MoneySuite (7.x-10.2) - en to nl translation catalogue (628 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Transaction ID
nl: Transactienummer

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Transactions
nl: Transacties

en: Actions
nl: Acties

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Unsubscribe
nl: Uitschrijven

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Currency
nl: Valuta

en: Action
nl: Actie

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Purchased
nl: Aangeschaft

en: Item Name
nl: Itemnaam

en: Help Text
nl: Helptekst

en: Download
nl: Downloaden

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Required
nl: Verplicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Font Size
nl: Lettergrootte

en: Default
nl: Standaard

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Time
nl: Tijd

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Length
nl: Lengte

en: History
nl: Historie

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Notes
nl: Notities

en: Text
nl: Tekst

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: Total
nl: Totaal

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Error
nl: Fout

en: Options
nl: Opties

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Required?
nl: Verplicht?

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Activated
nl: Geactiveerd

en: All
nl: Alle

en: days
nl: dagen

en: Active
nl: Actief

en: Done
nl: Gereed

en: Year
nl: Jaar

en: Page
nl: Pagina

en: Client ID
nl: Klant-ID

en: User settings
nl: Gebruikersinstellingen

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Never
nl: Nooit

en: You must enter a valid e-mail address.
nl: Geef een geldig e-mailadres op.

en: From
nl: Van

en: Signature
nl: Ondertekening

en: Widget type
nl: Widgettype

en: Click here
nl: Klik hier

en: Mode
nl: Modus

en: Success
nl: Succes

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Date Created
nl: Aanmaakdatum

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: 1 day
nl: 1 dag

en: 1 year
nl: 1 jaar

en: Card Type
nl: Kaarttype

en: Card Number
nl: Kaartnummer

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Month
nl: Maand

en: Qty
nl: Aant

en: Price
nl: Prijs

en: End Date
nl: Einddatum

en: Product ID
nl: Product-ID

en: Amount
nl: Bedrag

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Add to cart
nl: Aan winkelwagen toevoegen

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Send
nl: Versturen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Invoice
nl: Factuur

en: Printed
nl: Afgedrukt

en: Sell Price
nl: Verkoopprijs

en: Inactive
nl: Inactief

en: Stock
nl: Voorraad

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Payment
nl: Betaling

en: Payments
nl: Betalingen

en: Members
nl: Leden

en: Method
nl: Methode

en: Day
nl: Dag

en: here
nl: hier

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Note
nl: Notitie

en: Other
nl: Andere

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Link URL
nl: Link-URL

en: SKU
nl: Artikelnummer

en: Deny
nl: Weigeren

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Sent
nl: Verzonden

en: months
nl: maanden

en: Valid until
nl: Geldig tot

en: Destination
nl: Bestemming

en: Class
nl: Klasse

en: Users
nl: Gebruikers

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Redirect
nl: Doorverwijzen

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Optional
nl: Optioneel

en: Order
nl: Volgorde

en: Random
nl: Willekeurig

en: Credit Card
nl: Creditcard

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Pattern
nl: Patroon

en: Level
nl: Niveau

en: Static
nl: Statisch

en: Expires
nl: Vervalt

en: Expiration
nl: Vervaldatum

en: Expiration Date
nl: Vervaldatum

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Weeks
nl: Weken

en: 1 Month
nl: 1 maand

en: 3 Months
nl: 3 maanden

en: 6 Months
nl: 6 maanden

en: 1 Year
nl: 1 jaar

en: Server settings
nl: Serverinstellingen

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Street
nl: Straat

en: City
nl: Plaats

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Rules
nl: Regels

en: Modified
nl: Aangepast

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: Pending
nl: In afwachting

en: Pay
nl: Betaal

en: English
nl: Engels

en: French
nl: Frans

en: Italian
nl: Italiaans

en: Stripe
nl: Streep

en: Zip code
nl: Postcode

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Date/Time
nl: Datum/tijd

en: Accept
nl: Accepteren

en: Accepted
nl: Geaccepteerd

en: Expired
nl: Vervallen

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Display name
nl: Naam voor weergave

en: day
nl: dag

en: Default Display
nl: Standaardweergave

en: Dynamic
nl: Dynamisch

en: Your Name
nl: Uw naam

en: Entity
nl: Entiteit

en: None.
nl: Geen.

en: Fixed
nl: Vast

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Unit
nl: Eenheid

en: Days
nl: Dagen

en: Months
nl: Maanden

en: Enabled?
nl: Ingeschakeld?

en: Instructions
nl: Instructies

en: Hours
nl: Uren

en: Production
nl: Productie

en: Taxes
nl: Belastingen

en: Confirm Password
nl: Bevestig wachtwoord

en: Match
nl: Overeenkomst

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Scope
nl: Bereik

en: Activation
nl: Activatie

en: Membership
nl: Lidmaatschap

en: Font Family
nl: Font familie

en: Shopping Cart
nl: Winkelwagen

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Coupon
nl: Kortingscode

en: Coupons
nl: Kortingscodes

en: Delete coupon
nl: Coupon verwijderen

en: Discount
nl: Korting

en: Donation
nl: Gift

en: Day(s)
nl: Dag(en)

en: Week(s)
nl: Week(en)

en: Year(s)
nl: Jaar

en: Product name
nl: Productnaam

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Order Summary
nl: Besteloverzicht

en: Billing address
nl: Factuuradres

en: Shipping address
nl: Verzendadres

en: Payment method
nl: Betaalmethode

en: Balance
nl: Balans

en: Completed
nl: Voltooid

en: Failed
nl: Mislukt

en: Refund
nl: Restitutie

en: API Username
nl: API Gebruikersnaam

en: Products
nl: Producten

en: Shippable
nl: Verzendbaar

en: Total:
nl: Totaal:

en: Orders
nl: Bestellingen

en: Add to Cart
nl: Toevoegen aan winkelwagen

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: User Settings
nl: Gebruikersinstellingen

en: Purchase
nl: Kopen

en: Alt Text
nl: Alternatieve tekst

en: Affiliates
nl: Geassocieerden

en: 1 month
nl: 1 maand

en: Delete File
nl: Bestand verwijderen

en: Storage
nl: Opslag

en: Registration Settings
nl: Registratieinstellingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: Approval queue
nl: Goedkeuringsrij

en: Adjustment
nl: Aanpassing

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Publish
nl: Publiceren

en: years
nl: jaren

en: weeks
nl: weken

en: @count days
nl: @count dagen

en: @count weeks
nl: @count weken

en: @count months
nl: @count maanden

en: @count years
nl: @count jaren

en: Order ID
nl: Bestelling-ID

en: Credit Card Type
nl: Creditcard-type

en: Credit Card Number
nl: Credit Card-nummer

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
nl: Er heeft zich mogelijk een fout voorgedaan tijdens de betaling. Neem contact met ons op om te controleren of uw bestelling goed is ontvangen.

en: A payment has been accepted.
nl: Een betaling is geaccepteerd.

en: Secret Key
nl: Geheime Sleutel

en: Ogone Payment Error
nl: Ogone-betaling fout

en: Ogone Payment cancel
nl: Ogone-betaling annuleren

en: The login username for the Ogone PSP service.
nl: De gebruikersnaam om in te loggen voor de Ogone PSP service.

en: Use "EUR", "USD" or "GBP" for currency. See Ogone documentation for details.
nl: Gebruik "EUR", "USD" of "GBP" voor valuta. Bekijk de Ogone documentatie voor meer details.

en: Use "en_US" notation for language. See Ogone documentation for details.
nl: Gebruik "en_US" voor taalnotatie. Bekijk de Ogone documentatie voor meer details.

en: Shown in payment page.
nl: Weergegeven in betaalpagina.

en: BG Color
nl: Achtergrondkleur

en: Background color payment page.(empty for default)
nl: Achtergrondkleur betaalpagina. (leeg laten voor standaard)

en: Table BG Color
nl: Achtergrondkleur tabel

en: Text color payment page.(empty for default)
nl: Tekstkleur betaalpagina. (leeg laten voor standaard)

en: text Color
nl: Tekstkleur

en: Background color tables in payment page.(empty for default)
nl: Achtergrondkleur tabellen in betaalpagina. (leeg laten voor standaard)

en: Text color tables in payment page.(empty for default)
nl: Tekstkleur tabbellen in betaalpagina. (leeg laten voor standaard)

en: Button Color
nl: Knopkleur

en: Button color in payment page.(empty for default)
nl: Knopkleur in betaalpagina. (leeg laten voor standaard)

en: Button Text Color
nl: Tekstkleur van de knop

en: Button text color in payment page.(empty for default)
nl: Tekstkleur van de knop in betaalpagina. (leeg laten voor standaard)

en: Logo Path
nl: Pad naar logo

en: Logo to use on payment page.(empty for none)
nl: Logo om op de betaalpagina te gebruiken. (leeg laten voor geen)

en: Fonttype
nl: Lettertype

en: SHA-1 signature for pre payment verification.
nl: SHA-1 handtekening voor verificatie vóór betaling.

en: SHA-1 signature for post payment verification.
nl: SHA-1 handtekening voor verificatie na betaling.

en: One moment please, you will automaticaly be redirected to the payment gateway...
nl: Even geduld, u wordt automatisch doorverwezen naar de betaalservice...

en: Popupblockers might stop the paymentpage from opening, please click the button to open the payment page if it does not open automaticaly.
nl: Wellicht verhinderen pop-up blockers het openen van de afrekenpagina. Klik op de knop indien de afrekenpagina niet automatisch opent.

en: Ogone returned an error for your payment. Your order is not completed. Please try again or contact us.
nl: Ogone heeft een foutmelding gegeven. Uw bestelling is niet gelukt. Probeer opnieuw of neem contact met ons op.

en: Ogone returned a cancel for your payment. Your order is not completed. Please try again or contact us.
nl: Ogone heeft uw betaling geannuleerd. Uw bestelling is niet gelukt. Probeer opnieuw of neem contact met ons op.

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: this page
nl: deze pagina

en: Other Settings
nl: Overige instellingen

en: Usage
nl: Gebruik

en: File Settings
nl: Bestandsinstellingen

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Addresses
nl: Adressen

en: You must enter a number.
nl: Voer een getal in.

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Order #
nl: Bestelling #

en: Rebuild
nl: Opnieuw bouwen

en: File Name
nl: Bestandsnaam

en: Years
nl: Jaren

en: Subscriber
nl: Abonnee

en: Danish
nl: Deens

en: Dutch
nl: Nederlands

en: German
nl: Duits

en: Norwegian
nl: Noors

en: Polish
nl: Pools

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Print
nl: Afdrukken

en: Expiration Settings
nl: Wachtwoordverloop-instellingen

en: Free
nl: Gratis

en: Canadian Dollar
nl: Canadese Dollar

en: Fee
nl: Extra kosten

en: Thank You
nl: Bedankt

en: Transaction mode
nl: Transactie modus

en: Sandbox
nl: Testomgeving

en: Transaction type
nl: Transactie type

en: Authorization
nl: Autorisatie

en: Modify
nl: Aanpassen

en: Reports
nl: Rapporten

en: Field Name
nl: Veldnaam

en: Created Date
nl: Aanmaakdatum

en: Revenue
nl: Inkomsten

en: Submit Order
nl: Verzend Bestelling

en: Australian Dollar
nl: Australische Dollar

en: Japanese Yen
nl: Japanse Yen

en: Swiss Franc
nl: Zwitserse Frank

en: Czech Koruna
nl: Tsjechische kroon

en: Danish Krone
nl: Deense Kroon

en: Hungarian Forint
nl: Hongaarse forint

en: Norwegian Krone
nl: Noorse Kroon

en: New Zealand Dollar
nl: Nieuw Zeelandse Dollar

en: Swedish Krona
nl: Zweedse Kroon

en: Singapore Dollar
nl: Singaporese Dollar

en: Started
nl: Gestart

en: Not checked
nl: Niet gecontroleerd

en: Radios
nl: Keuzerondjes

en: Shipping Address:
nl: Verzendadres:

en: Order #:
nl: Bestellingnummer:

en: Seller
nl: Verkoper

en: Merchant ID
nl: Verkoper-ID

en: Signup
nl: Inschrijven

en: Enter
nl: Invoeren

en: No response
nl: Geen antwoord

en: Order complete
nl: Bestelling voltooid

en: Delete discount
nl: Korting verwijderen

en: Transaction mode used for processing orders.
nl: Transactie modus voor het verwerken van orders

en: Capture
nl: Vastleggen

en: Please wait
nl: Een ogenblik geduld ...

en: Sales
nl: Verkoop

en: Credits
nl: Medewerkerslijst

en: Last Month
nl: Vorige maand

en: Generate
nl: Genereer

en: Tax
nl: BTW

en: Test Mode
nl: Test modus

en: Email Settings
nl: E-mailinstellingen

en: API Login ID and Transaction Key
nl: API Inlognaam en transactiesleutel

en: API Login ID
nl: API inlognaam

en: Transaction Key
nl: Transactiesleutel

en: AIM settings
nl: AIM-instellingen

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
nl: Deze instellingen hebben betrekking op de Authorize.net AIM betaalmethode voor transacties waarbij de kaart niet aanwezig is.

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
nl: specificeer slechts een ontwikkelaars testaccount wanneer u op uw account inlogt via https://test.authorize.net.<br />Pas de instellingen aan live transacties aan wanneer u klaar bent om echte betalingen te verwerken.

en: Live transactions in a live account
nl: Echter transacties in een live account

en: Test transactions in a live account
nl: Test transacties met een live account

en: Developer test account transactions
nl: Transacties in een test-account voor ontwikkelaars

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
nl: Geef Authorize.net de opdracht om een e-mail te sturen aan de klant welke gebaseerd is op uw accountinstellingen.

en: ARB settings
nl: ARB-instellingen

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
nl: Deze instellingen hebben betrekking op de Authorize.Net Automated Recurring Billing service.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
nl: Specificeer slechts ontwikkelmodus indien u inlogt op uw account via https://test.authorize.net.<br />Zet om naar productiemodus wanneer u klaar bent om echte terugkerende kosten te verwerken.

en: Developer test
nl: Test voor ontwikkelaar

en: MD5 Hash
nl: MD5-hash

en: CIM settings
nl: CIM-instellingen

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
nl: Deze instellingen hebben betrekking op de Authorize.Net Customer Information Management dienst.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
nl: Maak altijd een CIM-profiel om creditcard-informatie op een veilige manier op te slaan.

en: Service not supported by issuer
nl: Dienst niet ondersteund door uitgever

en: Address information is unavailable
nl: Adresinformatie niet beschikbaar

en: Not Processed
nl: Niet verwerkt

en: Void
nl: Ongeldig

en: CVV
nl: CVC

en: Unit of time
nl: Tijdseenheid

en: Expiration Month
nl: Vervaldatum Maand

en: Expiration Year
nl: Vervaldatum Jaar

en: Are you sure you want to delete this payment?
nl: Weet u zeer dat u deze betaling wilt verwijderen?

en: Review order
nl: Bestelling controleren

en: Review payment
nl: Betaling herzien

en: Submit order
nl: Bestelling bevestigen

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
nl: PayPal - betaal zonder uw financiele informatie te delen.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
nl: Schrijf in voor de testomgeving en gebruik deze om te testen.

en: API credentials
nl: API-gegevens

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
nl: !link voor meer informatie over het ontvangen van credentials.  U heeft een een API Signature nodig. Als u dit al heef aangevraagd, kunt u deze gegevens vinden onder de API Access sectie van uw Paypal-profiel.

en: API username
nl: API-gebruikersnaam

en: API password
nl: API-wachtwoord

en: PayPal transaction ID: @transactionid
nl: PayPal-transactienummer: @transactionid

en: Payment action
nl: Betaal actie

en: You have denied the customer's payment.
nl: U heeft de betaling van de klant geweigerd.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
nl: De autorisatie is mis gegaan en kan niet worden vastgelegd.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
nl: De betaalpoging van een klant via bank is niet voltooid.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
nl: Betaling staat in de wachtrij bij PayPal: @reason

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
nl: PayPal heeft de betaling teruggedraaid: @reason

en: The authorization has been voided.
nl: De autorisatie is vermeden.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
nl: Er is een fout opgetreden met uw Paypal-betaling. Controleer uw kaartnummer in probeer opnieuw.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
nl: Uw bestelling is niet voltooid totdat u hieronder op 'Bestelling bevestigen' heeft geklikt. Na bevestiging wordt uw Paypal account voor het bedrag hierboven gecrediteerd. U ontvangt een bevestiging zodra de betaling is voltooid.

en: All the address information matched.
nl: Alle adresgegevens komen overeen.

en: None of the address information matched; transaction declined.
nl: Geen van de adresgegevens komen overeen, transactie geweigerd.

en: Part of the address information matched.
nl: Niet alle adresgegevens komen overeen.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
nl: De verkoper heeft geen AVS informatie meegezonden. Niet verwerkt.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
nl: Adres is niet gecontroleerd, of de creditcard maatschappij gaf geen antwoord. Betaalservice niet beschikbaar.

en: No AVS response was obtained.
nl: Geen AVS-antwoord ontvangen.

en: Address matched; postal code did not
nl: Adres komt overeen behalve de postcode.

en: Nothing matched; transaction declined
nl: Geen overeenkomst; transactie geweigerd

en: Address and postal code matched
nl: Adres en postcode komen overeen

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
nl: Niet toegestaan voor MOTO-transacties; transactie geweigerd.

en: Global unavailable
nl: Global niet beschikbaar

en: International unavailable
nl: International  niet beschikbaar

en: Postal code matched; address did not
nl: Postcode komt overeen, adres niet

en: Retry for validation
nl: Probeer opnieuw voor validatie

en: Service not supported
nl: Dienst niet ondersteund

en: An unknown error occurred.
nl: Er is een onbekende fout opgetreden.

en: Matched
nl: Komt overeen

en: No match
nl: Komt niet overeen

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
nl: De verkoper heeft geen CVV2 code-afhandeling geïmplementeerd.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
nl: De verkoper heeft opgemerkt dat een CVV2-code op uw creditcard ontbreekt.

en: Service not available
nl: Dienst niet beschikbaar.

en: Unkown error
nl: Onbekende fout

en: Not processed
nl: Niet verwerkt

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
nl: De klant heeft geen bevestigd verzendadres opgegeven zoals u heeft aangegeven in de instellingen.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
nl: Wacht op u om de gelden te ontvangen zoals aangegeven in de autorisatie-instellingen.

en: eCheck has not yet cleared.
nl: eCheck is nog niet vrijgegeven.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
nl: U moet deze internationale betaling handmatig accepteren of weigeren vanuit het Accountoverzicht

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
nl: U moet een betaling handmatig accepteren of weigeren vanuit het Accountoverzicht

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
nl: Uw e-mail adres is nog niet geregistreerd of bevestigd.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
nl: Waardeer uw account op naar Business of Premier om creditcard-betalingen te kunnen ontvangen.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
nl: Bevestig uw account om deze betaling te kunnen accepteren.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
nl: Onbekende reden. Neem voor meer informatie contact op met Paypal.

en: The customer has initiated a chargeback.
nl: De klant heeft terugbetaling aangevraagd.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
nl: De klant heeft een geld-terug-garantie geactiveerd.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
nl: De klant heeft een klacht ingediend over de transactie

en: You gave the customer a refund.
nl: U heeft de klant terugbetaald.

en: Apply to order
nl: Pas toe op bestelling

en: Delete option
nl: Optie verwijderen

en: Cart settings
nl: Winkelwageninstellingen

en: Hide block if cart is empty.
nl: Verberg winkelwagen indien leeg.

en: Minimum order subtotal
nl: Minimum subtotaal van bestelling

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
nl: Specificeer optioneel een minimumbedrag dat besteed moet worden voordat tot afrekenen overgegaan kan worden.

en: Anonymous cart duration
nl: Bewaarduur van een anonieme bestelling

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
nl: Stel in hoe lang producten in de winkelwagen van <strong>niet-ingelogde</strong> klanten blijven liggen.

en: Minute(s)
nl: Minuten

en: Hour(s)
nl: Uren

en: Authenticated cart duration
nl: Winkelwagenbestendiging bij ingelogde gebruikers

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
nl: Stel in hoe lang producten in de winkelwagen van <strong>ingelogde</strong> klanten blijven liggen.

en: View your purchased files.
nl: Bekijk uw beveiligde bestanden.

en: File downloads
nl: Downloads

en: File Downloads
nl: Downloads

en: expires on @date
nl: verloopt op @date

en: No downloads found
nl: Geen downloads gevonden

en: The IP address %ip
nl: IP-adres %IP

en: Notified
nl: Mededeling verzonden

en: Search using date range.
nl: Zoek met gebruikmaking van datumbereik.

en: Purchasing Information:
nl: Aankoopinformatie:

en: E-mail Address:
nl: E-mailadres:

en: Billing Address:
nl: Factuuradres:

en: Billing Phone:
nl: Telefoon factuuradres:

en: Shipping Phone:
nl: Telefoon verzendadres:

en: Order Grand Total:
nl: Totaal te voldoen:

en: Payment Method:
nl: Betaalmethode:

en: Order Summary:
nl: Bestellingsoverzicht:

en: Street address 1
nl: Adresregel 1

en: Street address 2
nl: Adresregel 2

en: You must enter a positive number.
nl: Voer een positief getal in.

en: Mexican Peso
nl: Mexicaanse peso

en: Remote
nl: Op afstand

en: Billing Information
nl: Factuurgegevens

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Bundle
nl: Bundel

en: Test mode
nl: Testmodus

en: Order Status
nl: Bestellingstatus

en: Delivered
nl: Afgeleverd

en: E-mail Address
nl: E-mailadres

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
nl: Authorize.net vereist de PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>-bibliotheek.

en: view order
nl: bestelling bekijken

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
nl: Uw PayPal-betaling is geannuleerd. U kunt verder winkelen of benader ons voor hulp.

en: Error message from PayPal:<br />@message
nl: Foutmelding van PayPal:<br />@message

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
nl: PayPal WPP vereist de PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotheek.

en: Checkout form
nl: Afrekenformulier

en: - Choose an operation -
nl: - Kies een bewerking -

en: Purchases
nl: Aankopen

en: Account number
nl: Rekeningnummer

en: click here
nl: klik hier

en: Account ID
nl: Account-ID

en: Complete Sale
nl: Verkoop Voltooien

en: No discounts.
nl: Geen kortingen.

en: Discount type
nl: Kortingstype

en: Discounts
nl: Kortingen

en: 7 Days
nl: 7 dagen

en: 15 Days
nl: 15 dagen

en: 30 Days
nl: 30 dagen

en: Street 2
nl: Straat 2

en: Font Color
nl: Tekstkleur

en: Verified
nl: Geverifieerd

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Gift Message
nl: Tekst bij het cadeau

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Payment Method
nl: Betaalmethode

en: Block Content
nl: Blokinhoud

en: Faeroese
nl: Faeröers

en: Make sticky
nl: Vastplakken bovenaan de lijst

en: Maximum Balance
nl: Maximaal Balans saldo

en: Minimum Balance
nl: Minimaal Balans saldo

en: XML URL
nl: XML-URL

en: Module Name
nl: Modulenaam

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Coupon code
nl: Kortingscode

en: Discount value
nl: Waarde van de korting

en: Enter values without symbols, for 15%, enter "15" and choose Percentage as the discount type.
nl: Voeg waarden zonder symbolen in. Vul '15' in voor 15% en kies 'Percentage' als kortingstype.

en: Minimum order limit
nl: Minimale bestellingslimiet

en: A minimum order total that applies to the coupon, or 0 for no minimum order limit.
nl: Een minimum bedrag voordat de coupon gebruikt kan worden, of 0 voor geen minimum.

en: Coupon name
nl: Naam van de coupon

en: Active coupons
nl: Actieve coupons

en: View active coupons.
nl: Actieve coupons bekijken.

en: Inactive coupons
nl: Niet-actieve coupons

en: View inactive coupons.
nl: Niet-actieve coupons bekijken.

en: Add new coupon
nl: Nieuwe coupon toevoegen

en: Add a new coupon.
nl: Nieuwe coupon toevoegen.

en: Edit coupon
nl: Coupon wijzigen

en: Edit an existing coupon.
nl: Een bestaande coupon wijzigen

en: Delete a coupon.
nl: Een coupon verwijderen.

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
nl: Couponcodes kunnen niet aangepast worden zodra ze in een bestelling gebruikt zijn.

en: Expiry date
nl: Vervaldatum

en: Check to enable the coupon, uncheck to disable the coupon.
nl: Selecteer om de coupon in te schakelen, de-selecteer om de coupon uit te schakelen.

en: Maximum number of redemptions (per code)
nl: Maximaal aantal terugbetalingen (per code)

en: Enter the maximum number of times each code for this coupon can be used, or 0 for unlimited.
nl: Geef het maximaal aantal keer in dat deze coupon gebruikt kan worden, of 0 voor onbeperkt.

en: Maximum number of redemptions (per user)
nl: Maximaal aantal terugbetalingen (per gebruiker)

en: Enter the maximum number of times this coupon can be used by a single user, or 0 for unlimited.
nl: Geef het maximaal aantal keer in dat deze coupon door een enkele gebruiker gebruikt kan worden, of 0 voor onbeperkt.

en: User restrictions
nl: Gebruikersrestricties

en: Role restrictions
nl: Rolrestricties

en: Coupon code already used by %name.
nl: Couponcode is al gebruikt door %name.

en: Coupon %name has been created.
nl: Coupon %name is aangemaakt.

en: Coupon %name has been updated.
nl: Coupon %name is ge-update.

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
nl: Weet u zeker dat u coupon %name met code %code wilt verwijderen?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
nl: Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden. Door deze coupon te verwijderen worden ook alle gegevens over eerder gebruik ervan verwijderd.

en: Coupon %name has been deleted.
nl: Coupon %name is verwijderd.

en: This coupon code is invalid or has expired.
nl: De coupon is ongeldig of vervallen.

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
nl: U mag deze coupon niet gebruiken.

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
nl: U heeft niet de juiste toegangsrechten om deze coupon te gebruiken.

en: There are currently no !type coupons in the system.
nl: Er zijn momenteel geen !type coupons in het systeem.

en: Fixed date
nl: Vastgestelde datum

en: Merchant catalog URL
nl: Verkoper catalogus URL

en: The relative path to your catalog page. For instance if your catalog page is www.yourdomain.com/catalog enter catalog
nl: Het relatieve pad van de cataloguspagina. Bijvoorbeeld: als cataloguspagina www.example.com/catalog is, vul dan 'catalog' in.

en: Table Text Color
nl: Tekstkleurtabel

en: Edit template
nl: Template bewerken

en: log in
nl: inloggen

en: Structure
nl: Structuur

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
nl: Toon een bericht wanneer een item wordt toegevoegd aan de winkelwagen door middel van een 'voeg toe aan winkelwagen'-formulier.

en: API Settings
nl: API-instellingen

en: Character Set
nl: Tekenset

en: Customer Information
nl: Klantinformatie

en: Layout Settings
nl: Instellingen voor lay-out

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Machine Name
nl: Systeemnaam

en: Add
nl: Toevoegen

en: Secret
nl: Geheim

en: Bank Transfer
nl: Bankoverschrijving

en: Upload a new file
nl: Upload een nieuw bestand

en: Order type
nl: Type bestelling

en: In Checkout
nl: In de kassarij

en: Order Date:
nl: Besteldatum:

en: API URL
nl: API-URL

en: Unique key
nl: Unieke sleutel

en: Download Link
nl: Downloadlink

en: Nothing
nl: Niets

en: Product restrictions
nl: Productrestricties

en: Afghan Afghani
nl: Afgaanse Afghani

en: Argentine Peso
nl: Argentijnse peso

en: Aruban Florin
nl: Arubaanse Florin

en: Serbian Dinar
nl: Servische dinar

en: Saudi Riyal
nl: Saoedi-Arabische riyal

en: Solomon Islands Dollar
nl: Solomon Islands dollar

en: Seychellois Rupee
nl: Seychelse roepie

en: Vanuatu Vatu
nl: Vanuatuaanse vatu

en: East Caribbean Dollar
nl: Oost-Caribische dollar

en: Zambian Kwacha
nl: Zambiaanse kwacha

en: PayPal Email
nl: PayPal e-mail

en: Asc
nl: Oplopend

en: Coupon Code
nl: Kortingsboncode

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
nl: U heeft te vaak geprobeerd een ongeldige bestands-url te downloaden.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
nl: U heeft dit bestand vanaf teveel verschillende locaties gedownload.

en: You have reached the download limit for this file.
nl: U heeft de downloadlimiet voor dit bestand bereikt.

en: This file download has expired.
nl: Deze bestanddownload is komen te vervallen.

en: Initial
nl: Initieel

en: United Arab Emirates Dirham
nl: VAE-Dirham

en: Ad Type
nl: Advertentietype

en: User Account
nl: Gebruikersaccount

en: Memberships
nl: Lidmaatschappen

en: Extra Settings
nl: Extra instellingen

en: Payment ID
nl: Betalings-ID

en: Invoiced
nl: Gefactureerd

en: Tax Rate
nl: Belastingtarief

en: Individual
nl: Individueel

en: Edit an Order
nl: Een bestelling bewerken

en: Language Code
nl: Taalcode

en: Bank accounts
nl: Bankrekeningen

en: Update URL
nl: URL voor bewerken

en: Enter your email address.
nl: Vul uw e-mailadres in.

en: Account %name has been deleted.
nl: Account %name is verwijderd.

en: No payments yet.
nl: Nog geen betalingen.

en: Order information
nl: Orderinformatie
