MoneySuite (7.x-10.3) - en to pl translation catalogue (518 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Transaction ID
pl: ID transakcji

en: Value
pl: Wartość

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Email address
pl: Adres e-mail

en: Item
pl: Element

en: Transactions
pl: Transakcje

en: Type
pl: Typ

en: Actions
pl: Akcje

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Unsubscribe
pl: Wypisz się

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: more
pl: więcej

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Administration
pl: Administracja

en: Currency
pl: Waluta

en: Action
pl: Akcja

en: Quantity
pl: Ilość

en: Purchased
pl: Zakupiono

en: Item Name
pl: Nazwa przedmiotu

en: Help Text
pl: Tekst pomocy

en: Download
pl: Pobierz

en: File
pl: Plik

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Size
pl: Rozmiar

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Weekly
pl: Co tydzień

en: Monthly
pl: Miesięcznie

en: None
pl: Brak

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Message
pl: Wiadomość

en: Password
pl: Hasło

en: Country
pl: Państwo

en: Weight
pl: Waga

en: Image
pl: Obraz

en: Required
pl: Wymagane

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: General settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Field
pl: Pole

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Font Size
pl: Rozmiar czcionki

en: Default
pl: Domyślny

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Time
pl: Czas

en: Add
pl: Dodaj

en: View
pl: Widok

en: Length
pl: Długość

en: History
pl: Historia

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Notes
pl: Notatki

en: Event
pl: Termin

en: Text
pl: Tekst

en: User Name
pl: Nazwa użytkownika

en: Total
pl: Razem

en: User
pl: Użytkownik

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Email Address
pl: Adres Email

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Error
pl: Błąd

en: Options
pl: Opcje

en: Created
pl: Utworzono

en: Node
pl: Węzeł

en: Required?
pl: Wymagany?

en: Advanced Settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Activated
pl: Aktywowany

en: All
pl: Wszystko

en: days
pl: dni

en: Active
pl: Aktywne

en: Done
pl: Gotowe

en: Year
pl: Rok

en: Page
pl: Strona

en: User settings
pl: Ustawienia dotyczące użytkowników

en: Added
pl: Dodano

en: Not found
pl: Nie znaleziono

en: Module
pl: Moduł

en: Never
pl: Nigdy

en: You must enter a valid e-mail address.
pl: Należy wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

en: From
pl: Od

en: Signature
pl: Podpis

en: Widget type
pl: Typ kontrolki

en: Click here
pl: Kliknij tutaj

en: Mode
pl: Tryb

en: Success
pl: Sukces

en: N/A
pl: niedostępne

en: Items
pl: Elementy

en: Node Title
pl: Tytuł węzła

en: Date Created
pl: Data utworzenia

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: This field is required.
pl: To pole jest wymagane.

en: 1 day
pl: 1 dzień

en: 1 year
pl: 1 rok

en: Default Currency
pl: Domyślna waluta

en: Start Date
pl: Data początkowa

en: Month
pl: Miesiąc

en: Details
pl: Szczegóły

en: Widget
pl: Kontrolka

en: Qty
pl: Ilość

en: Price
pl: Cena

en: End Date
pl: Data końcowa

en: Product ID
pl: ID Produktu

en: Amount
pl: Ilość

en: Unlimited
pl: Nieograniczone

en: Add to cart
pl: Dodaj do koszyka

en: Phone
pl: Telefon

en: Fax
pl: Faks

en: Address
pl: Adres

en: State
pl: Stan

en: Send
pl: Wyślij

en: Desc
pl: Malejąco

en: Code
pl: Kod

en: Inactive
pl: Nieaktywne

en: Stock
pl: Asortyment

en: Owner
pl: Właściciel

en: Payment
pl: Płatność

en: Payments
pl: Płatności

en: Members
pl: Członkowie

en: Method
pl: Metoda

en: Day
pl: Dzień

en: here
pl: tutaj

en: Start
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

en: January
pl: Styczeń

en: February
pl: Luty

en: March
pl: Marzec

en: April
pl: Kwiecień

en: May
pl: Maj

en: June
pl: Czerwiec

en: July
pl: Lipiec

en: August
pl: Sierpień

en: September
pl: Wrzesień

en: October
pl: Październik

en: November
pl: Listopad

en: December
pl: Grudzień

en: Downloads
pl: Pobrania

en: Note
pl: Notatka

en: Other
pl: Inne

en: Backup
pl: Kopia zapasowa

en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Color
pl: Kolor

en: Link URL
pl: Adres (URL) odnośnika

en: Deny
pl: Odrzuć

en: First name
pl: Imię

en: Last name
pl: Nazwisko

en: Sent
pl: Wysłano

en: months
pl: miesiące

en: Destination
pl: Cel

en: Class
pl: Klasa

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Referrer
pl: Odsyłający

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Redirect
pl: Przekierowanie

en: Checkout
pl: Realizacja zamówienia

en: Clone
pl: Klonuj

en: Optional
pl: Opcjonalne

en: Order
pl: Kolejność

en: Random
pl: Losowo

en: Phone Number
pl: Numer telefonu

en: IP Address
pl: Adres IP

en: Pattern
pl: Wzorzec

en: Template
pl: Szablon

en: Level
pl: Poziom

en: Static
pl: Statycznie

en: Expires
pl: Wygasa

en: Add group
pl: Dodaj grupę

en: Expiration
pl: Wygaśnięcie

en: Expiration Date
pl: Termin wygaśnięcia

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Weeks
pl: Tygodni

en: 1 Month
pl: 1 miesiąc

en: 3 Months
pl: 3 miesiące

en: 6 Months
pl: 6 miesięcy

en: 1 Year
pl: 1 rok

en: Server settings
pl: Ustawienia serwera

en: First Name
pl: Imię

en: Last Name
pl: Nazwisko

en: Street
pl: Ulica

en: City
pl: Miasto

en: Phone number
pl: Numer telefonu

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Rules
pl: Reguły

en: Modified
pl: Zmodyfikowany

en: Hidden
pl: Ukryty

en: Approved
pl: Zatwierdzone

en: Pending
pl: Oczekujące

en: Key
pl: Klucz

en: Pay
pl: Zapłać

en: English
pl: Angielski

en: French
pl: Francuski

en: Italian
pl: Włoski

en: Zip code
pl: Kod pocztowy

en: ‹ previous
pl: ‹ poprzednia

en: next ›
pl: następna ›

en: Date/Time
pl: Data/godzina

en: Accept
pl: Akceptuj

en: Accepted
pl: Zaakceptowane

en: Expired
pl: Przedawnione

en: Replacement patterns
pl: Wzorce podstawiania

en: Display name
pl: Wyświetlana nazwa

en: day
pl: dzień

en: Default Display
pl: Domyślny format

en: Dynamic
pl: Dynamicznie

en: Your Name
pl: Twoje nazwisko

en: Entity
pl: Encja

en: None.
pl: Brak.

en: Fixed
pl: Sztywny

en: Revert
pl: Przywróć

en: Unit
pl: Jednostka

en: Days
pl: Dni

en: Months
pl: Miesięcy

en: Instructions
pl: Instrukcje

en: Hours
pl: Godziny

en: Production
pl: Produkcja

en: Info
pl: Informacja

en: Red
pl: Czerwony

en: Not available
pl: Niedostępny

en: Taxes
pl: Podatki

en: Match
pl: Pasuje

en: Criteria
pl: Kryteria

en: Installed
pl: Zainstalowane

en: Scope
pl: Zasięg

en: Activation
pl: Aktywacja

en: Font Family
pl: Rodzina czcionek

en: Cart
pl: Koszyk

en: Coupon
pl: Kupon

en: Coupons
pl: Kupony

en: Delete coupon
pl: Usuń kupon

en: Discount
pl: Rabat

en: Day(s)
pl: Dni

en: Week(s)
pl: Tygodnie

en: Year(s)
pl: Lata

en: Product
pl: Produkt

en: Subtotal
pl: Podsuma

en: Order Summary
pl: Podsumowanie zamówienia

en: Billing address
pl: Adres płatności

en: Payment method
pl: Metoda płatności

en: Balance
pl: Bilans

en: Completed
pl: Zakończone

en: Failed
pl: Niepowodzenie

en: Products
pl: Produkty

en: Total:
pl: Razem:

en: Orders
pl: Zamówienia

en: User name
pl: Nazwa użytkownika

en: Gray
pl: Szary

en: Purple
pl: Purpurowy

en: Affiliates
pl: Zaprzyjaźnione strony

en: Percentage
pl: Procenty

en: 1 month
pl: 1 miesiąc

en: Live
pl: Na żywo

en: Delete File
pl: Usuń plik

en: Storage
pl: Magazyn

en: Registration Settings
pl: Ustawienia rejestracji

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Select
pl: Wybierz

en: Approval queue
pl: Kolejka moderacji

en: 5 minutes
pl: 5 minut

en: 10 minutes
pl: 10 minut

en: 15 minutes
pl: 15 minut

en: 30 minutes
pl: 30 minut

en: Adjustment
pl: Dostosowanie

en: Pink
pl: Różowy

en: Yearly
pl: Rocznie

en: Publish
pl: Publikuj

en: years
pl: lata

en: weeks
pl: tygodnie

en: @count days
pl: @count dni

en: 1 week
pl: 1 tydzień

en: Order ID
pl: ID zamówienia

en: Green
pl: Zielony

en: Blue
pl: Niebieski

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pl: Podczas płatności wystąpił błąd. Skontaktuj się z nami by upewnić się, że zamówienie zostało złożone poprawnie.

en: A payment has been accepted.
pl: Płatność została zaakceptowana.

en: Orange
pl: Pomorańczowy

en: Server
pl: Serwer

en: Unavailable
pl: Niedostępny

en: this page
pl: ta strona

en: Usage
pl: Użycie

en: The filename of the file.
pl: Nazwa pliku

en: « first
pl: « pierwsza

en: last »
pl: ostatnia »

en: Addresses
pl: Adresy

en: Cancelled
pl: Anulowany

en: Order #
pl: Zamówienie #

en: Rebuild
pl: Przebuduj

en: File Name
pl: Nazwa pliku

en: Years
pl: Lat

en: Subscriber
pl: Subskrybent

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Danish
pl: Duński

en: Dutch
pl: Niderlandzki

en: German
pl: Niemiecki

en: Norwegian
pl: Norweski

en: Polish
pl: Polski

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: Print
pl: Drukuj

en: Account
pl: Konto

en: Rejected
pl: Odrzucone

en: Template Name
pl: Nazwa szablonu

en: Payment Type
pl: Typ płatności

en: Free
pl: Wolne

en: Canadian Dollar
pl: Dolar kanadyjski

en: Fee
pl: Opłata

en: No group
pl: Brak grupy

en: Transaction type
pl: Typ transakcji

en: Authorization
pl: Autoryzacja

en: Reports
pl: Raporty

en: Created Date
pl: Data utworzenia

en: Revenue
pl: Dochód

en: Submit Order
pl: Realizuj zamówienie

en: Australian Dollar
pl: Dolar australijski

en: Japanese Yen
pl: Jen japoński

en: Swiss Franc
pl: Frank szwajcarski

en: Danish Krone
pl: Korona duńska

en: Hong Kong Dollar
pl: Dolar hongkoński

en: Hungarian Forint
pl: Forint węgierski

en: Norwegian Krone
pl: Korona norweska

en: New Zealand Dollar
pl: Dolar nowozelandzki

en: Swedish Krona
pl: Korona Szwedzka

en: Singapore Dollar
pl: Dolar singapurski

en: I agree
pl: Wyrażam zgodę

en: Started
pl: Rozpoczęto

en: Radios
pl: Przyciski pojedynczego wyboru

en: Merchant ID
pl: ID sprzedawcy

en: Signup
pl: Rejestracja

en: Order complete
pl: Zamówienie ukończone

en: Delete discount
pl: Usuń rabat

en: Payment failed
pl: Płatność nie powiodła się

en: Please wait
pl: Proszę czekać

en: Sales
pl: Obroty

en: Generate
pl: Generuj

en: Tax
pl: Podatek

en: Email Settings
pl: Ustawienia e-mail

en: ARB settings
pl: Ustawienie ARB

en: CIM settings
pl: Ustawienia CIM

en: Service not supported by issuer
pl: Usługa nie obsługiwana przez wystawcę

en: Expiration Year
pl: Rok utraty ważności

en: Review order
pl: Podgląd zamówienia

en: Submit order
pl: Wyślij zamówienie

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
pl: PayPal - płać bez udostępniania swoich informacji finansowych.

en: API password
pl: Hasło API

en: Service not available
pl: Usługa niedostępna

en: Unkown error
pl: Nieznany błąd

en: Hour(s)
pl: Godzina(y)

en: Order Grand Total:
pl: Całkowita suma zamówienia:

en: Street address 1
pl: Adres 1

en: Street address 2
pl: Adres 2

en: Mexican Peso
pl: peso meksykańskie

en: Yellow
pl: Żółty

en: Autocomplete
pl: Autouzupełnianie

en: Bundle
pl: Zestaw

en: Test mode
pl: Tryb testowy

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: Last 30 days
pl: Ostatnie 30 dni

en: E-mail Address
pl: Adres e-mail

en: Checkbox
pl: Pole wyboru

en: view order
pl: zobacz zamówienie

en: Checkout form
pl: Formularz realizacji zamówienia

en: - Choose an operation -
pl: - Wybierz operację -

en: Account number
pl: Numer konta

en: click here
pl: kliknij tu

en: Discounts
pl: Obniżki

en: 7 Days
pl: 7 dni

en: 15 Days
pl: 15 dni

en: 30 Days
pl: 30 dni

en: Font Color
pl: Kolor czcionki

en: Verified
pl: Zweryfikowany

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Payment Method
pl: Metoda płatności

en: One time
pl: Jeden raz

en: Block Content
pl: Zawartość bloku

en: Faeroese
pl: Farerski

en: Make sticky
pl: Przyklej

en: Maximum Balance
pl: Maksymalny bilans

en: Minimum Balance
pl: Minimalny bilans

en: Module Name
pl: Nazwa modułu

en: Entity Type
pl: Typ encji

en: Coupon code
pl: Kod kuponu

en: Add new coupon
pl: Dodaj nowy kupon

en: Edit coupon
pl: Edytuj kupon

en: Role restrictions
pl: Ograniczenia ról

en: Structure
pl: Struktura

en: View Reports
pl: Zobacz raporty

en: Edit URL
pl: Edytuj adres

en: Entity ID
pl: ID encji

en: Machine Name
pl: Identyfikator systemowy

en: Add
pl: Dodaj

en: Redirect Path
pl: Ścieżka przekierowania

en: Secret
pl: Sekret

en: Bank Transfer
pl: Przelew bankowy

en: Upload a new file
pl: Wyślij nowy plik

en: Order type
pl: Typ zamówienia

en: The unique ID for this @export.
pl: Unikalne ID dla elementu @export.

en: Add new template
pl: Dodaj nowy szablon

en: Download Link
pl: Pobierz odnośnik

en: Nothing
pl: Niczego

en: Afghan Afghani
pl: Afgani afgański

en: Angolan Kwanza
pl: Kwanza angolijska

en: Argentine Peso
pl: Peso argentyńskie

en: Aruban Florin
pl: Florin arubański

en: Barbadian Dollar
pl: Dolar Barbadosu

en: Bangladeshi Taka
pl: Taka Bangladeszu

en: Burundian Franc
pl: Frank burundyjski

en: Brunei Dollar
pl: Dolar Brunei

en: Bolivian Boliviano
pl: Boliviano boliwijskie

en: Brazilian Real
pl: Real brazylijski

en: Bahamian Dollar
pl: Dolar bahamski

en: Belize Dollar
pl: Dolar Belize

en: Congolese Franc
pl: Frank kongijski

en: Chilean Peso
pl: Peso chilijskie

en: Colombian Peso
pl: Peso kolumbijskie

en: Costa Rican Colón
pl: Colon kostarykański

en: Cape Verdean Escudo
pl: Escudo zielonoprzylądkowe

en: Djiboutian Franc
pl: Frank dżibutyjski

en: Dominican Peso
pl: Peso dominikańskie

en: Algerian Dinar
pl: Dolar algierski

en: Estonian Kroon
pl: Korona estońska

en: Egyptian Pound
pl: Funt egipski

en: Ethiopian Birr
pl: Birr etiopejski

en: Fijian Dollar
pl: Dolar Fidżi

en: Falkland Islands Pound
pl: Funt falklandzki

en: Gibraltar Pound
pl: Funt gibraltarski

en: Gambian Dalasi
pl: Dalasi gambijskie

en: Guinean Franc
pl: Frank gwinejski

en: Guatemalan Quetzal
pl: Quetzal gwatemalski

en: Honduran Lempira
pl: Lempira honduraska

en: Croatian Kuna
pl: Kuna chorwacka

en: Haitian Gourde
pl: Gourde haitańskie

en: Indonesian Rupiah
pl: Rupia indonezyjska

en: Israeli New Sheqel
pl: Izraelski szekel

en: Indian Rupee
pl: Rupia indyjska

en: Icelandic Króna
pl: Korona islandzka

en: Jamaican Dollar
pl: Dolar jamajski

en: Kenyan Shilling
pl: Szyling kenijski

en: Comorian Franc
pl: Frank komoryjski

en: South Korean Won
pl: Won południowokoreański

en: Cayman Islands Dollar
pl: Dolar kajmański

en: Lebanese Pound
pl: Funt libański

en: Liberian Dollar
pl: Dolar liberyjski

en: Lesotho Loti
pl: Loti Lesotho

en: Lithuanian Litas
pl: Lit litewski

en: Latvian Lats
pl: Łat łotewski

en: Macanese Pataca
pl: Pataca Makau

en: Mauritanian Ouguiya
pl: Ugija mauretańska

en: Mauritian Rupee
pl: Rupia maurytańska

en: Malaysian Ringgit
pl: Ringgit malezyjski

en: Mozambican Metical
pl: Metical Mozambiku

en: Namibian Dollar
pl: Dolar namibijski

en: Nigerian Naira
pl: Naira nigeryjska

en: Nepalese Rupee
pl: Rupia nepalska

en: Panamanian Balboa
pl: Balboa panamskie

en: Peruvian Nuevo Sol
pl: Nowy sol peruwiański

en: Papua New Guinean Kina
pl: Kina Papua - Nowej Gwinei

en: Philippine Peso
pl: Peso filipińskie

en: Pakistani Rupee
pl: Rupia pakistańska

en: Romanian Leu
pl: Lej rumuński

en: Serbian Dinar
pl: Dinar serbski

en: Saudi Riyal
pl: Rial saudyjski

en: Solomon Islands Dollar
pl: Dolar Wysp Salomona

en: Seychellois Rupee
pl: Rupia seszelska

en: Sierra Leonean Leone
pl: Leone Sierra Leone

en: Somali Shilling
pl: Szyling somalijski

en: Surinamese Dollar
pl: Dolar surinamski

en: São Tomé and Príncipe Dobra
pl: Dobra Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

en: Swazi Lilangeni
pl: Lilangeni suazyjskie

en: Thai Baht
pl: Bat tajlandzki

en: Tongan Paʻanga
pl: Pa'anga tongańska

en: Turkish Lira
pl: Lira turecka

en: Trinidad and Tobago Dollar
pl: Dolar Trynidad i Tobago

en: New Taiwan Dollar
pl: Nowy dolar tajwański

en: Tanzanian Shilling
pl: Szyling tanzański

en: Ukrainian Hryvnia
pl: Hrywna ukraińska

en: Ugandan Shilling
pl: Szyling ugandyjski

en: United States Dollar
pl: Dolar amerykański

en: Uruguayan Peso
pl: Peso urugwajskie

en: Vanuatu Vatu
pl: Vatu Vanuatu

en: Samoan Tala
pl: Tala samoańska

en: East Caribbean Dollar
pl: Dolar wschodniokaraibski

en: Yemeni Rial
pl: Rial jemeński

en: South African Rand
pl: Rand południowoafrykański

en: Zambian Kwacha
pl: Kwacha zambijska

en: Data export
pl: Eksport danych

en: Hash
pl: Hasz

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Russian Ruble
pl: Rubel rosyjski

en: Master
pl: Główny

en: Coupon Code
pl: Kod kuponu

en: Type: !type
pl: Typ: !type

en: Create Account
pl: Utwórz konto

en: United Arab Emirates Dirham
pl: Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich

en: Moroccan Dirham
pl: dirham marokański

en: Polish Złoty
pl: Złoty

en: Extra Settings
pl: Dodatkowe ustawienia

en: Payment ID
pl: Identyfikator płatności

en: Tax Rate
pl: Stawka podatku

en: Edit an Order
pl: Edytuj zamówienie

en: Export CSV
pl: Eksportuj CSV

en: Language Code
pl: Kod Języka

en: Plan name
pl: Nazwa planu

en: A list of products in the order.
pl: Lista produktów wg kolejności.

en: Account %name has been deleted.
pl: Konto %name zostało usunięte.

en: Checkout method
pl: Metoda zakupu
