MoneySuite (7.x-10.0) - en to id translation catalogue (236 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Item
id: Barang

en: Transactions
id: Transaksi

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Currency
id: Mata uang

en: Action
id: Tindakan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Purchased
id: Terbeli

en: Item Name
id: Nama Barang

en: Download
id: Unduh

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Time
id: Waktu

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: History
id: Riwayat

en: Filename
id: Nama berkas

en: Text
id: Teks

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Active
id: Aktif

en: Done
id: Selesai

en: Year
id: Tahun

en: Page
id: Halaman

en: Client ID
id: ID Klien

en: User settings
id: Pengaturan pengguna

en: Added
id: Ditambahkan

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Module
id: Modul

en: Never
id: Tidak pernah

en: You must enter a valid e-mail address.
id: Anda harus memasukkan alamat email yang benar.

en: From
id: Dari

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Widget type
id: Jenis widget

en: N/A
id: T/T

en: Items
id: Item

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: 1 day
id: 1 hari

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Month
id: Bulan

en: Details
id: Rincian

en: Widget
id: Piranti

en: Price
id: Harga

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Amount
id: Jumlah

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: Code
id: Kode

en: Stock
id: Stok

en: Owner
id: Pemilik

en: Payment
id: Pembayaran

en: Payments
id: Pembayaran

en: Members
id: Anggota

en: Method
id: Metode

en: Day
id: Hari

en: here
id: di sini

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Other
id: Lainnya

en: Link URL
id: Tautan URL

en: Deny
id: Tolak

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Destination
id: Tujuan

en: Class
id: Kelas

en: Users
id: Pengguna

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Clone
id: Kloning

en: Optional
id: Pilihan

en: Order
id: Urutan

en: Random
id: Acak

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Pattern
id: Pola

en: Static
id: Statik

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Duration
id: Durasi

en: 1 Month
id: 1 Bulan

en: 3 Months
id: 3 Bulan

en: 6 Months
id: 6 Bulan

en: 1 Year
id: 1 Tahun

en: Server settings
id: Pengaturan server

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Street
id: Jalan

en: City
id: Kota

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Approved
id: Disetujui

en: Pending
id: Tertunda

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Zip code
id: Kode pos

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Date/Time
id: Tanggal/Jam

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Display name
id: Nama tampilan

en: day
id: hari

en: Entity
id: Entitas

en: None.
id: Tidak ada.

en: Fixed
id: Tetap

en: Revert
id: Kembali

en: Installed
id: Terinstal

en: Scope
id: Lingkup

en: Cart
id: Keranjang

en: Coupon
id: Kupon

en: Coupons
id: Kupon

en: Discount
id: Diskon

en: Product
id: Produk

en: Subtotal
id: Sub total

en: Order Summary
id: Ringkasan Pesanan

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Shipping address
id: Alamat pengiriman

en: Payment method
id: Metode pembayaran

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Products
id: Produk

en: Orders
id: Pesanan

en: User name
id: Nama pengguna

en: Percentage
id: Persentase

en: Live
id: Langsung

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Approval queue
id: Antrian persetujuan

en: Publish
id: Tampilkan

en: 1 week
id: 1 minggu

en: Secret Key
id: Kunci Rahasia

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Usage
id: Penggunaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Order #
id: # Order

en: Rebuild
id: Bangun Kembali

en: Offset
id: Letak

en: Print
id: Cetak

en: Account
id: Keanggotaan

en: Reports
id: Laporan

en: Australian Dollar
id: Dollar Australia

en: Radios
id: Radio

en: Order complete
id: Pesanan sudah selesai

en: Please wait
id: Silahkan tunggu

en: Tax
id: Pajak

en: Review order
id: Periksa order

en: Submit order
id: Kirim pesanan

en: Street address 1
id: Alamat jalan 1

en: Street address 2
id: Alamat jalan 2

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Bundle
id: Bundel

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Account number
id: Nomor Rekening

en: API Credentials
id: Kredensial API

en: Add Product
id: Tambah Produk

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Payment Method
id: Metode Pembayaran

en: Block Content
id: Konten Blok

en: Make sticky
id: Tempatkan di atas

en: Coupon code
id: Kode kupon

en: Structure
id: Struktur

en: View Cart
id: Lihat Keranjang

en: Customer Information
id: Informasi Pelanggan

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Bank Transfer
id: Transfer Bank

en: Order type
id: Jenis pesanan

en: Unique key
id: Kunci unik

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Indonesian Rupiah
id: Rupiah Indonesia

en: Asc
id: Urutan turun

en: Account Email
id: Akun Email

en: Order information
id: Informasi pesanan
