve en API Signature. Hvis du allerede har anmodet om API brugeroplysninger, kan du gennemgå dine indstillinger under API Access sektionen på din PayPal profil.

en: API username
da: API brugernavn

en: API password
da: API kodeord

en: PayPal transaction ID: @transactionid
da: PayPal transaktions ID: @transactionid

en: Payment action
da: Betalingshandling

en: You have denied the customer's payment.
da: Du har afvist at modtage kundens betaling.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
da: Autorisationen mislykkedes og kan ikke gennemføres.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
da: Kundens forsøg på bankoverførsel mislykkedes.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
da: Betalingen afventer ved PayPal: @reason

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
da: Betalingen er blevet tilbageført af PayPal: @reason

en: The authorization has been voided.
da: Autorisationen er annulleret.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
da: Der opstod en fejl i din PayPal betaling. Gennemgå venligst din indkøbskurv, og prøv igen.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
da: Din ordre er først gennemført, når du trykker på 'Send ordre' knappen nedenfor. Beløbet vist ovenfor vil blive hævet på din PayPal konto, så snart din ordre er modtaget. Du modtager bekræftelse, så snart betalingen er gennemført.

en: All the address information matched.
da: Alle adressedetaljer er godkendt.

en: None of the address information matched; transaction declined.
da: Ingen adressedetaljer stemmer overens; transaktionen er afslået.

en: Part of the address information matched.
da: Der er uoverensstemmelser i nogle af adressedetaljerne.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
da: Sælgeren har ikke oplyst AVS information. Ikke behandlet.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
da: Adressen er ikke verificeret, eller selskabet fik ikke noget svar. Servicen er ikke til rådighed.

en: No AVS response was obtained.
da: Intet AVS svar modtaget.

en: Address matched; postal code did not
da: Adresse godkendt; postkode stemmer ikke

en: Nothing matched; transaction declined
da: Intet stemmer; transaktion nægtet.

en: Address and postal code matched
da: Adresse og postkode stemmer overens.

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
da: Ikke tilladt til MOTO transaktioner; transaktion afslået.

en: Global unavailable
da: Global ude af drift.

en: International unavailable
da: International ude af drift.

en: Postal code matched; address did not
da: Postkoden stemmer; adressen stemmer ikke

en: Retry for validation
da: Prøv igen for bekræftelse.

en: Service not supported
da: Service ikke understøttet

en: An unknown error occurred.
da: En ukendt fejl opstod.

en: Matched
da: Stemmer overens

en: No match
da: Ingen overensstemmelse

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
da: Sælger har ikke implementeret CVV2 kode håndtering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
da: Sælger har indikeret, at CVV2 ikke findes på dette kort.

en: Service not available
da: Service ikke til rådighed.

en: Unkown error
da: Ukendt fejl

en: Not processed
da: Ikke videresendt

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
da: Kunden har ikke oplyst en bekræftet leveringadresse fra dine adresser.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
da: Afventer din modtagelse af pengene i henhold til autorisationsopsætningen.

en: eCheck has not yet cleared.
da: eCheck er endnu ikke indløst.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise denne internationale betaling fra din Konto Oversigt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise en betaing i denne valuta fra din Konto Oversigt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
da: Din e-mail-adresse er ikke registreret eller ikke bekræftet.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
da: Du skal opgradere din konto til Business eller Premier status for at modtage kreditkort betalinger.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
da: Du skal verificere din konto før du kan acceptere denne betaling.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
da: Årsag ukendt; kontakt PayPal Kunde Servie for yderligere information.

en: The customer has initiated a chargeback.
da: Kunden har igangsat en tilbageførsel.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
da: Kunden har igangsat en pengene-tilbage garanti

en: The customer filed a complaint about the transaction.
da: Kunden har klaget over transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
da: Du gav kunden en godtgørelse.

en: Apply to order
da: Tilføj til ordre

en: Delete option
da: Slet valgmulighed

en: Cart settings
da: Indstillinger for indkøbskurv

en: Hide block if cart is empty.
da: Skjul blokken, hvis indkøbskurven er tom.

en: Minimum order subtotal
da: Mindste subtotal for bestilling

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
da: Du kan vælge at angive en mindste subtotal på en indkøbskurv for at fortsætte til kassen.

en: Anonymous cart duration
da: Anonym indkøbskurv-varighed

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
da: Indstil tidsperioden for hvor lang tid varer forbliver i indkøbskurven for kunder, der <strong>ikke </strong> er logget ind.

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: Authenticated cart duration
da: Indlogget indkøbskurv-varighed

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
da: Indstil tidsperiode for hvor lang til varer forbliver i indkøbskurven for kunder der <strong>er</strong> logget ind.

en: View your purchased files.
da: Se dine købte filer.

en: File downloads
da: Fil-downloads

en: File Downloads
da: Fil-downloads

en: expires on @date
da: udløber den @date

en: No downloads found
da: Ingen downloads fundet

en: The IP address %ip
da: IP adressen %ip

en: Notified
da: Informeret

en: Search using date range.
da: Søg ved brug af datointerval.

en: Purchasing Information:
da: Købsinformation:

en: E-mail Address:
da: E-mail-adresse:

en: Billing Address:
da: Faktureringsadresse:

en: Billing Phone:
da: Tlf.nr. (fakturering):

en: Shipping Phone:
da: Tlf.nr. (levering):

en: Order Grand Total:
da: Ordre total:

en: Payment Method:
da: Betalings metode:

en: Order Summary:
da: Ordre resumé:

en: Street address 1
da: Adresse 1

en: Street address 2
da: Adresse 2

en: You must enter a positive number.
da: Du skal indtaste et positivt tal.

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Test mode
da: Testtilstand

en: Transaction code %code (%message, order %order. Something might be wrong.
da: Transaktionskode %code (%message, ordre %order). Der er muligvis noget galt.

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
da: Authorize.net kræver at PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotek.

en: view order
da: vis ordre

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
da: Din PayPal betaling blev annulleret. Du er velkommen til at fortsætte med at handle eller kontakte os for at få hjælp.

en: Error message from PayPal:<br />@message
da: Fejlmeddelelse fra PayPal:<br />@message

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
da: PayPal WPP kræver PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotek.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
da: Når din download er færdig, skal du opdatere siden for at kunne downloade igen. (Forudsat du har tilladelse)

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
da: Gør ikke brug af download-accelerations funktioner til at hente filen, da du kan låse dig ud af download-funktionen.

en: Checkout form
da: Kasse

en: Payment cancelled.
da: Betaling annulleret.

en: - Choose an operation -
da: - Vælg en handling -

en: Account number
da: Kontonummer

en: click here
da: klik her

en: Discount type
da: Rabattype

en: Font Color
da: Skriftfarve

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Payment Method
da: Betalingsmetode

en: Product Type
da: Produkttype

en: Block Content
da: Blokindhold

en: Faeroese
da: Færøsk

en: Make sticky
da: Gør indlægget klæbrigt

en: Module Name
da: Modulnavn

en: Coupon code
da: Kuponkode

en: Discount value
da: Rabatværdi

en: Enter values without symbols, for 15%, enter "15" and choose Percentage as the discount type.
da: Angiv værdier uden symboler. For at tildele 15% skal du indtaste "15" og vælge procent som rabattype.

en: Minimum order limit
da: Ordreminimum

en: A minimum order total that applies to the coupon, or 0 for no minimum order limit.
da: Den minimale ordrestørrelse som kuponen gælder for, eller 0 for intet minimum.

en: Coupon name
da: Kuponnavn

en: Active coupons
da: Aktive kuponer

en: View active coupons.
da: Vis aktive kuponer.

en: Inactive coupons
da: Inaktive kuponer

en: View inactive coupons.
da: Vis inaktive kuponer.

en: Add new coupon
da: Tilføj ny kupon

en: Add a new coupon.
da: Tilføj en ny kupon.

en: Edit coupon
da: Redigér kupon

en: Edit an existing coupon.
da: Redigér en eksisterende kupon.

en: Delete a coupon.
da: Slet en kupon.

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
da: Kuponnumre kan ikke ændres så snart de har været i brug i en ordre.

en: Expiry date
da: Udløbsdato

en: Check to enable the coupon, uncheck to disable the coupon.
da: Markér for at aktivere kuponen. Fjern markeringen for at deaktivere kuponen.

en: Maximum number of redemptions (per code)
da: Det maksimale antal indfrielser (pr. nummer)

en: Enter the maximum number of times each code for this coupon can be used, or 0 for unlimited.
da: Indtast det maksimale antal gange hvert nummer kan anvendes, eller 0 for ubegrænset.

en: Maximum number of redemptions (per user)
da: Det maksimale antal indfrielser (per bruger)

en: Enter the maximum number of times this coupon can be used by a single user, or 0 for unlimited.
da: Indtast det maksimale antal gange denne kunpon kan anvendes af én bruger, eller 0 for ingen begrænsning.

en: User restrictions
da: Brugerbegrænsninger

en: Enter one or more user names and/or "anonymous users" below to make this coupon valid only for those users.
da: Angiv et eller flere brugernavne og/eller "anonymous users" for at gøre kuponen gyldig for de valgte brugere.

en: Role restrictions
da: Rollebegrænsninger

en: Enter one or more role names below to make this coupon valid only for users with those roles.
da: Indtast én eller flere roller som kuponen skal gælde for.

en: Coupon code already used by %name.
da: Kuponkoden er allerede blevet brugt af %name.

en: Coupon %name has been created.
da: Kupon %name oprettet.

en: Coupon %name has been updated.
da: Kupon %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette kuponen %name med koden %code?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
da: Denne handling kan ikke fortrydes. Ved at slette denne kupon slettes også alle registreringer af kuponens anvendelse.

en: Coupon %name has been deleted.
da: Kupon %name slettet.

en: This coupon code is invalid or has expired.
da: Kuponkoden er ugyldig eller udløbet.

en: This coupon has reached the maximum redemption limit.
da: Denne kupon kan ikke længere anvendes.

en: You have not reached the minimum order total for this coupon.
da: Din ordre er ikke stor nok til at kunne anvende denne kupon.

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
da: Dit bruger-ID har ikke adgang til at anvende denne kupon.

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
da: Du har ikke tilladelse til at anvende denne kupon.

en: Coupon: @code
da: Kupon: @code

en: There are currently no !type coupons in the system.
da: Der er i øjeblikket ingen kuponer af typen !type i systemet.

en: Unexpected acknowledgement status: @status
da: Uventet bekræftelsesstatus: @ status

en: log in
da: log ind

en: Structure
da: Struktur

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
da: Vis en besked når et produkt tilføjes til indkøbskurven via en "Tilføj til indkøbskurven"-formular.

en: Order prefix must only contain alphanumerics and be no longer than 15 characters.
da: Præfiks må kun indeholde alfanumeriske tegn og må ikke være længere end 15 tegn.

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Add
da: Tilføj

en: When active, transactions will be run in test mode, even if the QuickPay account is in production mode. Order ids will get a T appended.
da: Vælg om transaktioner skal udføres i testtilstand, også selvom din konto hos QuickPay er sat til produktionstilstand. Der tilføjes et T til ordre-ID'et.

en: Bank Transfer
da: Bankoverførsel

en: Upload a new file
da: Upload en ny fil

en: Order type
da: Sorteringstype

en: Greenlandish
da: Grønlandsk

en: Unexpected '@type' callback for order %order.
da: Uforventet '@type' callback på ordren %order.

en: Unknown state %state for order %order, transaction ignored.
da: Ukendt tilstand %state for ordren %order, transaktion ignoreret.

en: The unique ID for this @export.
da: Det unikke ID for denne @export.

en: Unique key
da: Unik nøgle

en: Nothing
da: Intet

en: Afghan Afghani
da: Afghani

en: Angolan Kwanza
da: Kwanza

en: Argentine Peso
da: Argentinske peso

en: Aruban Florin
da: Aruba-florin

en: Add transaction fee
da: Tilføj transaktionsgebyr

en: Normally the transaction fee is part of the amount paid, by activating this, the fee is added to the amount charged.
da: Normalet er transaktionsgebyret en del af det betalte beløb, aktivér dette for at tilføje gebyret til totalen.

en: Asc
da: Stigende

en: Russian Ruble
da: Russiske Rubler

en: Coupon Code
da: Kuponkode

en: Make Default
da: Gør til standard

en: Continue to QuickPay
da: Fortsæt til QuickPay.

en: Language Code
da: Sprog

en: Update URL
da: Opdatér URL

en: Enter your email address.
da: Indtast din e-mail-adresse.
