MoneySuite (7.x-10.2) - en to hi translation catalogue (203 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Transaction ID
hi: लेनदेन आईडी

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Item
hi: वस्तु

en: Transactions
hi: लेनदेन

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Unsubscribe
hi: सदस्यता रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Purchased
hi: खरीदा

en: Item Name
hi: वस्तु का नाम

en: Help Text
hi: सहायता सुत्र

en: Download
hi: डाउनलोड

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Monthly
hi: मासिक

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Time
hi: समय

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: History
hi: इतिहास

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Text
hi: लेख

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Year
hi: वर्ष

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Client ID
hi: ग्राहक ID

en: User settings
hi: सदस्य संचालन निर्देश

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: You must enter a valid e-mail address.
hi: वैध ईमेल पता लिखना जरूरी है

en: From
hi: से

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Widget type
hi: विजेट प्रकार

en: Click here
hi: यहाँ क्लिक करें

en: Mode
hi: प्रकार

en: Success
hi: सफलता

en: N/A
hi: एन / ए

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Date Created
hi: निर्माण तारीख

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: 1 day
hi: १ दिन

en: 1 year
hi: १ वर्ष

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: Month
hi: माह

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Send
hi: भेजें

en: Desc
hi: अवरोही

en: Invoice
hi: बिल

en: Code
hi: कोड

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Members
hi: सदस्य

en: Method
hi: तरीका

en: Day
hi: दिन

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: Other
hi: अन्य

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Deny
hi: निषेध करें

en: Destination
hi: गंतव्य

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: IP Address
hi: IP पता

en: Pattern
hi: नमूना

en: Template
hi: फर्मा

en: Expiration Date
hi: समाप्ति तिथि

en: Duration
hi: अवधि

en: Server settings
hi: सर्वर सेटिंग

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Rules
hi: नियम

en: Modified
hi: संशोधित

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: English
hi: अंग्रेजी

en: French
hi: फ्रेंच

en: Italian
hi: इताली

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Date/Time
hi: तारीख/समय

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: day
hi: दिन

en: Entity
hi: इकाई

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Info
hi: जानकारी

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Apply
hi: लागू करें

en: Approval queue
hi: स्वीकृति की पंक्ति

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: @count days
hi: १ दिन

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: @count weeks
hi: @count सप्ताह

en: @count months
hi: @count महीने

en: @count years
hi: @count वर्ष

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Rebuild
hi: पुनर्निर्माण

en: Euro
hi: यूरो

en: Danish
hi: दानिश

en: Dutch
hi: डच

en: German
hi: जर्मन

en: Polish
hi: पोलिश

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Print
hi: छापा

en: Account
hi: खाता

en: Thank You
hi: धन्यवाद

en: Thank You!
hi: धन्यवाद!

en: Reports
hi: रपट

en: cURL
hi: कर्ल

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Bundle
hi: पोटली

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Block Content
hi: ब्लॉक सामग्री

en: Faeroese
hi: फेरोएसे

en: Make sticky
hi: अग्रसर बनाएँ

en: Structure
hi: ढांचा

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Hash
hi: हैश

en: Add new discount
hi: नया छूट जोड़े

en: Discount name
hi: छूट का नाम
