MoneySuite (7.x-10.2) - en to cs translation catalogue (427 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Transaction ID
cs: ID transakce

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Email address
cs: E-mail

en: Item
cs: Položka

en: Transactions
cs: Transakce

en: Type
cs: Typ

en: Actions
cs: Akce

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: more
cs: více

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Currency
cs: Měna

en: Action
cs: Akce

en: Quantity
cs: Množství

en: Purchased
cs: Prodáno

en: Download
cs: Stáhnout

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: Weekly
cs: Týdně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: None
cs: Žádné

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Message
cs: Zpráva

en: Password
cs: Heslo

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: Image
cs: Obrázek

en: Required
cs: Povinné

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Font Size
cs: Velikost písma

en: Default
cs: Výchozí

en: Time
cs: Čas

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Length
cs: Délka

en: History
cs: Historie

en: Filename
cs: Název souboru

en: Notes
cs: Poznámky

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: Total
cs: Celkem

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Email
cs: E-mail

en: Email Address
cs: E-mailová adresa

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Advanced Settings
cs: Rozšířené nastavení

en: All
cs: Vše

en: days
cs: dny

en: Active
cs: Aktivní

en: Done
cs: Hotovo

en: Year
cs: Rok

en: Page
cs: Stránka

en: User settings
cs: Uživatelské nastavení

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Module
cs: Modul

en: Never
cs: Nikdy

en: You must enter a valid e-mail address.
cs: Je třeba zadat platnou e-mailovou adresu.

en: From
cs: Od

en: Signature
cs: Podpis

en: Widget type
cs: Typ widgetu

en: Click here
cs: Klikněte zde

en: Mode
cs: Režim

en: Success
cs: Úspěšně dokončeno

en: Items
cs: Položky

en: Node Title
cs: Nadpis uzlu

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: This field is required.
cs: Toto pole je vyžadováno.

en: 1 day
cs: 1 den

en: 1 year
cs: 1 rok

en: Card Type
cs: Typ karty

en: Card Number
cs: Číslo karty

en: Start Date
cs: Datum začátku

en: Month
cs: Měsíc

en: Details
cs: Detaily

en: Qty
cs: ks

en: Price
cs: Cena

en: End Date
cs: Datum konce

en: Amount
cs: Částka

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Add to cart
cs: Vložit do košíku

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: Send
cs: Poslat

en: Desc
cs: Sestupně

en: Invoice
cs: Faktura

en: Sell Price
cs: Prodejní cena

en: Code
cs: Kód

en: Inactive
cs: Neaktivní

en: Stock
cs: Sklad

en: Owner
cs: Vlastník

en: Payment
cs: Platba

en: Payments
cs: Platby

en: Method
cs: Metoda

en: Day
cs: Den

en: here
cs: zde

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: January
cs: Leden

en: February
cs: Únor

en: March
cs: Březen

en: April
cs: Duben

en: May
cs: Kvě

en: June
cs: Červen

en: July
cs: Červenec

en: August
cs: Srpen

en: September
cs: Září

en: October
cs: Říjen

en: November
cs: Listopad

en: December
cs: Prosinec

en: Downloads
cs: Stažení souborů

en: Other
cs: Jiné

en: Backup
cs: Zálohování

en: General Settings
cs: Obecné nastavení

en: Link URL
cs: URL odkazu

en: SKU
cs: Kód zboží

en: Deny
cs: Zakázat

en: First name
cs: Jméno

en: Last name
cs: Příjmení

en: Sent
cs: Odesláno

en: Destination
cs: Cíl

en: Class
cs: Třída

en: Users
cs: Uživatelé

en: Referrer
cs: Odkazující stránka

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Checkout
cs: Objednat

en: Clone
cs: Klonovat

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Random
cs: Náhodný

en: Credit Card
cs: Kreditní karta

en: Phone Number
cs: Telefonní číslo

en: IP Address
cs: IP adresa

en: Template
cs: Šablona

en: Level
cs: Úroveň

en: Expires
cs: Expiruje

en: Expiration
cs: Platnost do

en: Duration
cs: Trvání

en: Weeks
cs: Týdnů

en: 1 Month
cs: 1 měsíc

en: 1 Year
cs: 1 rok

en: Server settings
cs: Nastavení serveru

en: First Name
cs: Jméno

en: Last Name
cs: Příjmení

en: Street
cs: Ulice

en: City
cs: Město

en: Phone number
cs: Telefonní číslo

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Modified
cs: Upraveno

en: Hidden
cs: Skryté

en: Approved
cs: Schváleno

en: Pending
cs: Čeká na zpracování

en: English
cs: Anglicky

en: French
cs: Francouzsky

en: Italian
cs: Italsky

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Edit
cs: Upravit

en: Date/Time
cs: Datum/čas

en: Expired
cs: Ukončena platnost

en: Replacement patterns
cs: Nahrazovací vzory

en: Display name
cs: Název zobrazení

en: day
cs: den

en: Default Display
cs: Výchozí zobrazení

en: None.
cs: Žádný.

en: Fixed
cs: Pevná

en: Revert
cs: Vrátit

en: Unit
cs: Jednotka

en: Days
cs: Dnů

en: Months
cs: Měsíce

en: Hours
cs: Hodin

en: Production
cs: Výroba

en: Taxes
cs: Daně

en: Match
cs: Odpovídá

en: Installed
cs: Nainstalováno

en: Font Family
cs: Řez písma

en: Shopping Cart
cs: Nákupní košík

en: Cart
cs: Nákupní košík

en: Coupon
cs: Kupón

en: Coupons
cs: Kupóny

en: Discount
cs: Sleva

en: Day(s)
cs: Den(y)

en: Week(s)
cs: Týden(y)

en: Year(s)
cs: Rok(y)

en: Product
cs: Produkt

en: Subtotal
cs: Mezisoučet

en: Billing address
cs: Fakturační adresa

en: Shipping address
cs: Doručovací adresa

en: Payment method
cs: Způsob platby

en: Balance
cs: Saldo

en: Completed
cs: Dokončené

en: Refund
cs: Refundace

en: Products
cs: Produkty

en: Total:
cs: Celkem:

en: Orders
cs: Objednávky

en: User name
cs: Uživatelské jméno

en: Credit
cs: Kredit

en: Percentage
cs: Procenta

en: 1 month
cs: 1 měsíc

en: Delete File
cs: Smazat soubor

en: Storage
cs: Ukládání

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Approval queue
cs: Fronta ke schválení

en: Adjustment
cs: Přizpůsobení

en: Yearly
cs: Ročně

en: Publish
cs: Zveřejnit

en: years
cs: roky

en: weeks
cs: týdny

en: Order ID
cs: ID objednávky

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
cs: Při platbě došlo k chybě. Prosím, kontaktujte nás, abyste se ujistili, že byla vaše objednávka skutečně odeslána.

en: A payment has been accepted.
cs: Platba byla přijata.

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: this page
cs: tato stránka

en: Usage
cs: Použití

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Addresses
cs: Adresy

en: Cancelled
cs: Stronováno

en: Order #
cs: Objednávka #

en: Rebuild
cs: Znovu sestavit

en: Years
cs: Roky

en: Offset
cs: Posun

en: Danish
cs: Dánsky

en: Dutch
cs: Holandsky

en: German
cs: Německy

en: Polish
cs: Polsky

en: Swedish
cs: Švédsky

en: Print
cs: Tisk

en: Account
cs: Účet

en: Transaction mode
cs: Transakční režim

en: Sandbox
cs: Sandbox (cvičný účet)

en: Transaction type
cs: Typ transakce

en: Reports
cs: Logy

en: Revenue
cs: Tržba

en: Submit Order
cs: Potvrdit objednávku

en: Started
cs: Zahájeno

en: Not checked
cs: Nezkontrolováno

en: Shipping Address:
cs: Dodací adresa:

en: Order #:
cs: Obj. č.:

en: Merchant ID
cs: ID obchodníka

en: Enter
cs: Zadat

en: No response
cs: Bez odezvy

en: Order complete
cs: Objednávka dokončena

en: Payment failed
cs: Platba selhala

en: Capture
cs: Zachytit

en: Please wait
cs: Počkejte prosím

en: Persistent
cs: Trvale

en: Generate
cs: Generovat

en: Tax
cs: Daň

en: Test Mode
cs: Testovací režim

en: API Login ID and Transaction Key
cs: Přihlašovací ID k API a klíč transakce

en: API Login ID
cs: Přihlašovací ID k API

en: Transaction Key
cs: Transakční klíč

en: AIM settings
cs: AIM nastavení

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
cs: Tato nastavení se týkají metody placení přes AIM Authorize.Net pro transakce bez kreditní karty.

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
cs: Uveďte pouze testovací účet pro vývojáře, pokud jste přihlášení ke svému účtu přes https://test.authorize.net.<br/>Upravte na pravé transakce, až budete připraveni ke zpracování reálných plateb.

en: Live transactions in a live account
cs: Skutečné transakce ve skutečném účtu

en: Test transactions in a live account
cs: Testovací transakce ve skutečném účtu

en: Developer test account transactions
cs: Transakce v testovacím účtu pro vývojáře

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
cs: Říci Authorize.net aby poslal zákazníkovi e-mail s účtenkou na základě nastavení vašeho účtu.

en: ARB settings
cs: Nastavení ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
cs: Tato nastavení se týkají služby Authorize.Net Automated Recurring Billing (automatizovaná pravidelná fakturace).

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
cs: Uveďte vývojářský testovací mód pouze pokud se přihlašujete ke svému účtu prostřednictvím https://test.authorize.net.<br />Změňte na produkční mód, až budete připraveni ke spuštění zpracování skutečných pravidelných poplatků.

en: Developer test
cs: Vývojářský test

en: CIM settings
cs: Nastavení CIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
cs: Tyto nastavení přísluší ke službě Správa Informací o Zákaznících Autorize.net.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
cs: Pokaždé vytvořit CIM profil pro bezpečně ukládané CC informace pro pozdější použití.

en: Type: @type<br />ID: @id
cs: Typ: @type<br />ID: @id

en: Service not supported by issuer
cs: Služba není podporována vydavatelem

en: Address information is unavailable
cs: Informace o adrese nejsou k dispozici

en: Not Processed
cs: Nezpracováno

en: Void
cs: Neplatný

en: Unit of time
cs: Jednotky času

en: Expiration Month
cs: Měsíc expirace (platnost do)

en: Expiration Year
cs: Rok expirace (platnost do)

en: Are you sure you want to delete this payment?
cs: Opravdu chcete odstranit tuto platbu?

en: Review order
cs: Přehled objednávky

en: Review payment
cs: Přehled platby

en: Submit order
cs: Odeslat objednávku

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
cs: PayPal - plaťte bez sdílení osobních finančních údajů.

en: PayPal Website Payments Standard
cs: Webová stránka PayPal: Payments Standard

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
cs: Založte si účet Sandbox a použijte ho pro testování

en: API credentials
cs: Základní údaje API

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
cs: !link pro informace o získání pověření. Potřebujete získat API Podpis. Jestliže jste již získal/a API ověření, můžete si zkontrovat svá nastavení v API Přístupové sekci nebo ve vašem PayPal profilu.

en: API username
cs: API uživatelské jméno

en: API password
cs: API heslo

en: PayPal transaction ID: @transactionid
cs: Identifikační číslo transakce PayPal: @transactionid

en: Payment action
cs: Platební operace

en: You have denied the customer's payment.
cs: Zamítli jste zákazníkovu platbu.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
cs: Autorizace se nezdařila a nemůže být zaznamenána.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
cs: Zákazníkův pokus o platbu bankovním převodem selhal.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
cs: Platba čeká v systému PayPal: @reason

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
cs: Plaba byla systémem PayPal vrácena: @reason

en: The authorization has been voided.
cs: Autorizace byla zrušena.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
cs: V platbě PayPal se objevila chyba. Překontrolujte svůj košík a zkuste to znovu.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
cs: Vaše objednávka bude dokončena po kliknutí na tlačítko 'Odeslat objednávku' níže. Jakmile bude objednávka odeslána, bude z vašeho PayPal účtu stržena výše uvedená částka. Po provedení platby obdržíte potvrzení.

en: All the address information matched.
cs: Všechny informace o adrese se shodují.

en: None of the address information matched; transaction declined.
cs: Žádný z údajů o adrese neodpovídají; převot zamítnut.

en: Part of the address information matched.
cs: Část adresy odpovídá.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
cs: Obchodník neposkytl AVS informace. Není zpracováno.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
cs: Adresa není ověřena, nebo vlastník neodpověděl. Služba není k dispozici.

en: No AVS response was obtained.
cs: Žádná AVS odpověď nebyla získána.

en: Address matched; postal code did not
cs: Adresa souhlasí, ale PSČ nesouhlasí

en: Nothing matched; transaction declined
cs: Nic nesouhlasí; převod zamýtnut.

en: Address and postal code matched
cs: Adresa a PSČ souhlasí.

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
cs: Není povoleno pro  MOTO převody; převod zamítnut.

en: Global unavailable
cs: Globálně nedostupné.

en: International unavailable
cs: Mezinárodně nedostupné.

en: Postal code matched; address did not
cs: PSČ souhlasí, adresa nesouhlasí

en: Retry for validation
cs: Ověřit znovu

en: Service not supported
cs: Služba není podporována.

en: An unknown error occurred.
cs: Vyskytla se neznámá chyba.

en: Matched
cs: Souhlasí

en: No match
cs: Nesouhlasí

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
cs: Obchodník neimplementoval CVV2 manipulaci kódu.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
cs: Obchodník zjistil že CVV2 se nenachází na kartě.

en: Service not available
cs: Služba je nedostupná

en: Unkown error
cs: Neznámá chyba

en: Not processed
cs: Nezpracováno

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
cs: Zákazník neposkytl potvrzenou dodací adresu podle vašich požadavků na adresu.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
cs: Čeká na získání prostředků na autorizační nastavení.

en: eCheck has not yet cleared.
cs: eCheck ještě nebyl vyřízen.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
cs: Tuto mezinárodní platbu musíte příjmout či odmítnout manuálně ze svého Přehledu účtu.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
cs: Platbu v této měně musíte příjmout či odmítnout manuálně ze svého Přehledu účtu.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
cs: Vaše e-mailová adresa zatím není registrována nebo ověřena.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
cs: Pro příjem plateb kreditní kartou musíte  změnit svůj účet na Business nebo Premier.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
cs: Dříve než přijmete platbu, musíte ověřit Váš účet.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
cs: Neznámý důvod; pro více informací kontaktujte PayPal zákaznické centrum.

en: The customer has initiated a chargeback.
cs: Zákazník zahájil vrácení transakce.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
cs: Zákazník zahájil záruku vrácení peněz.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
cs: Zákazník vyplnil stížnost k transakci.

en: You gave the customer a refund.
cs: Proběhlo vyplacení náhrady zákazníkovi.

en: Apply to order
cs: Aplikovat na objednávku

en: Delete option
cs: Smazat volbu

en: Cart settings
cs: Nastavení košíku

en: Hide block if cart is empty.
cs: Skrýt blok, je-li košík prázdný.

en: Minimum order subtotal
cs: Minimální mezisoučet objednávky

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
cs: Volitelně určete minimální možnou celkovou hodnotu nákupu, se kterou bude zákazník připuštěn k pokladně.

en: Anonymous cart duration
cs: Doba uchování obsahu košíku pro anonymního uživatele.

en: Minute(s)
cs: Minuta(y)

en: Hour(s)
cs: Hodina(y)

en: Authenticated cart duration
cs: Doba uchování obsahu košíku pro přihlášeného uživatele.

en: View your purchased files.
cs: Zobrazit zakoupené soubory.

en: File downloads
cs: Stažení souboru

en: File Downloads
cs: Soubory ke stažení

en: expires on @date
cs: expiruje @date

en: No downloads found
cs: Nebyly nalezeny žádné soubory ke stažení

en: The IP address %ip
cs: IP adresa %ip

en: Notified
cs: Oznámeno

en: Search using date range.
cs: Hledat s pomocí rozsahu datumů.

en: Purchasing Information:
cs: Informace o nákupu:

en: E-mail Address:
cs: E-mailová adresa

en: Billing Address:
cs: Fakturační adresa:

en: Billing Phone:
cs: Telefon:

en: Shipping Phone:
cs: Telefon pro dodání:

en: Order Grand Total:
cs: Celková cena objednávky:

en: Payment Method:
cs: Způsob zaplacení:

en: Order Summary:
cs: Souhrn objednávky:

en: Street address 1
cs: Ulice 1

en: Street address 2
cs: Ulice 2

en: Remote
cs: Vzdálená

en: Billing Information
cs: Fakturační údaje

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Dashboard
cs: Ovládací panel

en: E-mail Address
cs: E-mailová adresa

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
cs: Authorize.net vyžaduje PHP knihovnu <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: view order
cs: zobrazit objednávku

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
cs: Vaše PayPal platba byla zrušena. Nyní můžete pokračovat v nákupu, nebo nás můžete kontaktovat, jestliže potřebujete naši pomoc.

en: Error message from PayPal:<br />@message
cs: Chybové hlášení systému PayPal:<br>@message

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
cs: Jakmile je stahování dokončeno, je pro další stahování nutné aktualizovat stránku. (Pokud máte oprávnění.)

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
cs: Nestahujte soubor za pomoci jakéhokoliv akceleračního nástroje. Můžete si zablokovat možnost stáhnutí souboru!

en: - Choose an operation -
cs: - Vybrat operaci -

en: Account number
cs: Číslo účtu

en: 7 Days
cs: 7 dní

en: 15 Days
cs: 15 dní

en: 30 Days
cs: 30 dní

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Payment Method
cs: Způsob platby

en: Block Content
cs: Obsah bloku

en: Make sticky
cs: Přilepit nahoru v seznamu

en: Entity Type
cs: Typ entity

en: Coupon code
cs: Kód kupónu

en: Expiry date
cs: Datum konce platnosti

en: Structure
cs: Struktura

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
cs: Zobrazit zprávu o aktualizaci, když se do košíku přidá položka přes formulář 'Přidat do košíku'.

en: Customer Information
cs: Informace o zákazníkovi

en: Entity ID
cs: ID entity

en: Machine Name
cs: Strojový název

en: Secret
cs: Klíč

en: Bank Transfer
cs: Bankovní převod

en: Order type
cs: Typ objednávky

en: Order Date:
cs: Datum objednávky:

en: Nothing
cs: Nic

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Userpoints Category
cs: Kategorie Userpoints

en: Master
cs: Nadřízené

en: Order information
cs: Shrnutí objednávky
