MoneySuite (7.x-10.1) - en to hu translation catalogue (724 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Transaction ID
hu: Tranzakcióazonosító

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Item
hu: Tétel

en: Transactions
hu: Tranzakciók

en: Type
hu: Típus

en: Actions
hu: Műveletek

en: Confirm
hu: Megerősít

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Currency
hu: Pénznem

en: Action
hu: Művelet

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Purchased
hu: Megvásárolva

en: Item Name
hu: Tétel neve

en: Help Text
hu: Súgó szöveg

en: Download
hu: Letölt

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Weekly
hu: Heti

en: Monthly
hu: Havonta

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Test
hu: Teszt

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Required
hu: Szükséges

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Font Size
hu: Betűméret

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Time
hu: Idő

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Length
hu: Hosszúság

en: History
hu: Történet

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Event
hu: Esemény

en: Text
hu: Szöveg

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: Total
hu: Mindösszesen

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Email
hu: E-mail

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Error
hu: Hiba

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Created
hu: Létrehozva

en: Node
hu: Tartalom

en: Please enter a valid email address
hu: Érvényes emailcím megadása

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: Activated
hu: Bekapcsolt

en: All
hu: Mind

en: days
hu: napok

en: Active
hu: Aktív

en: Done
hu: Kész

en: Year
hu: Év

en: Page
hu: Oldal

en: User settings
hu: Felhasználó beállításai

en: Added
hu: Hozzáadva

en: Not found
hu: Nem található

en: Module
hu: Modul

en: Never
hu: Soha

en: You must enter a valid e-mail address.
hu: Érvényes e-mail címet kell megadni.

en: From
hu: Honnan

en: Signature
hu: Aláírás

en: Widget type
hu: Felületi elem típusa

en: Click here
hu: Ide kell kattintani

en: Mode
hu: Mód

en: Success
hu: Sikeres

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Items
hu: Tételek

en: Node Title
hu: Tartalomcím

en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: This field is required.
hu: Szükséges mező.

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 1 year
hu: 1 év

en: Default Currency
hu: Alapértelmezett pénznem

en: Card Type
hu: Kártya típusa

en: Card Number
hu: Kártyaszám

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: Month
hu: Hónap

en: Details
hu: Részletek

en: Widget
hu: Felületi elem

en: Qty
hu: Menny.

en: Price
hu: Ár

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: Vendor
hu: Eladó

en: Product ID
hu: Termékazonosító

en: Amount
hu: Összeg

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Send
hu: Küldés

en: Desc
hu: Csökk

en: Invoice
hu: Számla

en: Sell Price
hu: Eladási ár

en: Code
hu: Kód

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Stock
hu: Készlet

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Payment
hu: Fizetés

en: Payments
hu: Fizetési lehetőségek

en: Members
hu: Tagok

en: Method
hu: Mód

en: Day
hu: Nap

en: here
hu: ide

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: máj

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Other
hu: Egyéb

en: Backup
hu: Adatbázismentés

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Color
hu: Szín

en: Link URL
hu: Hivatkozás webcím

en: SKU
hu: Cikkszám

en: Deny
hu: Tiltott

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Sent
hu: Elküldve

en: months
hu: hónap

en: Valid until
hu: Érvényesség vége

en: Destination
hu: Cél

en: Class
hu: Osztály

en: Users
hu: Felhasználók

en: Referrer
hu: Hivatkozó

en: Save changes
hu: Változások mentése

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Checkout
hu: Pénztár

en: Clone
hu: Klónozás

en: Optional
hu: Nem kötelező

en: Order
hu: Rendelés

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Credit Card
hu: Hitelkártya

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: IP Address
hu: IP-cím

en: Pattern
hu: Minta

en: Template
hu: Sablon

en: Level
hu: Szint

en: Static
hu: Állandó

en: Expires
hu: Lejár

en: Add group
hu: Csoport hozzáadása

en: Expiration
hu: Lejárat

en: Expiration Date
hu: Lejárat dátuma

en: Duration
hu: Időtartam

en: Weeks
hu: Hét

en: 1 Month
hu: 1 hónap

en: 3 Months
hu: 3 hónap

en: 6 Months
hu: 6 hónap

en: 1 Year
hu: 1 év

en: Server settings
hu: A kiszolgáló beállításai

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Rules
hu: Szabályok

en: Modified
hu: Változtatott

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Approved
hu: Elfogadott

en: Pending
hu: Függőben

en: Key
hu: Kulcs

en: Pay
hu: Fizet

en: English
hu: angol

en: French
hu: francia

en: Italian
hu: olasz

en: Stripe
hu: Csíkozás

en: Zip code
hu: Irányítószám

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Date/Time
hu: Dátum / Idő

en: Accept
hu: Elfogadás

en: Accepted
hu: Elfogadott

en: Expired
hu: Lejárt

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: day
hu: nap

en: Default Display
hu: Alapértelmezés szerinti megjelenítés

en: Dynamic
hu: Dinamikus

en: Your Name
hu: Név

en: Entity
hu: Entitás

en: None.
hu: Nincs.

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Unit
hu: Egység

en: Days
hu: Napok

en: Months
hu: Hónapok

en: Default Country
hu: Alapértelmezett ország

en: Instructions
hu: Használati utasítás

en: Hours
hu: Órák

en: Production
hu: Termelés

en: Info
hu: Infó

en: Red
hu: Vörös

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Payment Info
hu: Fizetési információ

en: Taxes
hu: Adók

en: Match
hu: Egyezik

en: Installed
hu: Telepített

en: Scope
hu: Hatókör

en: Activation
hu: Aktiválás

en: Membership
hu: Tagság

en: Font Family
hu: Betűcsalád

en: Address Line 1
hu: Cím sor 1

en: Shopping Cart
hu: Kosár

en: Cart
hu: Kosár

en: Login ID
hu: Felhasználói azonosító

en: Coupon
hu: Kupon

en: Coupons
hu: Kuponok

en: Delete coupon
hu: Kupon törlése

en: Discount
hu: Árengedmény

en: Donation
hu: Adomány

en: Day(s)
hu: Nap(ok)

en: Week(s)
hu: Hét (Hetek)

en: Year(s)
hu: Év(ek)

en: Product
hu: Termék

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Order Summary
hu: A rendelés összesítése

en: Billing address
hu: Számlázási cím

en: Shipping address
hu: Szállítási cím

en: Payment method
hu: Fizetési mód

en: Balance
hu: Egyenleg

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Refund
hu: Visszatérítés

en: Products
hu: Termékek

en: Shippable
hu: Szállítható

en: Regular
hu: Általános

en: Total:
hu: Összesen:

en: Orders
hu: Rendelések

en: Add to Cart
hu: Kosárba

en: User name
hu: Felhasználónév

en: Gray
hu: Szürke

en: Purple
hu: Bíbor

en: Credit
hu: Hitel

en: Alt Text
hu: Helyettesítő szöveg

en: Affiliates
hu: Partnerek

en: Percentage
hu: Százalék

en: 1 month
hu: 1 hónap

en: Records per page
hu: Tételek száma oldalanként

en: Live
hu: Élő

en: Delete File
hu: Fájl törlése

en: Storage
hu: Tárolás

en: Registration Settings
hu: Regisztrációs beállítások

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Approval queue
hu: Elfogadási sor

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: 10 minutes
hu: 10 perc

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: 20 minutes
hu: 20 perc

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: Adjustment
hu: Igazítás

en: Pink
hu: Rózsaszín

en: Yearly
hu: Évi

en: Publish
hu: Közzététel

en: years
hu: év

en: weeks
hu: hét

en: 1 week
hu: 1 hét

en: Order ID
hu: Rendelésazonosító

en: Billing Address
hu: Számlázási cím

en: Credit Card Number
hu: Hitelkártya szám

en: Green
hu: Zöld

en: Blue
hu: Kék

en: !points Balance
hu: !points egyenlege

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Unknown Error
hu: Ismeretlen hiba

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
hu: Hiba történt fizetés közben. Kérjük,hogy lépjen kapcsolatba velünk és érdeklődjön rendeléséről.

en: A payment has been accepted.
hu: A fizetés el lett fogadva.

en: Secret Key
hu: Titkos kulcs

en: Orange
hu: Narancs

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Plan
hu: Terv

en: Unavailable
hu: Nem elérhető

en: Prices
hu: Árak

en: this page
hu: itt

en: Other Settings
hu: Egyéb beállítások

en: Usage
hu: Használat

en: Set
hu: Beállítás

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Addresses
hu: Címek

en: You must enter a number.
hu: Kötelező egy számot megadni.

en: Cancelled
hu: Visszavonva

en: Order #
hu: Rendelés #

en: Rebuild
hu: Újraépítés

en: File Name
hu: Fájlnév

en: Years
hu: Évek

en: Euro
hu: Euró

en: Subscriber
hu: Feliratkozó

en: Opened
hu: Nyitott

en: Offset
hu: Eltolás

en: Danish
hu: dán

en: Dutch
hu: holland

en: German
hu: német

en: Norwegian
hu: norvég

en: Polish
hu: lengyel

en: Swedish
hu: svéd

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Account
hu: Saját adatok

en: Unverified
hu: Megerősítetlen

en: Canadian Dollar
hu: Kanadai dollár

en: Fee
hu: Díj

en: No group
hu: Nincs csoport

en: Thank You
hu: Köszönjük

en: Transaction mode
hu: Tranzakció módja

en: Sandbox
hu: Homokozó

en: Transaction type
hu: Tranzakciótípus

en: Authorization
hu: Hitelesítés

en: Modify
hu: Módosítás

en: Reports
hu: Jelentések

en: Field Name
hu: Mező neve

en: Created Date
hu: Létrehozás dátuma

en: Revenue
hu: Árbevétel

en: Submit Order
hu: Rendelés beküldése

en: Australian Dollar
hu: Ausztrál dollár

en: Japanese Yen
hu: Japán jen

en: Swiss Franc
hu: Sváci frank

en: Czech Koruna
hu: Cseh korona

en: Danish Krone
hu: Dán korona

en: Hong Kong Dollar
hu: Hongkongi dollár

en: Hungarian Forint
hu: Magyar forint

en: Norwegian Krone
hu: Norvég korona

en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár

en: Swedish Krona
hu: Svéd korona

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár

en: I agree
hu: Elfogadom

en: Started
hu: Indult

en: Not checked
hu: Nem ellenőrzött

en: Radios
hu: Választógombok

en: Shipping Address:
hu: Szállítási cím:

en: Order #:
hu: Rendelésszám:

en: Merchant ID
hu: Kereskedőazonosító

en: Signup
hu: Jelentkezés

en: Enter
hu: Belépés

en: No response
hu: Nincs válasz

en: Ticket
hu: Jegy

en: Tickets
hu: Hibajegyek

en: Order complete
hu: A rendelés befejeződött

en: Communication error
hu: Kommunikációs hiba

en: Credits
hu: Akit még köszönet illet

en: Saving...
hu: Mentés…

en: Continue Shopping
hu: Vásárlás folytatása

en: Generate
hu: Létrehozás

en: Tax
hu: Adó

en: Test Mode
hu: Teszt mód

en: Email Settings
hu: Email beállítások

en: API Login ID and Transaction Key
hu: API belépési azonosító és tranzakciós kulcs

en: API Login ID
hu: API belépési azonosító

en: Transaction Key
hu: Tranzakciós kulcs

en: AIM settings
hu: AIM beállítások

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
hu: Ezek a beállítások az <em>Authorize.Net</em> modul által biztosított AIM fizetési módnak a kártyabirtokos távollétében zajló (angolul „card not present”, CNP-típusú) tranzakcióira vonatkoznak.

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
hu: Csak akkor kell fejlesztői fiókot megadni, ha a bejelentkezés a https://test.authorize.net címen történik.<br />Ha a tesztelést és beállítást követően készen áll az igazi tranzakciókra, átkapcsolható valódi fizetések kezelésére.

en: Live transactions in a live account
hu: Élő tranzakciók az élő fiókban.

en: Test transactions in a live account
hu: Teszt tranzakciók az élő fiókban

en: Developer test account transactions
hu: Fejlesztői teszt fiók tranzakciók

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
hu: Az <em>Authorize.Net</em> küldjön nyugtázó emailt a vevőnek a fiókbeállításoknak megfelelően.

en: ARB settings
hu: ARB beállítások

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
hu: Ezek a paraméterek az Authorize.Net rendszeres számlaterhelési beállításaira vonatkoznak.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
hu: Csak akkor kell fejlesztői fiókot megadni, ha a bejelentkezés a https://test.authorize.net címen történik.<br />Ha a tesztelést és beállítást követően készen áll az igazi tranzakciókra, átkapcsolható valódi fizetések kezelésére.

en: Developer test
hu: Fejlesztői teszt

en: MD5 Hash
hu: MD5 ellenőrzőösszeg

en: CIM settings
hu: CIM beállításai

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
hu: Ezek a paraméterek az Authorize.Net vevőinformációs adatbázisának beállításaira vonatkoznak.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
hu: Mindig legyen CIM-profil létrehozva, hogy biztonságosan lehessen a bankkártya adatait tárolni későbbi alkalmakra.

en: Type: @type<br />ID: @id
hu: Típus: @type<br />Azonosító: @id

en: Service not supported by issuer
hu: A szolgáltatás nem elérhető

en: Address information is unavailable
hu: A címinformáció nem elérhetető

en: Not Processed
hu: Nincs feldolgozva

en: Void
hu: Hiányos

en: Unit of time
hu: Időegység

en: Expiration Month
hu: Lejárati hónap

en: Expiration Year
hu: Lejárati év

en: Are you sure you want to delete this payment?
hu: Ez a fizetés biztosan törölhető?

en: Review order
hu: Rendelés áttekintése

en: Review payment
hu: Fizetés áttekintése

en: Submit order
hu: Rendelés beküldése

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
hu: PayPal - fizetés az üzleti információk megosztása nélkül

en: PayPal Website Payments Standard
hu: PayPal Webhelyen Keresztüli Fizetési Szabvány

en: API server
hu: API-kiszolgáló

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
hu: Jelentkezzen be és használjon egy Sandbox számlát a teszteléshez.

en: API credentials
hu: API kulcsok

en: API username
hu: API felhasználói név

en: API password
hu: API jelszó

en: PayPal transaction ID: @transactionid
hu: PayPal tranzakció azonosítója: @transactionid

en: Payment action
hu: Fizetési művelet

en: You have denied the customer's payment.
hu: A vevő fizetése el lett utasítva.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
hu: Az engedélyezés el lett utasítva és nem gyűjthető be.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
hu: A vevő bankszámláról történő fizetési kísérlete nem volt sikeres.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
hu: A fizetés függőben a PayPalnál: @reason

en: The authorization has been voided.
hu: Az engedélyezés érvénytelenítve lett.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
hu: Hiba történt a paypalos fizetésénél. Újrapróbálás előtt érdemes áttekinteni a kosarat és a fizetés részleteit.

en: All the address information matched.
hu: Minden cím információ megfelelt.

en: None of the address information matched; transaction declined.
hu: A cím információk egyike sem felelt meg; tranzakció elutasítva.

en: Part of the address information matched.
hu: A cím információk egy része megfelelt.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
hu: A kereskedő nem adta meg az AVS információkat. NIncs feldolgozva.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
hu: Cím nincs megjelölve, vagy a vevő nem reagált. A szolgáltatás nem elérhető.

en: No AVS response was obtained.
hu: Nincs elérhető AVS.

en: Address matched; postal code did not
hu: A cím megfelelt, az irányítószám nem

en: Nothing matched; transaction declined
hu: Semmi sem egyezik, ezért a tranzakció el lett utasítva

en: Address and postal code matched
hu: Cím és irányítószám megfelelt

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
hu: A MOTO tranzakciók nem engedélyezettek, ezért ez a tranzakció el lett utasítva

en: Global unavailable
hu: Általánosan nem elérhető

en: International unavailable
hu: Nemzetközileg nem elérhető

en: Postal code matched; address did not
hu: Irányítószám megfelelt; cím nem

en: Retry for validation
hu: A jóváhagyásért újra kell próbálni

en: Service not supported
hu: A szolgáltatás nem támogatott

en: An unknown error occurred.
hu: Ismeretlen hiba történt.

en: Matched
hu: Megfelelt

en: No match
hu: Nem felel meg

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
hu: A kereskedő nem hajtotta végre a CVV2 kód kezelést.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
hu: A kereskedő jelezte, hogy a CVV2 nincs jelen a kártyán.

en: Service not available
hu: A szolgáltatás nem elérhető

en: Unkown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Not processed
hu: Nem feldolgozott

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
hu: A vásárló nem adott meg a beállított feltételeknek megfelelő szállítási címet.

en: eCheck has not yet cleared.
hu: Az eCheck még nem lett befogadva.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
hu: Az ilyen valutával történő fizetéseket kézzel kell engedélyezni a Számla áttekintésénél.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
hu: Az e-mail cím még nincs regisztrálva vagy megerősítve.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
hu: A bankkártyás fizetés használatához frissíteni kell a PayPal-számlát Business vagy Premier típusúra.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
hu: Ellenőrizni kell a felhasználói fiókot a fizetés elfogadása előtt.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
hu: Ismeretlen ok. További tudnivaló a PayPal Vásárlói Szolgálattól kapható.

en: The customer has initiated a chargeback.
hu: A vevő visszavonást kezdeményezett.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
hu: A vevő kiváltott egy pénzvisszafizetési garanciát.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
hu: A vevő panaszt nyújtott be a tranzakcióval kapcsolatban.

en: You gave the customer a refund.
hu: Vissza lett fizetve a vevőnek.

en: Apply to order
hu: Alkalmazás a rendeléshez

en: Delete option
hu: Lehetőség törlése

en: Cart settings
hu: Kosár beállítások

en: Hide block if cart is empty.
hu: Blokk elrejtése üres kosár esetén.

en: Minimum order subtotal
hu: A rendelés részösszegének legkisebb értéke

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
hu: Megadható a kosár minimális végösszege, amely alatt nem lehet elküldeni a rendelést.

en: Anonymous cart duration
hu: Névtelen felhasználó kosarának időkorlátja

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
hu: Annak az időtartamnak a beállítása amennyi ideig a <strong>nem bejelentkezett</strong> felhasználók kosárba tett termékei a kosárban maradnak.

en: Minute(s)
hu: Perc(ek)

en: Hour(s)
hu: Óra

en: Authenticated cart duration
hu: Bejelentkezett felhasználó kosarának élettartama

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
hu: Megadja azt az időtartamot, ameddig a <strong>bejelentkezett</strong> felhasználók által kosárba tett termékek a kosárban maradnak.

en: View your purchased files.
hu: Vásárolt fájljainak megtekintése.

en: File downloads
hu: Fájlletöltések

en: File Downloads
hu: Fájl letöltések

en: expires on @date
hu: elévül: @date

en: No downloads found
hu: A letöltések nem elérhetőek

en: The IP address %ip
hu: Az IP-cím %ip

en: Notified
hu: Értesítve

en: Search using date range.
hu: Keresés időszak megadásásával.

en: Purchasing Information:
hu: Vásárlási információk:

en: E-mail Address:
hu: E-mail cím:

en: Billing Address:
hu: Számlázási cím:

en: Billing Phone:
hu: Értesítési telefonszám:

en: Shipping Phone:
hu: Szállítási telefonszám:

en: Order Grand Total:
hu: Rendelés végösszege:

en: Payment Method:
hu: Fizetési mód:

en: Order Summary:
hu: Rendelés összesítése:

en: Street address 1
hu: Cím 1

en: Street address 2
hu: Cím 2

en: You must enter a positive number.
hu: Pozitív számot kell megadni.

en: Donations
hu: Adományok

en: Mexican Peso
hu: Mexikói peso

en: Billing Information
hu: Számlázási adatok

en: Yellow
hu: Sárga

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Font Settings
hu: Betűtípus beállítások

en: Order Status
hu: Rendelés állapota

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Publish Content
hu: Tartalom közzététele

en: Last 30 days
hu: Elmúlt 30 nap

en: Last 60 Days
hu: Elmúlt 60 nap

en: Last 90 Days
hu: Elmúlt 90 nap

en: Backend
hu: Háttérrendszer

en: E-mail Address
hu: E-mail cím

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
hu: Az Authorize.net használatához szükség van a PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> kiterjesztésre.

en: view order
hu: rendelés megtekintése

en: Error message from PayPal:<br />@message
hu: Hibaüzenet a PayPaltól:<br />@message

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
hu: PayPal WPP igényli a PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> függvénykönyvtárat.

en: Checkout form
hu: Fizetés űrlap

en: - Choose an operation -
hu: - Művelet kiválasztása -

en: Account number
hu: Számlaszám

en: click here
hu: ide kattintva

en: API Credentials
hu: API kulcsok

en: Add Product
hu: Temék hozzáadása

en: No discounts.
hu: Nincs leárazás.

en: Discount type
hu: Engedmény típusa

en: Discounts
hu: Kedvezmények

en: 7 Days
hu: 7 nap

en: 15 Days
hu: 15 nap

en: 30 Days
hu: 30 nap

en: Font Color
hu: Betűszín

en: Verified
hu: Megerősített

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Shipping Address
hu: Szállítási cím

en: Payment Method
hu: Fizetés módja

en: Block Content
hu: Blokk tartalom

en: Faeroese
hu: feröeri

en: Make sticky
hu: Kiemelt

en: Entity Type
hu: Entitástípus

en: Coupon code
hu: Kuponkód

en: Ticket ID
hu: Hibajegy azonosító

en: Discount value
hu: Engedmény értéke

en: Coupon name
hu: Kuponnév

en: Active coupons
hu: Aktív kuponok

en: View active coupons.
hu: Aktív kuponok megtekintése.

en: Inactive coupons
hu: Inaktív kuponok

en: View inactive coupons.
hu: Inaktív kuponok megtekintése.

en: Add new coupon
hu: Új kupon hozzáadása

en: Add a new coupon.
hu: Új kupon hozzáadása.

en: Edit coupon
hu: Kupon szerkesztése

en: Edit an existing coupon.
hu: Egy meglévő kupon szerkesztése.

en: Delete a coupon.
hu: Kupon törlése

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
hu: A kuponkódot nem lehet megváltoztatni, ha van olyan rendelés, ahol már felhasználták.

en: Expiry date
hu: Lejárat dátuma

en: Maximum number of redemptions (per code)
hu: Beváltások megengedett legnagyobb száma kódonként

en: Maximum number of redemptions (per user)
hu: Beváltások megengedett legnagyobb száma felhasználónként

en: User restrictions
hu: Felhasználói korlátozások

en: Role restrictions
hu: Csoport korlátozások

en: Coupon code already used by %name.
hu: Kuponkódot már felhasználta %name.

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
hu: %name nevű, %code kódú kupon biztosan törölhető?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
hu: Ezen kupon kitörlése minden bejegyzést kitöröl a korábbi felhasználásokról is. A művelet nem vonható vissza.

en: Coupon %name has been deleted.
hu: %name kupon törlése megtörtént.

en: This coupon code is invalid or has expired.
hu: A kuponkód érvénytelen vagy érvényessége már lejárt.

en: This coupon has reached the maximum redemption limit.
hu: Ez a kupon elérte a maximális beváltási határát.

en: You have not reached the minimum order total for this coupon.
hu: A megrendelés nem érte el a kuponhoz szükséges minimum rendelési összeget.

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
hu: Ezzel a felhasználóazonosítóval nem használható ez a kupon.

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
hu: Nincs meg a megfelelő jogosultság a kupon használatához.

en: Coupon: @code
hu: Kupon: @code

en: Unexpected acknowledgement status: @status
hu: Nem várt jóváhagyó státusz: @status

en: log in
hu: bejelentkezés

en: Structure
hu: Felépítés

en: View Reports
hu: Jelentések megtekintése

en: Error: @error
hu: Hiba: @error

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
hu: Frissítési üzenet megjelenítése, ha egy termék egy kosárba űrlapon keresztül hozzá lett adva a kosárhoz.

en: Click Here
hu: Ide kattintva

en: Selection method
hu: Kiválasztási mód

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Customer Information
hu: Vevőinformáció

en: Demo server
hu: Bemutató kiszolgáló

en: Layout Settings
hu: Elrendezési beállítások

en: Entity ID
hu: Entitás azonosítója

en: Event Date
hu: Esemény dátuma

en: Machine Name
hu: Programok által olvasható név

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Secret
hu: Titok

en: Bank Transfer
hu: Banki átutalás

en: Order type
hu: Rendelés típusa

en: In Checkout
hu: Pénztárnál

en: Order Date:
hu: A megrendelés dátuma:

en: Greenlandish
hu: Grönlandi

en: Saved
hu: Mentve

en: Renewal
hu: Megújítás

en: Unique key
hu: Egyedi kulcs

en: Nothing
hu: Semmi

en: Product restrictions
hu: Termékkorlátozások

en: Billing First Name
hu: Számlázási keresztnév

en: Billing Last Name
hu: Számlázási vezetéknév

en: IP Addresses
hu: IP-címek

en: Afghan Afghani
hu: Afgán afgháni

en: Angolan Kwanza
hu: Angolai kwanza

en: Argentine Peso
hu: Argentin peso

en: Aruban Florin
hu: Arubai guilder

en: Barbadian Dollar
hu: Barbadosi dollár

en: Bangladeshi Taka
hu: Bangladesi taka

en: Burundian Franc
hu: Burundi frank

en: Brunei Dollar
hu: Brunei dollár

en: Bolivian Boliviano
hu: Bolíviai boliviano

en: Brazilian Real
hu: Brazil reál

en: Bahamian Dollar
hu: Bahamai dollár

en: Belize Dollar
hu: Belizei dollár

en: Congolese Franc
hu: Kongói frank

en: Chilean Peso
hu: Chilei peso

en: Colombian Peso
hu: Kolumbiai peso

en: Costa Rican Colón
hu: Costa Rica-i colón

en: Cape Verdean Escudo
hu: Zöld-foki köztársasági escudo

en: Djiboutian Franc
hu: Dzsibuti frank

en: Dominican Peso
hu: Dominikai peso

en: Algerian Dinar
hu: Algériai dinár

en: Estonian Kroon
hu: Észt korona

en: Egyptian Pound
hu: Egyiptomi font

en: Ethiopian Birr
hu: Etiópiai birr

en: Fijian Dollar
hu: Fidzsi dollár

en: Falkland Islands Pound
hu: Falklandi font

en: Gibraltar Pound
hu: Gibraltári font

en: Gambian Dalasi
hu: Gambiai dalasi

en: Guinean Franc
hu: Guineai frank

en: Guatemalan Quetzal
hu: Guatemalai quetzel

en: Honduran Lempira
hu: Hondurasi lempira

en: Croatian Kuna
hu: Horvát kuna

en: Haitian Gourde
hu: Haiti gourde

en: Indonesian Rupiah
hu: Indonéziai rúpia

en: Israeli New Sheqel
hu: Izraeli sékel

en: Indian Rupee
hu: Indiai rúpia

en: Icelandic Króna
hu: Izlandi korona

en: Jamaican Dollar
hu: Jamaicai dollár

en: Kenyan Shilling
hu: Kenyai schilling

en: Comorian Franc
hu: Comorei frank

en: South Korean Won
hu: Dél-koreai won

en: Cayman Islands Dollar
hu: Kajmán-szigeteki dollár

en: Lebanese Pound
hu: Libanoni font

en: Liberian Dollar
hu: Libériai dollár

en: Lesotho Loti
hu: Lesothoi maloti

en: Lithuanian Litas
hu: Litván litas

en: Latvian Lats
hu: Lettországi lat

en: Macanese Pataca
hu: Makaói pataca

en: Mauritanian Ouguiya
hu: Mauritániai ouguiya

en: Mauritian Rupee
hu: Mauritiusi rúpia

en: Malaysian Ringgit
hu: Malajziai ringgit

en: Mozambican Metical
hu: Mozambik új metical

en: Namibian Dollar
hu: Namíbiai dollár

en: Nigerian Naira
hu: Nigériai naira

en: Nepalese Rupee
hu: Nepáli rúpia

en: Panamanian Balboa
hu: Panamai balboa

en: Peruvian Nuevo Sol
hu: Perui új sol

en: Papua New Guinean Kina
hu: Pápua Új-Guineai kina

en: Philippine Peso
hu: Fülöp-szigeteki peso

en: Pakistani Rupee
hu: Pakisztáni rúpia

en: Romanian Leu
hu: Román lej

en: Serbian Dinar
hu: Szerb dínár

en: Saudi Riyal
hu: Szaúdi riál

en: Solomon Islands Dollar
hu: Salamon-szigeteki dollár

en: Seychellois Rupee
hu: Seychelle-szigeteki rúpia

en: Sierra Leonean Leone
hu: Sierra Leone-i leone

en: Somali Shilling
hu: Szomáliai schilling

en: Surinamese Dollar
hu: Surinami dollár

en: São Tomé and Príncipe Dobra
hu: São Tomé Principe-i dobra

en: Swazi Lilangeni
hu: Szváziföldi lilangeni

en: Thai Baht
hu: Thaiföldi baht

en: Tongan Paʻanga
hu: Tonga-szigeteki paanga

en: Turkish Lira
hu: Török líra

en: Trinidad and Tobago Dollar
hu: Trinidad és Tobagói dollár

en: New Taiwan Dollar
hu: Tajvani dollár

en: Tanzanian Shilling
hu: Tanzániai schilling

en: Ukrainian Hryvnia
hu: Ukrán hrivnya

en: Ugandan Shilling
hu: Ugandai új schilling

en: United States Dollar
hu: USA dollár

en: Uruguayan Peso
hu: Uruguay-i peso

en: Vanuatu Vatu
hu: Vanuatu vatu

en: Samoan Tala
hu: Samoa-szigeteki tala

en: East Caribbean Dollar
hu: Kelet-karibi dollár

en: Yemeni Rial
hu: Jemeni riál

en: South African Rand
hu: Dél-afrikai rand

en: Zambian Kwacha
hu: Zambiai kwacha

en: Data export
hu: Adat exportálás

en: Asc
hu: Növ

en: Russian Ruble
hu: Orosz rubel

en: Master
hu: Mester

en: Gateway
hu: Átjáró

en: Coupon Code
hu: Kuponkód

en: Add new discount
hu: Új kedvezmény hozzáadása

en: Discount name
hu: Kedvezmény neve

en: Create Account
hu: Fiók létrehozása

en: United Arab Emirates Dirham
hu: Arab emírségi dirham

en: Moroccan Dirham
hu: Marokkói dirham

en: Polish Złoty
hu: Lengyel zloty

en: User Account
hu: Felhasználói fiók

en: Memberships
hu: Tagság

en: British Pound
hu: Brit font

en: Extra Settings
hu: Extra beállítások

en: Merchant id
hu: Kereskedőazonosító

en: Payment failed.
hu: A fizetés sikertelen volt.

en: Invoiced
hu: Számlázva

en: Kyrgyzstani Som
hu: Kirgiz szom

en: Tax Rate
hu: Adókulcs

en: Edit an Order
hu: Rendelés szerkesztése

en: Language Code
hu: Nyelvkód

en: Bank accounts
hu: Bankszámlák

en: Subscription Info
hu: Feliratkozási információk

en: Nicaraguan Córdoba
hu: Nicaraguai Córdoba

en: Fields Settings
hu: Mezők beállításai

en: IPN URL
hu: IPN webcím URL-je

en: Account %name has been deleted.
hu: %name fiók törölve lett.

en: Order Summary HTML
hu: Rendelés összesítése HTML

en: Order information
hu: Rendelési információ

en: Gateways
hu: Átjárók
