MoneySuite (7.x-10.2) - en to is translation catalogue (243 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Item
is: Hlutur

en: Type
is: Gerð

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Unsubscribe
is: Hætta áskrift

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Action
is: Aðgerð

en: Quantity
is: Magn

en: Item Name
is: Nafn hlutar

en: Help Text
is: Hjálpartexti

en: Download
is: Hala niður

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Weekly
is: Vikulega

en: Monthly
is: Mánaðarlega

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Test
is: Prófa

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Image
is: Mynd

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: Field
is: Svæði

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Font Size
is: Leturstærð

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Background Color
is: Bakgunnslitur

en: Time
is: Tími

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Length
is: Lengd

en: History
is: Saga

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Text
is: Texti

en: Total
is: Samtals

en: ID
is: Kenni

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: Email Address
is: Netfang

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: All
is: Allt

en: days
is: dagar

en: Active
is: Virkt

en: Year
is: Ár

en: Page
is: Síða

en: User settings
is: Notandastillingar

en: Not found
is: Fannst ekki

en: Module
is: Eining

en: Never
is: Aldrei

en: You must enter a valid e-mail address.
is: Þú verður að setja inn gilt netfang.

en: From
is: Frá

en: Signature
is: Undirskrift

en: Click here
is: Smelltu hér

en: Mode
is: Hamur

en: N/A
is: Á ekki við

en: Items
is: Hlutir

en: Node Title
is: Titill nóðu

en: Date Created
is: Dags stofnað

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: This field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út þennan reit.

en: Month
is: Mánuður

en: Details
is: Nánar

en: Qty
is: Magn

en: Price
is: Verð

en: Product ID
is: Vörukenni

en: Amount
is: Upphæð

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: Add to cart
is: Setja í körfu

en: Phone
is: Sími

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: Send
is: Senda

en: Invoice
is: Kvittun

en: Code
is: Kóði

en: Stock
is: Lagerstaða

en: Owner
is: Eigandi

en: Payment
is: Greiðslumáti

en: Payments
is: Greiðslur

en: Members
is: Meðlimir

en: Day
is: Dagur

en: Start
is: Hefst

en: End
is: Lýkur

en: January
is: janúar

en: February
is: febrúar

en: March
is: mars

en: April
is: apríl

en: May
is: maí

en: June
is: júní

en: July
is: júlí

en: August
is: ágúst

en: September
is: september

en: October
is: október

en: November
is: nóvember

en: December
is: desember

en: SKU
is: VN

en: Deny
is: Hafna

en: First name
is: Fornafn

en: Last name
is: Eftirnafn

en: Users
is: Notendur

en: Referrer
is: Tilvísandi

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Checkout
is: Ganga frá pöntun

en: Clone
is: Klóna

en: Optional
is: Valkvætt

en: Order
is: Pöntun

en: Credit Card
is: Greiðslukort

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Template
is: Sniðmát

en: Expires
is: Fyrnist

en: Weeks
is: Vikur

en: Server settings
is: Stillingar þjóns

en: Last Name
is: Eftirnafn

en: Street
is: Gata

en: City
is: Borg

en: Phone number
is: Símanúmer

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Rules
is: Reglur

en: Hidden
is: Falið

en: Approved
is: Samþykkt

en: Pending
is: Í biðstöðu

en: English
is: Enska

en: French
is: Franska

en: Italian
is: Ítalska

en: Zip code
is: Zip kóði

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Date/Time
is: Dagsetning/Tími

en: Display name
is: Birta nafn

en: day
is: dagur

en: None.
is: Ekkert.

en: Taxes
is: Skattur

en: Discount
is: Afsláttur

en: Week(s)
is: Vika/vikur

en: Product
is: Vara

en: Subtotal
is: Millisumma

en: Billing address
is: Heimilisfang greiðanda

en: Shipping address
is: Heimilisfang viðtakanda

en: Payment method
is: Greiðsluháttur

en: Completed
is: Lokið

en: Products
is: Vörur

en: Total:
is: Samtals:

en: Orders
is: Pantanir

en: Percentage
is: Prósenta

en: Storage
is: Geymsla

en: Apply
is: Virkja

en: Approval queue
is: Samþykktarbiðröð

en: @count days
is: @count daga

en: 1 week
is: 1 vika

en: @count weeks
is: @count vikur

en: @count years
is: @count ár

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Addresses
is: Heimilisföng

en: Euro
is: Evra

en: Danish
is: Danska

en: Dutch
is: Hollenska

en: German
is: Þýska

en: Polish
is: Pólska

en: Swedish
is: Sænska

en: Print
is: Prenta

en: Account
is: Aðgangur

en: Canadian Dollar
is: Kanadískur dollar

en: Fee
is: Þóknun

en: Reports
is: Skýrslur

en: Revenue
is: Tekjur

en: Submit Order
is: Ganga frá pöntun

en: Australian Dollar
is: Ástralskur dollar

en: Japanese Yen
is: Japanskt jen

en: Swiss Franc
is: Svissneskur franki

en: Danish Krone
is: Dönsk króna

en: Norwegian Krone
is: Norsk króna

en: New Zealand Dollar
is: Nýsjálenskur dollar

en: Swedish Krona
is: Sænsk króna

en: Shipping Address:
is: Heimilisfang viðtakanda:

en: Order #:
is: Pöntun nr:

en: Order complete
is: Gengið hefur verið frá pöntun

en: Sales
is: Sölur

en: Expiration Year
is: Gildir til ársins

en: Review order
is: Lesa yfir pöntun

en: Submit order
is: Ganga frá pöntun

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
is: PayPal - greiddu fyrir vörur án þess að gefa upp fjármálaupplýsingar

en: expires on @date
is: Rennur út þann @date

en: E-mail Address:
is: Netfang:

en: Billing Address:
is: Heimilisfang greiðanda:

en: Billing Phone:
is: Símanúmer greiðanda:

en: Shipping Phone:
is: Símanúmer viðtakanda:

en: Order Grand Total:
is: Heildarupphæð pöntunar:

en: Payment Method:
is: Greiðslutilhögun:

en: Order Summary:
is: Yfirlit pöntunar:

en: Street address 1
is: Götuheiti

en: Street address 2
is: Götuheiti nánar

en: Billing Information
is: Greiðsluupplýsingar

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: Last 30 days
is: Síðustu 30 dagar

en: - Choose an operation -
is: - Veldu aðgerð -

en: Bank
is: Banki

en: Discounts
is: Afslættir

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Faeroese
is: Færeyska

en: Structure
is: Uppbygging

en: View Reports
is: Skoða skýrslur

en: Account Number
is: Reikningsnúmer

en: Machine Name
is: Tölvuvænt nafn

en: Bank Transfer
is: Millifærsla

en: Icelandic Króna
is: Íslensk króna

en: Edit an Order
is: Breyta pöntun

en: View Order Details
is: Skoða yfirlit pöntunar
