MoneySuite (7.x-10.3) - en to pt translation catalogue (643 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Transactions
pt: Transações

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Unsubscribe
pt: Cancelar inscrição

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Action
pt: Ação

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Purchased
pt: Comprado

en: Item Name
pt: Nome do item

en: Help Text
pt: Texto de ajuda

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Teste

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: History
pt: Histórico

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Notes
pt: Notas

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: User Name
pt: Nome do Usuário

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: All
pt: Tudo

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Concluído

en: Year
pt: Ano

en: Page
pt: Página

en: Client ID
pt: ID do Cliente

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Added
pt: Adicionado

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Module
pt: Módulo

en: Never
pt: Nunca

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Você deve digitar um e-mail válido.

en: From
pt: De

en: Signature
pt: Assinatura

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Mode
pt: Modo

en: Success
pt: Sucesso

en: N/A
pt: N/D

en: Items
pt: Itens

en: Node Title
pt: Titulo do Post

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 1 year
pt: 1 ano

en: Card Type
pt: Tipo do cartão

en: Card Number
pt: Número do cartão

en: Start Date
pt: Data inicial

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Qty
pt: Qtd

en: Price
pt: Preço

en: End Date
pt: Data Final

en: Product ID
pt: ID do Produto

en: Amount
pt: Valor

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Invoice
pt: Fatura

en: Code
pt: Código

en: Inactive
pt: Inativo

en: Stock
pt: Estoque

en: Owner
pt: Proprietário

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Members
pt: Membros

en: Method
pt: Método

en: Day
pt: Dia

en: here
pt: aqui

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Mai

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Note
pt: Nota

en: Other
pt: Outros

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Color
pt: Cor

en: Link URL
pt: URL do link

en: SKU
pt: Cód. do Produto

en: Deny
pt: Negar

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Sent
pt: Enviado

en: months
pt: meses

en: Valid until
pt: Válido até

en: Destination
pt: Destino

en: Class
pt: Classe

en: Users
pt: Usuários

en: Referrer
pt: Referência

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: Clone
pt: Clonar

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Pedido

en: Random
pt: Aleatório

en: Credit Card
pt: Cartão de crédito

en: Phone Number
pt: Número do Telefone

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Pattern
pt: Padrão

en: Template
pt: Modelo

en: Delete template
pt: Excluir tema

en: Level
pt: Nível

en: Expires
pt: Expira

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Expiration
pt: Expiração

en: Duration
pt: Duração

en: Weeks
pt: Semanas

en: 1 Month
pt: 1 Mês

en: 2 Months
pt: 2 Meses

en: 3 Months
pt: 3 Meses

en: 6 Months
pt: 6 Meses

en: 1 Year
pt: 1 Ano

en: Server settings
pt: Configurações do servidor

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Street
pt: Logradouro

en: City
pt: Cidade

en: Phone number
pt: Telefone

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Rules
pt: Regras

en: Modified
pt: Modificado

en: Hidden
pt: Oculto

en: Approved
pt: Aprovado

en: Accounts
pt: Contas

en: Pending
pt: Pendente

en: Key
pt: Chave

en: Pay
pt: Pagar

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Italian
pt: Italiano

en: Stripe
pt: Listra

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accepted
pt: Aceitos

en: Expired
pt: Expirado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: File Title
pt: Título do arquivo

en: day
pt: dia

en: Default Display
pt: Exibição Padrão

en: Your Name
pt: Seu Nome

en: Entity
pt: Entidade

en: None.
pt: Nada.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Unit
pt: Unidade

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Hours
pt: Horas

en: Production
pt: Produção

en: Info
pt: Informações

en: Red
pt: Vermelho

en: Not available
pt: Indisponível

en: Taxes
pt: Taxas

en: Match
pt: Ocorrência

en: Installed
pt: Instalado

en: Scope
pt: Escopo

en: Activation
pt: Ativação

en: Font Family
pt: Família de Fonte

en: Shopping Cart
pt: Carrinho de Compras

en: Cart
pt: Carrinho

en: Login ID
pt: ID de Login

en: Coupon
pt: Cupom

en: Coupons
pt: Cupons

en: Delete coupon
pt: Apagar cupom

en: Discount
pt: Desconto

en: Donation
pt: Doação

en: Commissions
pt: Comissões

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Product
pt: Produto

en: Order Summary
pt: Resumo do pedido

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Balance
pt: Saldo

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Refund
pt: Estorno

en: Products
pt: Produtos

en: Shippable
pt: Enviável

en: Orders
pt: Pedidos

en: Add to Cart
pt: Comprar

en: User name
pt: Nome do usuário

en: Purchase
pt: Valor do Pedido

en: Gray
pt: Cinza

en: Purple
pt: Roxo

en: Credit
pt: Crédito

en: Affiliates
pt: Afiliados

en: Affiliate
pt: Afiliado

en: administer affiliates
pt: administrador de afiliados

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: Live
pt: Ao Vivo

en: Delete File
pt: Apagar Arquivo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Approval queue
pt: Fila de moderação

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 10 minutes
pt: 10 minutos

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

en: Adjustment
pt: Ajuste

en: Pink
pt: Rosa

en: Yearly
pt: Anualmente

en: Publish
pt: Publicar

en: years
pt: anos

en: weeks
pt: semanas

en: @count days
pt: @count dias

en: 1 week
pt: 1 semana

en: @count weeks
pt: @count semanas

en: @count months
pt: @count meses

en: @count years
pt: @count anos

en: Order ID
pt: ID do pedido

en: Billing Address
pt: Endereço de cobrança

en: Credit Card Type
pt: Tipo de cartão de crédito

en: Credit Card Number
pt: Número do cartão de crédito

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: !points Balance
pt: Balanço dos !points

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pt: Ocorreu um erro durante este pagamento. Por favor, entre em contato conosco para garantir o envio do seu pedido.

en: A payment has been accepted.
pt: Um pagamento foi aceito.

en: Orange
pt: Laranja

en: Plan
pt: Plano

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: this page
pt: esta página

en: Usage
pt: Uso

en: Set
pt: Definir

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Addresses
pt: Endereços

en: You must enter a number.
pt: Você precisa digitar um número.

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Order #
pt: Pedido Nº

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Subscriber
pt: Usuário inscrito

en: Opened
pt: Aberto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: German
pt: Alemão

en: Norwegian
pt: norueguês

en: Polish
pt: Polonês

en: Swedish
pt: Sueco

en: Print
pt: Imprimir

en: Account
pt: Conta

en: Rejected
pt: Rejeitada

en: Template Name
pt: Nome do Tema

en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadense

en: Fee
pt: Taxa

en: No group
pt: Sem grupos

en: Thank You
pt: Obrigado

en: Transaction mode
pt: Modo da transação

en: Transaction type
pt: Tipo de transação

en: Authorization
pt: Autorização

en: Customer notifications
pt: Notificações de clientes

en: Modify
pt: Modificar

en: Reports
pt: Relatórios

en: Created Date
pt: Data de criação

en: Revenue
pt: Receita

en: Submit Order
pt: Enviar pedido

en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

en: Japanese Yen
pt: Iene Japonês

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Hungarian Forint
pt: Forinte Húngaro

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar Neo Zelandês

en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

en: Singapore Dollar
pt: Dólar Singaporense

en: I agree
pt: Eu concordo

en: Started
pt: Iniciada

en: Not checked
pt: Não verificado

en: Radios
pt: Rádios

en: Shipping Address:
pt: Endereço de entrega:

en: Order #:
pt: Pedido Nº:

en: Seller
pt: Vendedor

en: Merchant ID
pt: ID do comerciante

en: Signup
pt: Inscreva-se

en: Enter
pt: Entrar

en: No response
pt: Sem resposta

en: Order complete
pt: Pedido completo

en: Delete discount
pt: Apagar desconto

en: Transaction mode used for processing orders.
pt: Tipo de transação usado no processamento de pedidos.

en: Capture
pt: Capturar

en: Sales
pt: Vendas

en: Credit card payment declined: @text
pt: Pagamento com cartão de crédito recusado: @text

en: Last Month
pt: Último Mês

en: Generate
pt: Gerar

en: Tax
pt: Imposto

en: Test Mode
pt: Modo Teste

en: Email Settings
pt: Definições de e-mail

en: Transaction Key
pt: Chave de Transações

en: AIM settings
pt: Configurações do AIM

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
pt: Apenas especifique uma conta de teste de desenvolvedor, se você acessar sua conta através do https://test.authorize.net<br/>Ajuste para transações ao vivo quando você estiver pronto para iniciar o processamento de pagamentos reais.

en: Live transactions in a live account
pt: Transações reais em uma conta real

en: Test transactions in a live account
pt: Transações de teste em uma conta real

en: Developer test account transactions
pt: Conta de teste de transações do desenvolvedor

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
pt: Dizer a Authorize.net para enviar ao cliente um recibo por e-mail baseado em suas preferências de conta.

en: ARB settings
pt: Configurações ARB

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
pt: Apenas especifique o modo de desenvolvedor se você acessar sua conta através do https://test.authorize.net.<br />Ajuste para o modo de produção, quando você estiver pronto para iniciar o processamento de taxas recorrentes reais.

en: Developer test
pt: Teste para o programador

en: MD5 Hash
pt: Hash MD5

en: CIM settings
pt: Configurações CIM

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
pt: Sempre criar um perfil de CIM para o armazenamento seguro de informações de cartão de crédito para uso futuro.

en: Type: @type<br />ID: @id
pt: Tipo: @type<br />Identificador: @id

en: Service not supported by issuer
pt: Serviço não suportado pelo emitente

en: Address information is unavailable
pt: Informação de endereço não disponível

en: Not Processed
pt: Não Processado

en: Void
pt: Extornar

en: CVV
pt: Códido de confirmação

en: Unit of time
pt: Unidade de tempo

en: Expiration Month
pt: Mês do vencimento

en: Expiration Year
pt: Ano do vencimento

en: Are you sure you want to delete this payment?
pt: Tem certeza que deseja remover este pagamento?

en: Review order
pt: Revisar pedido

en: Review payment
pt: Rever pagamento

en: Submit order
pt: Enviar pedido

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
pt: Paypal - pague sem compartilhar suas informações financeiras.

en: API server
pt: Servidor da API

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
pt: Cadastre-se e use uma conta Sandbox para testes.

en: PayPal transaction ID: @transactionid
pt: Identificador da transação PayPal: @transactionid

en: Payment action
pt: Ação do pagamento

en: You have denied the customer's payment.
pt: Você negou o pagamento do cliente.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
pt: Pagamento pendente no PayPal: @reason

en: The authorization has been voided.
pt: A autorização foi invalidada.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
pt: Seu pedido não estará completo até que você clique no botão  "Enviar pedido" abaixo. Sua conta PayPal será debitada da quantia exibida acima, uma vez que seu pedido for efetuado. Você receberá uma confirmação assim que o pagamento for completado.

en: All the address information matched.
pt: Todas as informações de endereço conferem.

en: None of the address information matched; transaction declined.
pt: Nenhuma das informações de endereço conferem; transação recusada.

en: Part of the address information matched.
pt: Parte do endereço não confere.

en: Nothing matched; transaction declined
pt: Nada encontrado; transação recusada

en: Address and postal code matched
pt: Endereço e CEP combinam

en: Global unavailable
pt: Não disponível globalmente

en: International unavailable
pt: Não disponível internacionalmente

en: Postal code matched; address did not
pt: CEP bateu; endereço não

en: Retry for validation
pt: Tentar validação novamente

en: Service not supported
pt: Serviço não suportado

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Matched
pt: Confere

en: No match
pt: Não combinou

en: Service not available
pt: Serviço não disponível

en: Unkown error
pt: Erro desconhecido

en: Not processed
pt: Não processado

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
pt: Seu endereço de e-mail ainda não foi registrado ou confirmado.

en: Apply to order
pt: Aplicar ao pedido

en: Delete option
pt: Apagar opção

en: Cart settings
pt: Configurações do carrinho

en: Minimum order subtotal
pt: Subtotal mínimo do pedido

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
pt: Opcionalmente, especifique um subtotal mínimo para que o carrinho possa prosseguir ao fechamento da compra.

en: Anonymous cart duration
pt: Duração de carrinho para usuário anônimo

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
pt: Defina o período de tempo que os produtos permanecem no carrinho para clientes <strong>não autenticados</strong>.

en: Minute(s)
pt: Minuto(s)

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: Authenticated cart duration
pt: Duração de carrinho de usuário autenticado

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
pt: Defina o período de tempo que os produtos permanecem no carrinho para clientes <strong>autenticados</strong>.

en: View your purchased files.
pt: Exibir seus arquivos comprados.

en: File downloads
pt: Arquivos para downloads

en: File Downloads
pt: Downloads

en: Notified
pt: Notificado

en: Search using date range.
pt: Buscar usando um intervalo de datas.

en: Purchasing Information:
pt: Informações da compra:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de E-mail:

en: Billing Address:
pt: Endereço de Cobrança:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone da entrega:

en: Order Grand Total:
pt: Total geral do pedido:

en: Payment Method:
pt: Forma de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Resumo do Pedido:

en: Street address 1
pt: Endereço 1

en: Street address 2
pt: Endereço 2

en: You must enter a positive number.
pt: Você deve inserir um número positivo.

en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

en: Remote
pt: Remoto

en: Billing Information
pt: Informações de cobrança

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Bundle
pt: Pacote

en: Order Status
pt: Status do Pedido

en: Dashboard
pt: Painel

en: Unique Click Count
pt: Cliques Únicos

en: Affiliate Banner Templates
pt: Modelos de Banner de Afiliado

en: The IMG tag(s) around which the url of the affiliate is wrapped around. Insert as many as you want.
pt: A tag IMG em torno da qual a url do afiliado será encapsulada. Inserir quantas você desejar.

en: Cookie Lifetime
pt: Tempo de vida do cookie

en: Unique Clicks
pt: Cliques Únicos

en: Commission
pt: Comissão

en: Affiliate Links
pt: Links do Afiliado

en: Customize This Report
pt: Personalize este relatório

en: This Month
pt: Este Mês

en: Last 30 days
pt: Últimos 30 Dias

en: Last 60 Days
pt: Últimos 60 Dias

en: Last 90 Days
pt: Últimos 90 Dias

en: Select a predefined range
pt: Selecione um intervalo pré-definido

en: Select a beginning date.
pt: Selecione a data inicial.

en: Select an end date.
pt: Selecione a data final.

en: Checkbox
pt: A caixa de seleção

en: Unique Clicks - Details
pt: Cliques Únicos - Detalhes

en: Affiliate ID
pt: Afiliado ID

en: Unique Clicks, by affiliate
pt: Unico Cliques, por afiliado

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
pt: Autorize.Net requer a biblioteca PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Error message from PayPal:<br />@message
pt: Mensagem de erro do PayPal:<br />@message

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
pt: Paypal WPP requer a biblioteca PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Checkout form
pt: Formulário de pagamento

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: Purchases
pt: Compras

en: Account number
pt: Número da conta

en: click here
pt: clique aqui

en: Add Product
pt: Adicionar produto

en: Discount type
pt: Tipo de desconto

en: Discounts
pt: Descontos

en: Font Color
pt: Cor da fonte

en: Verified
pt: Verificado

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Payment Method
pt: Método de Pagamento

en: One time
pt: Uma vez

en: Block Content
pt: Conteúdo do Bloco

en: Faeroese
pt: Faroense

en: Make sticky
pt: Destacar

en: The user id
pt: O ID do usuário

en: Module Name
pt: Nome do módulo

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Coupon code
pt: Código do cupom

en: Discount value
pt: Valor do desconto

en: Enter values without symbols, for 15%, enter "15" and choose Percentage as the discount type.
pt: Digite os valores sem os símbolos, para 15%, digite "15" e escolha o percentual como o tipo de desconto.

en: Minimum order limit
pt: O limite mínimo para

en: A minimum order total that applies to the coupon, or 0 for no minimum order limit.
pt: Um total mínimo de pedidos que se aplicam para o cupom, ou 0 para sem limite mínimo de pedidos.

en: Coupon name
pt: Nome do cupom

en: Active coupons
pt: Cupons Ativos

en: View active coupons.
pt: Visualizar cupons ativos

en: Inactive coupons
pt: Cupons inativos

en: View inactive coupons.
pt: Ver cupons inativos.

en: Add new coupon
pt: Adicionar novo cupom

en: Add a new coupon.
pt: Adcionar um novo cupom.

en: Edit coupon
pt: Editar cupom

en: Edit an existing coupon.
pt: Editar um cupom existente.

en: Delete a coupon.
pt: Apagar um cupom.

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
pt: Códigos de cupom não podem ser alteradas depois de terem sido usados em um pedido.

en: Expiry date
pt: Data de expiração

en: Maximum number of redemptions (per code)
pt: Número máximo de resgates (por código)

en: Enter the maximum number of times each code for this coupon can be used, or 0 for unlimited.
pt: Digite o número máximo de vezes que cada código deste cupom pode ser usado, ou 0 para ilimitado.

en: Maximum number of redemptions (per user)
pt: Número máximo de resgates (por usuário)

en: Enter the maximum number of times this coupon can be used by a single user, or 0 for unlimited.
pt: Digite o número máximo de vezes que esse cupom pode ser usado por um único usuário, ou 0 para ilimitado.

en: User restrictions
pt: Restrições do usuário

en: Enter one or more user names and/or "anonymous users" below to make this coupon valid only for those users.
pt: Entre com um ou mais nomes de usuário e/ou "usuários anônimos" abaixo para fazer este cupom válido apenas para os usuários.

en: Role restrictions
pt: Restrições do papel

en: Enter one or more role names below to make this coupon valid only for users with those roles.
pt: Entre com um ou mais nomes de função abaixo para fazer este cupom válido apenas para usuários com esses papéis.

en: Coupon code already used by %name.
pt: Código de cupom já utilizado por %name.

en: Coupon %name has been created.
pt: Cupom %name foi criado.

en: Coupon %name has been updated.
pt: Cupom %name foi atualizado.

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o cupom %name com o código %code?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
pt: Esta ação não pode ser desfeita. Apagar este cupom irá eliminar também todos os registros de uso anteriores.

en: Coupon %name has been deleted.
pt: O cupom %name foi apagado.

en: This coupon code is invalid or has expired.
pt: Este cupom é inválido ou expirou.

en: This coupon has reached the maximum redemption limit.
pt: Este cupom atingiu o limite máximo de resgate.

en: You have not reached the minimum order total for this coupon.
pt: Você não atingiu o pedido total mínino para este cupom.

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
pt: Seu ID de usuário não está permitido a usar este cupom.

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
pt: Você não tem a permissão correta para usar este cupom.

en: Coupon: @code
pt: Cupom: @code

en: There are currently no !type coupons in the system.
pt: Não há atualmente nenhum !type Cupons no sistema.

en: Unexpected acknowledgement status: @status
pt: Estado de confirmação inesperado: @status

en: Structure
pt: Estrutura

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
pt: Mostrar uma mensagem de atualização quando um item é adicionado à carrinho por meio de um formulário de adicionar ao carrinho.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Commission History
pt: Histórico de Comissão

en: Customer Information
pt: Informação do cliente

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Add
pt: Adicionar

en: Secret
pt: Segredo

en: Bank Transfer
pt: Depósito em conta

en: Upload a new file
pt: Enviar novo arquivo

en: Order type
pt: Tipo do pedido

en: Order Date:
pt: Data do pedido:

en: Commission Amount
pt: Valor da Comissão

en: Saved
pt: Salvo

en: Widget Type
pt: Tipo de Widget

en: Delete URL
pt: Remover URL

en: Unique key
pt: Chave única

en: Nothing
pt: Nada

en: Afghan Afghani
pt: Afghani Afegão

en: Angolan Kwanza
pt: Kwanza Angolano

en: Argentine Peso
pt: Peso Argentino

en: Barbadian Dollar
pt: Dólar de Barbados

en: Burundian Franc
pt: Franco do Burundi

en: Brunei Dollar
pt: Dólar de Brunei

en: Bolivian Boliviano
pt: Boliviano da Bolívia

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: Bahamian Dollar
pt: Dólar das Bahamas

en: Belize Dollar
pt: Dólar de Belize

en: Congolese Franc
pt: Franco Congolês

en: Chilean Peso
pt: Peso Chileno

en: Colombian Peso
pt: Peso Colombiano

en: Cape Verdean Escudo
pt: Escudo Cabo-verdiano

en: Djiboutian Franc
pt: Franco do Djibuti

en: Dominican Peso
pt: Peso Dominicano

en: Algerian Dinar
pt: Dinar Argelino

en: Egyptian Pound
pt: Libra Egípcia

en: Ethiopian Birr
pt: Birr da Etiópia

en: Fijian Dollar
pt: Dólar das Ilhas Fiji

en: Falkland Islands Pound
pt: Libra das Malvinas

en: Guinean Franc
pt: Franco Guineense

en: Guatemalan Quetzal
pt: Quetzal da Guatemala

en: Honduran Lempira
pt: Lempira Hondurenha

en: Croatian Kuna
pt: Kuna Croata

en: Haitian Gourde
pt: Gourde do Haiti

en: Indonesian Rupiah
pt: Rupiah da Indonésia

en: Israeli New Sheqel
pt: Novo Shekel de Israel

en: Indian Rupee
pt: Rúpia Indiana

en: Icelandic Króna
pt: Coroa Islandesa

en: Jamaican Dollar
pt: Dólar Jamaicano

en: Kenyan Shilling
pt: Xelim Queniano

en: Comorian Franc
pt: Franco das Comores

en: Cayman Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Cayman

en: Lebanese Pound
pt: Libra Libanesa

en: Liberian Dollar
pt: Dólar Liberiano

en: Lithuanian Litas
pt: Litas da Lituânia

en: Macanese Pataca
pt: Pataca Macaense

en: Mauritanian Ouguiya
pt: Ouguiya da Mauritânia

en: Mauritian Rupee
pt: Rúpia de Maurícios

en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit da Malásia

en: Mozambican Metical
pt: Metical de Moçambique

en: Namibian Dollar
pt: Dólar da Namíbia

en: Nigerian Naira
pt: Naira da Nigéria

en: Nepalese Rupee
pt: Rúpia do Nepal

en: Panamanian Balboa
pt: Balboa Panamenho

en: Peruvian Nuevo Sol
pt: Nuevo Sol Peruano

en: Papua New Guinean Kina
pt: Papua Nova Guiné Kina

en: Philippine Peso
pt: Peso das Filipinas

en: Pakistani Rupee
pt: Rúpia Paquistanesa

en: Romanian Leu
pt: Leu Romeno

en: Serbian Dinar
pt: Dinar Sérvio

en: Saudi Riyal
pt: Riyal da Arábia Saudita

en: Solomon Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Salomão

en: Seychellois Rupee
pt: Rupia de Seychelles

en: Sierra Leonean Leone
pt: Leone de Serra Leoa

en: Somali Shilling
pt: Xelim da Somália

en: Surinamese Dollar
pt: Dólar do Suriname

en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

en: Turkish Lira
pt: Lira Turca

en: Trinidad and Tobago Dollar
pt: Dólar de Trinidade e Tobago

en: New Taiwan Dollar
pt: Novo Dólar Taiwanês

en: Tanzanian Shilling
pt: Xelim da Tanzânia

en: Ugandan Shilling
pt: Xelim de Uganda

en: United States Dollar
pt: Dólar Americano

en: Uruguayan Peso
pt: Peso Uruguaio

en: Samoan Tala
pt: Tala Samoano

en: East Caribbean Dollar
pt: Dólar do Leste do Caribe

en: Yemeni Rial
pt: Rial Iemenita

en: South African Rand
pt: Rand Sul Africano

en: Data export
pt: Exportação de dados

en: Asc
pt: Ascendente

en: Russian Ruble
pt: Rublo Russo

en: Master
pt: Principal

en: New Order Status
pt: Status do Novo Pedido

en: Coupon Code
pt: Código do Cupom

en: Type: !type
pt: Tipo: !type

en: Account Email
pt: Email da criação de conta

en: Payment Received
pt: Pagamento Recebido

en: Create Account
pt: Criar Conta

en: Ad Type
pt: Tipo de Anúncio

en: Tax Rate
pt: Taxa de Imposto

en: Payment Canceled
pt: Pagamento Cancelado

en: New Order
pt: Novo Pedido

en: Language Code
pt: Código do idioma

en: Enter your email address.
pt: Insira o seu endereço de email.

en: Account %name has been deleted.
pt: A conta %name foi apagada.

en: Order information
pt: Informações do pedido
