MoneySuite (7.x-10.2) - en to fr translation catalogue (705 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Transaction ID
fr: Identifiant (ID) de transaction

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Item
fr: Élément

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: Purchased
fr: Acheté

en: Item Name
fr: Nom de l'élément

en: Help Text
fr: Texte d'aide

en: Download
fr: Téléchargement

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Password
fr: Mot de passe

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Time
fr: Heure

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: History
fr: Historique

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Text
fr: Texte

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Required?
fr: Requis ?

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Activated
fr: Activé

en: All
fr: Tout

en: days
fr: jours

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Terminé

en: Year
fr: Année

en: Client ID
fr: Identifiant (ID) de client

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Added
fr: Ajouté

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Never
fr: Jamais

en: You must enter a valid e-mail address.
fr: Vous devez saisir une adresse de courriel valide.

en: From
fr: A partir de

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Success
fr: Succès

en: Items
fr: Éléments

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Date Created
fr: Date de création

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 1 year
fr: 1 an

en: Default Currency
fr: Devise par défaut

en: Card Type
fr: Type de carte

en: Card Number
fr: Numéro de la carte

en: Start Date
fr: Date de début

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: Qty
fr: Qté

en: Price
fr: Prix

en: End Date
fr: Date de fin

en: Product ID
fr: Identifiant (ID) du produit

en: Amount
fr: Montant

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Phone
fr: Téléphone

en: Customer Name
fr: Nom de client

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Send
fr: Envoyer

en: Invoice
fr: Facture

en: Printed
fr: Imprimé(e)

en: Sell Price
fr: Prix de Vente

en: Inactive
fr: Inactif

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Payment
fr: Paiement

en: Payments
fr: Paiements

en: Members
fr: Membres

en: Method
fr: Méthode

en: Day
fr: Jour

en: here
fr: ici

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Other
fr: Autre

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: SKU
fr: Référence

en: Deny
fr: Refuser

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Sent
fr: Envoyé

en: months
fr: mois

en: Valid until
fr: Valide jusqu'à

en: Class
fr: Classe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Referrer
fr: Référent

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Clone
fr: Cloner

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Random
fr: Au hasard

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Zip Code
fr: Code postal

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Pattern
fr: Motif

en: Template
fr: Gabarit

en: Delete template
fr: Supprimer le gabarit

en: Level
fr: Niveau

en: Static
fr: Statique

en: Expires
fr: Expire

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Duration
fr: Durée

en: Weeks
fr: Semaines

en: 1 Month
fr: 1 Mois

en: 3 Months
fr: 3 Mois

en: 6 Months
fr: 6 Mois

en: 1 Year
fr: 1 An

en: Server settings
fr: Paramètres du serveur

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Street
fr: Rue

en: City
fr: Ville

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Sort by
fr: Trier par

en: Modified
fr: Modifié

en: Hidden
fr: Caché

en: Approved
fr: Approuvé

en: Accounts
fr: Comptes

en: Pending
fr: En attente

en: Notices
fr: Avis

en: Pay
fr: Payer

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Italian
fr: Italien

en: Stripe
fr: Bande

en: Zip code
fr: Code postal

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Edit
fr: Modifier

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Accept
fr: Accepter

en: Accepted
fr: Approuvé

en: Expired
fr: Expiré

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: File Title
fr: Titre du fichier

en: day
fr: jour

en: Default Display
fr: Affichage par Défaut

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: Your Name
fr: Votre Nom

en: Entity
fr: Entité

en: None.
fr: Aucun.

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Unit
fr: Unité

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Hours
fr: Heures

en: contact us
fr: nous contacter

en: Payment Info
fr: Informations de paiement

en: Match
fr: Correspondance

en: Criteria
fr: Critère

en: Installed
fr: Installé

en: Scope
fr: Étendue

en: Membership
fr: Abonnement

en: Font Family
fr: Famille de fonte

en: Address Line 1
fr: Adresse Ligne 1

en: Shopping Cart
fr: Panier

en: Cart
fr: Panier

en: Login ID
fr: Identifiant (ID) de connexion

en: Coupon
fr: Bon de réduction

en: Coupons
fr: Bons de réduction

en: Delete coupon
fr: Supprimer un coupon

en: Discount
fr: Remise

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Week(s)
fr: Semaine(s)

en: Year(s)
fr: Année(s)

en: Product
fr: Produit

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Order Summary
fr: Résumé de la commande

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Balance
fr: Solde

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échec

en: Refund
fr: Remboursement

en: API Username
fr: Nom d'utilisateur de l'API

en: API Password
fr: Mot de passe de l'API

en: Products
fr: Produits

en: Shippable
fr: Livrable

en: Total:
fr: Total :

en: Orders
fr: Commandes

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: User Settings
fr: Paramètres de l'utilisateur

en: Purchase
fr: Acheter

en: Credit
fr: Crédit

en: Alt Text
fr: Texte Alt :

en: Affiliates
fr: Affiliés

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: 1 month
fr: 1 mois

en: Records per page
fr: Enregistrements par page

en: Live
fr: En direct

en: Delete File
fr: Supprimer le fichier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Storage
fr: Stockage

en: Registration Settings
fr: Paramètres d'Inscription

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Approval queue
fr: File d'attente d'approbation

en: Adjustment
fr: Ajustement

en: Yearly
fr: Annuellement

en: Publish
fr: Publier

en: years
fr: années

en: weeks
fr: semaines

en: @count days
fr: @count jours

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: @count weeks
fr: @count semaines

en: @count months
fr: @count mois

en: @count years
fr: @count années

en: Name:
fr: Nom :

en: Order ID
fr: Identifiant de la commande

en: Credit Card Type
fr: Type de carte bancaire

en: Credit Card Number
fr: Numéro de carte bancaire

en: !points Balance
fr: Total de !points

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
fr: Une erreur est survenue lors du paiement. Veuillez nous contacter pour vous assurer que la commande a bien été soumise.

en: A payment has been accepted.
fr: Un paiement a été accepté.

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Server
fr: Serveur

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: this page
fr: Cette page.

en: Usage
fr: Utilisation

en: Set
fr: Défini

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Addresses
fr: Adresses

en: You must enter a number.
fr: Vous devez saisir un nombre.

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Order #
fr: Commande #

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: Years
fr: Années

en: Subscriber
fr: Abonné

en: Offset
fr: Décalage

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: German
fr: Allemand

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Polish
fr: Polonais

en: Swedish
fr: Suédois

en: Print
fr: Imprimer

en: Expiration Settings
fr: Paramètres d'expiration

en: Account
fr: Compte

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Unverified
fr: Non vérifié

en: Template Name
fr: Nom du gabarit

en: Free
fr: Gratuit

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: Fee
fr: Frais

en: Thank You
fr: Merci

en: Transaction mode
fr: Mode de transaction

en: Sandbox
fr: Bac-à-sable

en: Transaction type
fr: Type de transaction

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Customer notifications
fr: Notifications au client

en: Modify
fr: Modifier

en: Reports
fr: Rapports

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Revenue
fr: Revenu

en: Submit Order
fr: Valider la commande

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Czech Koruna
fr: Couronne Tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Hungarian Forint
fr: Forint hongrois

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Started
fr: Démarré

en: Not checked
fr: Non vérifié

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Shipping Address:
fr: Adresse de livraison :

en: Order #:
fr: Commande #:

en: Seller
fr: Vendeur

en: Merchant ID
fr: Identifiant (ID) de marchand

en: Signup
fr: Inscription

en: Enter
fr: Entrer

en: No response
fr: Pas de réponse

en: Order complete
fr: Commande terminée

en: Transaction mode used for processing orders.
fr: Mode de transaction utilisé pour traiter les commandes.

en: Payment failed
fr: Échec du paiement

en: Card expired
fr: Carte expirée

en: Capture
fr: Capturer

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Persistent
fr: Persistant

en: Sales
fr: Ventes

en: Credit card payment declined: @text
fr: Paiement par carte bancaire refusé : @text

en: Credits
fr: Crédits

en: PayPal IPN
fr: IPN Paypal

en: Generate
fr: Générer

en: Tax
fr: Taxe

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Email Settings
fr: Paramètres des courriels

en: API Login ID and Transaction Key
fr: Identifiant de connexion et Clé de Transaction pour l'API

en: API Login ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur pour l'API

en: Transaction Key
fr: Clé de transaction

en: AIM settings
fr: Paramètres AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
fr: Ces paramètres concernent la méthode de paiement AIM d'Authorize.net pour que la carte ne présente pas les transactions.

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
fr: Ne spécifiez un compte de test de développeur que si vous vous connectez à votre compte via https://test.authorize.net.<br />Modifiez quand vous êtes prêt(e) à réaliser des paiements réels.

en: Live transactions in a live account
fr: Transactions réelles sur un compte réel

en: Test transactions in a live account
fr: Transactions de test sur un compte réel

en: Developer test account transactions
fr: Transactions du compte test développeur

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
fr: Permettre à Authorize.net d'envoyer par e-mail à vos clients un reçu basé sur vos paramètres de compte.

en: ARB settings
fr: Paramètres ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
fr: Ces paramètres concernent le service Authorize.Net Automated Recurring Billing.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
fr: Ne spécifier le mode développeur que si vous vous connectez avec votre compte sur https://test.authorize.net.<br />Passer en mode production lorsque vous êtes prêt à traiter des paiements périodiques réels.

en: MD5 Hash
fr: Hash MD5

en: CIM settings
fr: Paramètres CIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
fr: Ces paramètres se rapportent au service CIM de Authorize.Net.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
fr: Toujours créer un profil CIM pour stocker de manière sécurisée les coordonnées de cartes bancaires pour usages ultérieurs.

en: Type: @type<br />ID: @id
fr: Type : @type<br />ID : @id

en: Service not supported by issuer
fr: Service non pris en charge par l'émetteur

en: Address information is unavailable
fr: Les informations sur l'adresse sont indisponibles

en: Not Processed
fr: Non traité

en: Void
fr: Annuler

en: CVV
fr: Cryptogramme visuel

en: Unit of time
fr: Unité de temps

en: Expiration Month
fr: Mois d'expiration

en: Expiration Year
fr: Année d'expiration

en: Are you sure you want to delete this payment?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce règlement?

en: Review order
fr: Vérifier la commande

en: Review payment
fr: Vérifier le paiement

en: Submit order
fr: Soumettre la commande

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
fr: PayPal - payez sans partager vos informations bancaires.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
fr: Inscrivez-vous pour utiliser un compte bac-à-sable pour tester.

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
fr: !link pour les informations sur l'obtention des données d'authentification. Vous avez besoin d'obtenir une signature API. Si vous avez déjà demandé les informations d'authentification de l'API, vous pouvez passer en revue vos paramètres sous la section d'accès à l'API de votre profil PayPal.

en: API username
fr: Nom d'utilisateur de l'API

en: API password
fr: Mot de passe de l'API

en: PayPal transaction ID: @transactionid
fr: Identifiant (ID) de la transaction PayPal : @transactionid

en: Payment action
fr: Action de paiement

en: You have denied the customer's payment.
fr: Vous avez refusé le paiement du client.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
fr: L'autorisation a échoué et ne peut être prise en compte.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
fr: La tentative de paiement par le client à partir d'un compte en banque a échoué.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
fr: Le paiement est en attente sur PayPal : @reason

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
fr: Le paiement a été retourné par Paypal : @reason

en: The authorization has been voided.
fr: L'autorisation a été annulée.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
fr: Une erreur est survenue lors de votre paiement PayPal. Veuillez revoir votre panier et essayer encore.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
fr: L'enregistrement de votre commande sera effectif après que vous aurez cliqué sur le bouton 'Valider la commande' ci-dessous. Votre compte PayPal sera débité du montant affiché ci-dessus une fois votre commande validée. Vous recevrez une confirmation une fois votre paiement accepté.

en: All the address information matched.
fr: Toutes les informations d'adresse correspondent.

en: None of the address information matched; transaction declined.
fr: Aucune des informations d'adresse ne correspondent ; transaction refusée.

en: Part of the address information matched.
fr: Une partie des informations d'adresse correspond.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
fr: Le marchand n'a pas fourni d'informations au Système de Vérification d'Adresse (AVS). Non traité.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
fr: Adresse non vérifiée, ou l'acquéreur n'a eu aucune réponse. Service non disponible.

en: No AVS response was obtained.
fr: Aucune réponse du Système de Vérification d'Adresse (AVS) n'a été obtenue.

en: Address matched; postal code did not
fr: L'adresse correspond ; pas le code postal

en: Nothing matched; transaction declined
fr: Rien ne correspond ; transaction refusée

en: Address and postal code matched
fr: L'adresse et le code postal correspondent

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
fr: Non autorisé pour les transactions par téléphone ; transaction refusée

en: Global unavailable
fr: Indisponible globalement

en: International unavailable
fr: Indisponible internationalement

en: Postal code matched; address did not
fr: Le code postal correspond ; pas l'adresse

en: Retry for validation
fr: Réessayer pour validation

en: Service not supported
fr: Service non pris en charge

en: An unknown error occurred.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: Matched
fr: Correspond

en: No match
fr: Aucune correspondance

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
fr: Le marchand n'a pas implémenté la gestion du cryptogramme visuel.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
fr: Le marchand a indiqué que le code cryptogramme visuel n'est pas présent sur la carte.

en: Service not available
fr: Service indisponible

en: Unkown error
fr: Erreur inconnue

en: Not processed
fr: Non traité

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
fr: Le client n'a pas inclut une adresse d'envoi confirmée par vos paramètres d'adresse.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
fr: En attente de votre autorisation pour capturer les fonds.

en: eCheck has not yet cleared.
fr: Le eCheck n'a pas encore été déposé.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
fr: Vous devez accepter ou refuser manuellement ce paiement international depuis la vue d'ensemble de votre compte.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
fr: Vous devez accepter ou refuser manuellement un paiement dans cette devise depuis votre compte.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
fr: Votre adresse courriel n'est pas encore enregistrée ni confirmée.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
fr: Vous devez mettre à niveau votre compte vers Business ou Premier pour accepter les paiements par carte.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
fr: Vous devez vérifier votre compte avant de pouvoir accepter ce paiement.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
fr: Raison inconnue ; Contacter le service client de PayPal pour plus d'informations.

en: The customer has initiated a chargeback.
fr: Le client a lancé un remboursement.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
fr: Le client a déclenché une garantie de remboursement.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
fr: Le client a déposé une plainte à propos de la transaction.

en: You gave the customer a refund.
fr: Vous avez remboursé le client.

en: Apply to order
fr: Appliquer à la commande

en: Delete option
fr: Supprimer l'option

en: Cart settings
fr: Paramètres du panier

en: Hide block if cart is empty.
fr: Cacher le bloc si le panier est vide.

en: Minimum order subtotal
fr: Sous-total minimum pour une commande

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
fr: Spécifier optionnellement un montant minimum d'achats nécessaire pour valider le panier.

en: Anonymous cart duration
fr: Durée du panier pour les utilisateurs anonymes

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
fr: Définir la durée pendant laquelle les produits restent dans le panier pour les clients qui <strong>ne sont pas</strong> authentifiés.

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Authenticated cart duration
fr: Durée du panier pour les utilisateurs authentifiés

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
fr: Définir la durée pendant laquelle les produits restent dans le panier pour les clients qui <strong>sont</strong> authentifiés.

en: View your purchased files.
fr: Voir vos fichiers achetés.

en: File downloads
fr: Téléchargements de fichiers

en: File Downloads
fr: Téléchargements de fichiers

en: expires on @date
fr: expire le @date

en: No downloads found
fr: Aucun téléchargement trouvé

en: The IP address %ip
fr: L'adresse IP %ip

en: Notified
fr: Notifié

en: Search using date range.
fr: Rechercher en utilisant une intervalle de dates.

en: Purchasing Information:
fr: Information d'achat :

en: E-mail Address:
fr: Adresse de courriel :

en: Billing Address:
fr: Adresse de facturation :

en: Billing Phone:
fr: N° téléphone facturation :

en: Shipping Phone:
fr: N° téléphone de l'expédition :

en: Order Grand Total:
fr: Montant total de la commande :

en: Payment Method:
fr: Mode de paiement :

en: Order Summary:
fr: Résumé de la commande :

en: Street address 1
fr: Adresse

en: Street address 2
fr: Adresse (suite)

en: You must enter a positive number.
fr: Vous devez saisir un nombre positif.

en: Donations
fr: Dons

en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

en: Remote
fr: A distance

en: Error: @message
fr: Erreur : @message

en: Billing Information
fr: Informations de facturation

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Bundle
fr: Type

en: Font Settings
fr: Réglages de Police

en: Test mode
fr: Mode test

en: Order Status
fr: Statut de la commande

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: Delivered
fr: Livré

en: E-mail Address
fr: Adresse de courriel

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fr: Authorize.net requiert la bibliothèque PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: view order
fr: voir la commande

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
fr: Votre paiement PayPal a été annulé. Vous pouvez continuer vos achats ou nous contacter pour toute demande d'assistance.

en: Error message from PayPal:<br />@message
fr: Message d'erreur de PayPal :<br />@message

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fr: PayPal WPP requiert la bibliothèque PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
fr: Une fois votre téléchargement terminé, vous devez actualiser la page pour télécharger de nouveau. (Si vos droits le permettent)

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
fr: Ne pas utiliser d'accélérateur de téléchargements pour télécharger le fichier, votre accès au téléchargement pourrait être verrouillé.

en: Checkout form
fr: Formulaire de paiement

en: Payment cancelled.
fr: Paiement annulé.

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Purchases
fr: Achats

en: Bank
fr: Banque

en: click here
fr: cliquez ici

en: Account ID
fr: Identifiant (ID) du compte

en: Complete Sale
fr: Terminer la vente

en: Partner
fr: Partenaire

en: Transaction declined. Your credit card was not charged
fr: Transaction refusée. Votre carte bancaire n'a pas été prélevée

en: Add Product
fr: Ajouter un produit

en: Discount type
fr: Type de réduction

en: Discounts
fr: Remises

en: 7 Days
fr: 7 Jours

en: 15 Days
fr: 15 Jours

en: 30 Days
fr: 30 Jours

en: Font Color
fr: Couleur de Police

en: Verified
fr: Vérifié

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Product Type
fr: Type de produit

en: One time
fr: Une fois

en: Block Content
fr: Contenu du bloc

en: Faeroese
fr: Féroïen

en: Make sticky
fr: Épingler

en: The user id
fr: L'identifiant (ID) utilisateur

en: XML URL
fr: URL de l'XML

en: The name of the product.
fr: Le nom du produit.

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Coupon code
fr: Code du coupon

en: Discount value
fr: Valeur de la réduction

en: Enter values without symbols, for 15%, enter "15" and choose Percentage as the discount type.
fr: Entrez des valeurs sans symbole : pour "15%", entrez "15" et choisissez Pourcentage comme type de réduction.

en: Minimum order limit
fr: Limite minimum de commande

en: A minimum order total that applies to the coupon, or 0 for no minimum order limit.
fr: La limite minimum de commande pour appliquer le coupon, ou 0 si il n'y a pas de limite minimum.

en: Coupon name
fr: Nom du coupon

en: Active coupons
fr: Coupons actifs

en: View active coupons.
fr: Voir les coupons actifs.

en: Inactive coupons
fr: Coupons inactifs

en: View inactive coupons.
fr: Voir les coupons inactifs.

en: Add new coupon
fr: Ajouter un nouveau coupon

en: Add a new coupon.
fr: Ajouter un nouveau coupon.

en: Edit coupon
fr: Modifier un coupon

en: Edit an existing coupon.
fr: Modifier un coupon existant.

en: Delete a coupon.
fr: Supprimer un coupon.

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
fr: Les codes du coupon ne peuvent pas être changés une fois qu'ils ont été utilisés dans une commande.

en: Expiry date
fr: Date d'expiration

en: Check to enable the coupon, uncheck to disable the coupon.
fr: Cocher pour activer le coupon, décocher pour désactiver le coupon.

en: Maximum number of redemptions (per code)
fr: Nombre maximum d'utilisations (par code)

en: Enter the maximum number of times each code for this coupon can be used, or 0 for unlimited.
fr: Entrez le nombre maximum de fois où chaque code de ce coupon pourra être utilisé, ou 0 si il n'y a pas de limite.

en: Maximum number of redemptions (per user)
fr: Nombre maximum d'utilisations (par utilisateur)

en: Enter the maximum number of times this coupon can be used by a single user, or 0 for unlimited.
fr: Entrez le nombre maximum de fois où ce coupon pourra être utilisé par le même utilisateur, ou 0 si il n'y a pas de limite.

en: User restrictions
fr: Restrictions par utilisateur

en: Enter one or more user names and/or "anonymous users" below to make this coupon valid only for those users.
fr: Saisissez un ou plusieurs noms d'utilisateur ci-dessous et/ou "utilisateurs anonymes" pour rendre le coupon valide uniquement pour ces utilisateurs.

en: Role restrictions
fr: Restrictions par role

en: Enter one or more role names below to make this coupon valid only for users with those roles.
fr: Entrez un ou plusieurs rôles ci-dessous pour rendre le coupon valide uniquement pour les utilisateur ayant ce rôle.

en: Coupon code already used by %name.
fr: Ce code de coupon a déjà été utilisé par %name.

en: Coupon %name has been created.
fr: Le coupon %name a été créé.

en: Coupon %name has been updated.
fr: Le coupon %name a été utilisé.

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
fr: Confirmez-vous la suppression du coupon %name avec le code %code ?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
fr: Cette action ne peut pas être annulée. Supprimer ce coupon va également supprimer tous les enregistrements de ses utilisations passées.

en: Coupon %name has been deleted.
fr: Le coupon %name a été supprimé.

en: This coupon code is invalid or has expired.
fr: Ce coupon a expiré ou est invalide.

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
fr: Vous n'êtes pas autorisés à utiliser ce coupon.

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
fr: Vous n'avez pas la permission d'utiliser ce coupon.

en: Coupon: @code
fr: Coupon : @code

en: There are currently no !type coupons in the system.
fr: Il n'y a actuellement aucun coupon de type !type dans le système.

en: Gift
fr: Don

en: log in
fr: connexion

en: Error: @error
fr: Erreur : @error

en: Payment method description
fr: Description du mode de paiement

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
fr: Afficher un message de mise à jour lorsqu'un article est ajouté au panier par l'intermédiaire d'un formulaire d'ajout au panier.

en: API Settings
fr: Paramètres de l'API

en: Customer Information
fr: Coordonnés de l'utilisateur

en: Option Name
fr: Nom de l'option

en: Layout Settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Add
fr: Ajouter

en: Renew
fr: Renouveler

en: Upload a new file
fr: Transférer un nouveau fichier

en: Order type
fr: Type de commande

en: In Checkout
fr: En cours de validation

en: Order Date:
fr: Date de commande :

en: API URL
fr: URL API

en: Renewal
fr: Renouvellement

en: per day
fr: par jour

en: per week
fr: par semaine

en: per month
fr: par mois

en: The unique ID for this @export.
fr: L'identifiant unique de ce(tte) @export.

en: Approval Queue
fr: En attente de modération

en: Unique key
fr: Clé unique

en: Download Link
fr: Lien de téléchargement

en: Nothing
fr: Rien

en: Afghan Afghani
fr: Afghani

en: Angolan Kwanza
fr: Kwanza angolais

en: Argentine Peso
fr: Peso argentin

en: Aruban Florin
fr: Florin d'Aruba

en: Barbadian Dollar
fr: Dollar barbadien

en: Bangladeshi Taka
fr: Taka bangladais

en: Burundian Franc
fr: Franc burundais

en: Brunei Dollar
fr: Dollar de Brunei

en: Bolivian Boliviano
fr: Boliviano

en: Brazilian Real
fr: Réal brésilien

en: Bahamian Dollar
fr: Dollar bahaméen

en: Belize Dollar
fr: Dollar du Belize

en: Congolese Franc
fr: Franc congolais

en: Chilean Peso
fr: Peso chilien

en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

en: Costa Rican Colón
fr: Colón costaricain

en: Cape Verdean Escudo
fr: Escudo cap-verdien

en: Djiboutian Franc
fr: Franc Djibouti

en: Dominican Peso
fr: Peso dominicain

en: Algerian Dinar
fr: Dinar algérien

en: Estonian Kroon
fr: Couronne estonienne

en: Egyptian Pound
fr: Livre égyptienne

en: Ethiopian Birr
fr: Birr éthiopien

en: Fijian Dollar
fr: Dollar fidjien

en: Falkland Islands Pound
fr: Livre des Îles Malouines

en: Gibraltar Pound
fr: Livre de Gibraltar

en: Gambian Dalasi
fr: Dalasi gambien

en: Guinean Franc
fr: Franc guinéen

en: Guatemalan Quetzal
fr: Quetzal guatémaltèque

en: Honduran Lempira
fr: Lempira hondurien

en: Croatian Kuna
fr: Kuna croate

en: Haitian Gourde
fr: Gourde haïtienne

en: Indonesian Rupiah
fr: Roupie indonésienne

en: Israeli New Sheqel
fr: Nouveau shekel israélien

en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

en: Icelandic Króna
fr: Couronne islandaise

en: Jamaican Dollar
fr: Dollar jamaïcain

en: Kenyan Shilling
fr: Shilling kényan

en: Comorian Franc
fr: Franc comorien

en: South Korean Won
fr: Won sud-coréen

en: Cayman Islands Dollar
fr: Dollar des Îles Caïmans

en: Lebanese Pound
fr: Livre libanaise

en: Liberian Dollar
fr: Dollar libérien

en: Lesotho Loti
fr: Loti lesothan

en: Lithuanian Litas
fr: Litas lituanien

en: Latvian Lats
fr: Lats letton

en: Macanese Pataca
fr: Pataca de Macao

en: Mauritanian Ouguiya
fr: Ouguiya mauritanien

en: Mauritian Rupee
fr: Roupie mauricienne

en: Malaysian Ringgit
fr: Ringgit malaisien

en: Mozambican Metical
fr: Metical mozambicain

en: Namibian Dollar
fr: Dollar namibien

en: Nigerian Naira
fr: Naira nigérian

en: Nepalese Rupee
fr: Roupie népalaise

en: Panamanian Balboa
fr: Balboa panaméen

en: Peruvian Nuevo Sol
fr: Nuevo sol péruvien

en: Papua New Guinean Kina
fr: Kina de Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

en: Pakistani Rupee
fr: Roupie pakistanaise

en: Romanian Leu
fr: Leu roumain

en: Serbian Dinar
fr: Dinar serbe

en: Saudi Riyal
fr: Riyal saoudien

en: Solomon Islands Dollar
fr: Dollar des îles Salomon

en: Seychellois Rupee
fr: Roupie seychelloise

en: Sierra Leonean Leone
fr: Leone sierra-léonais

en: Somali Shilling
fr: Shilling somali

en: Surinamese Dollar
fr: Dollar surinamien

en: São Tomé and Príncipe Dobra
fr: Dobra santoméen

en: Swazi Lilangeni
fr: Lilangeni du Swaziland

en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

en: Tongan Paʻanga
fr: Paʻanga tongan

en: Turkish Lira
fr: Livre turque

en: Trinidad and Tobago Dollar
fr: Dollar de Trinidad-et-Tobago

en: New Taiwan Dollar
fr: Nouveau dollar taïwanais

en: Tanzanian Shilling
fr: Shilling tanzanien

en: Ukrainian Hryvnia
fr: Hryvnia ukrainienne

en: Ugandan Shilling
fr: Shilling ougandais

en: United States Dollar
fr: Dollar américain

en: Uruguayan Peso
fr: Peso uruguayen

en: Vanuatu Vatu
fr: Vatu du Vanuatu

en: Samoan Tala
fr: Tala samoan

en: East Caribbean Dollar
fr: Dollar des Caraïbes orientales

en: Yemeni Rial
fr: Rial yéménite

en: South African Rand
fr: Rand sud-africain

en: Zambian Kwacha
fr: Kwacha zambien

en: Data export
fr: Exportation de données

en: Hash
fr: Hachage

en: PayPal Email
fr: E-mail PayPal

en: Confirm E-mail Address
fr: Confirmer l'adresse de courriel

en: Russian Ruble
fr: Rouble russe

en: Master
fr: Principal

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Coupon Code
fr: Code du coupon

en: Type: !type
fr: Type : !type

en: United Arab Emirates Dirham
fr: Dirham des Émirats Arabes Unis

en: Moroccan Dirham
fr: Dirham marocain

en: Polish Złoty
fr: Zloty polonais

en: Add Service
fr: Ajouter un service

en: Missing!
fr: Manquant !

en: Invoiced
fr: Facturé

en: Kyrgyzstani Som
fr: Som du Kirghizistan

en: Tax Rate
fr: Taux de taxe

en: Individual
fr: Individuel

en: Edit an Order
fr: Modifier une commande

en: New Order
fr: Nouvelle commande

en: Language Code
fr: Code de la langue

en: Update URL
fr: URL de mise à jour

en: Add a card
fr: Ajouter une carte

en: Fields Settings
fr: Paramètres des champs

en: Enter your email address.
fr: Saisir votre adresse de courriel.

en: Account %name has been deleted.
fr: Le compte %name a été supprimé.

en: No payments yet.
fr: Aucun paiement pour le moment.

en: Order information
fr: Informations sur la commande
