MoneySuite (7.x-10.3) - en to tr translation catalogue (415 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Transaction ID
tr: İşlem kodu

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Item
tr: Öğe

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Actions
tr: Eylemler

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Unsubscribe
tr: Üyelikten çık

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Currency
tr: Para birimi

en: Action
tr: Eylem

en: Quantity
tr: Miktar

en: Purchased
tr: Satın alınan

en: Download
tr: İndir

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Time
tr: Zaman

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: History
tr: Geçmiş

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Notes
tr: Notlar

en: Event
tr: Olay

en: Text
tr: Metin

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Total
tr: Toplam

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: All
tr: Tümü

en: days
tr: gün

en: Active
tr: Etkin

en: Done
tr: Tamam

en: Year
tr: Yıl

en: Page
tr: Sayfa

en: User settings
tr: Kullanıcı ayarları

en: Added
tr: Eklendi

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Module
tr: Modül

en: Never
tr: Asla

en: You must enter a valid e-mail address.
tr: Geçerli bir e-posta adresi girmelisiniz.

en: From
tr: Kimden

en: Signature
tr: İmza

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Click here
tr: Burayı tıklayın

en: Mode
tr: Kip

en: Items
tr: Öğeler

en: Node Title
tr: Düğüm Başlığı

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: 1 day
tr: @count gün

en: 1 year
tr: @count yıl

en: Card Type
tr: Kart Türü

en: Card Number
tr: Kart Numarası

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Qty
tr: Adet

en: Price
tr: Fiyat

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Product ID
tr: Ürün ID

en: Amount
tr: Miktar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Phone
tr: Telefon

en: Fax
tr: Faks

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Invoice
tr: Fatura

en: Sell Price
tr: Satış Fiyatı

en: Code
tr: Kod

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: Stock
tr: Stok

en: Owner
tr: Sahibi

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Members
tr: Üyeler

en: Method
tr: Yöntem

en: Day
tr: Gün

en: here
tr: buraya

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Other
tr: Diğer

en: Backup
tr: Yedekle

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Color
tr: Renk

en: Link URL
tr: Bağlantı URL

en: SKU
tr: Ürün Stok Kodu

en: Deny
tr: Yasakla

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: months
tr: ay

en: Destination
tr: Hedef

en: Class
tr: Sınıf

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Checkout
tr: Kasa

en: Clone
tr: Kopya

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Order
tr: Sıralama

en: Random
tr: Rastgele

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: Zip Code
tr: Posta Kodu

en: Phone Number
tr: Telefon

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Template
tr: Şablon

en: Delete template
tr: Şablonu sil

en: Level
tr: Seviye

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Expiration
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Duration
tr: Süre

en: Weeks
tr: Hafta

en: Server settings
tr: Sunucu ayarları

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Street
tr: Cadde

en: City
tr: Şehir

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Rules
tr: Kurallar

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Hidden
tr: Gizli

en: Approved
tr: Onaylı

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Key
tr: Anahtar

en: Pay
tr: Öde

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Accepted
tr: Kabul edilmiş

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: File Title
tr: Dosya Başlığı

en: day
tr: gün

en: Default Display
tr: Öntanımlı Görünüm

en: Your Name
tr: Adınız

en: Entity
tr: Nesne

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: Unit
tr: Birim

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Hours
tr: Saat

en: Production
tr: Üretim

en: Info
tr: Bilgi

en: Red
tr: Kırmızı

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: Payment Info
tr: Ödeme Bilgisi

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Installed
tr: Kurulu

en: Membership
tr: Üyelik

en: Address Line 1
tr: adres satırı 1

en: Shopping Cart
tr: Alışveriş Sepeti

en: Cart
tr: Sepet

en: Login ID
tr: Giriş K. Adı

en: Discount
tr: İndirim

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Week(s)
tr: Hafta(lar)

en: Year(s)
tr: Yıl(lar)

en: Product
tr: Ürün

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Order Summary
tr: Sipariş Özeti

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: Shipping address
tr: Gönderi adresi:

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Balance
tr: Bakiye

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Products
tr: Ürünler

en: Total:
tr: Toplam:

en: Orders
tr: Siparişler

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Gray
tr: Gri

en: Purple
tr: Mor

en: Referrals
tr: Referanslar

en: Percentage
tr: Yüzde

en: 1 month
tr: 1 ay
    @count ay

en: Live
tr: Live (canlı)

en: Delete File
tr: Dosyayı Sil

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Approval queue
tr: Onay kuyruğu

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: Pink
tr: Pembe

en: Publish
tr: Yayınla

en: years
tr: yıl

en: @count days
tr: @count gün

en: 1 week
tr: @count hafta

en: @count weeks
tr: @count hafta

en: @count months
tr: @count ay

en: @count years
tr: @count yıl

en: Order ID
tr: Sipariş Numarası

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: !points Balance
tr: !points Bakiyeniz

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
tr: Ödeme aşamasında hata oluştu. Lütfen siparişinizin onaylandığından emin olmak için bizi arayınız.

en: A payment has been accepted.
tr: Ödeme kabul edildi.

en: Orange
tr: Turuncu

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Usage
tr: Kullanım

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Addresses
tr: Adresler

en: Cancelled
tr: İptal

en: Order #
tr: Sipariş no

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Euro
tr: Avro

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Danish
tr: Danca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: German
tr: Almanca

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Polish
tr: Lehçe

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Print
tr: Yazdır

en: Account
tr: Hesap

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

en: Transaction mode
tr: İşlem modu

en: Transaction type
tr: İşlem tipi

en: Authorization
tr: Yetkilendirme

en: Customer notifications
tr: Müşteri bilgilendirmeleri

en: Reports
tr: Raporlar

en: Revenue
tr: Kar

en: Submit Order
tr: Siparişi gönder

en: Australian Dollar
tr: Avustralya Doları

en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

en: Started
tr: Başladı

en: Radios
tr: Radyo düğmeleri

en: Shipping Address:
tr: Gönderi Adresi:

en: Order #:
tr: Sipariş no:

en: Seller
tr: Satıcı

en: Enter
tr: Gir

en: Tickets
tr: Biletler

en: Order complete
tr: Sipariş tamamlandı

en: Delete discount
tr: İndirim silin

en: Transaction mode used for processing orders.
tr: İşlem modu siparişlerin işlenmesi için kullanılır.

en: Credit card payment declined: @text
tr: Kredi kartı ödemesi red edildi: @text

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Generate
tr: Oluştur

en: Tax
tr: Vergi

en: Email Settings
tr: E-posta Ayarları

en: 2Checkout
tr: Checkout sistemi

en: Transaction Key
tr: İşlem Anahtarı

en: AIM settings
tr: AIM ayarları

en: Live transactions in a live account
tr: Gerçek hesapta gerçek işlemler.

en: Test transactions in a live account
tr: Gerçek hesapta test işlemler.

en: Unit of time
tr: Zaman birimi

en: Expiration Month
tr: Bitiş ayı

en: Expiration Year
tr: Bitiş yılı

en: Are you sure you want to delete this payment?
tr: Bu ödemeyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Review order
tr: Siparişi gözden geçir

en: Review payment
tr: Ödemeyi gözden geçir

en: Submit order
tr: Siparişi onayla

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
tr: PayPal - kişisel bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapın.

en: API server
tr: API Sunucusu

en: The authorization has been voided.
tr: Onaylama iptal edilmiştir.

en: Postal code matched; address did not
tr: Posta kodu eşleşti; ancak adres eşleşmedi

en: Matched
tr: Eşleşti

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: Unkown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
tr: E-posta adresiniz henüz kayıt edilmemiş veya onaylanmamıştır.

en: Apply to order
tr: Sipârişe uygula

en: Cart settings
tr: Sepet ayarları

en: Hide block if cart is empty.
tr: Sepet boş ise bloğu gizle

en: Anonymous cart duration
tr: Oturum açılmamış durumda sepetin geçerlilik süresi

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
tr: Oturum <strong>açmamış</strong> müşterilerin sepetlerinin ürünlerin yaşama süresini belirtin.

en: Minute(s)
tr: Dakika

en: Hour(s)
tr: Saat

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
tr: Oturum <strong>açmış</strong> müşterilerin sepetlerinin ürünlerin yaşama süresini belirtin.

en: View your purchased files.
tr: Satın aldığınız dosyaları görüntüleyin.

en: File downloads
tr: İndirilebilir dosyalar

en: expires on @date
tr: @date tarihinde bitecek

en: No downloads found
tr: İndirilmiş dosya yok

en: The IP address %ip
tr: IP adresi %ip

en: Purchasing Information:
tr: Satın alma Bilgileri:

en: E-mail Address:
tr: E-posta adresi:

en: Billing Address:
tr: Fatura Adresi:

en: Billing Phone:
tr: Fatura Telefonu:

en: Shipping Phone:
tr: Gönderi Telefonu:

en: Order Grand Total:
tr: Sipariş Toplam Tutarı:

en: Payment Method:
tr: Ödeme Yöntemi:

en: Order Summary:
tr: Sipariş Özeti:

en: Street address 1
tr: Adres 1

en: Street address 2
tr: Adres 2

en: Billing Information
tr: Fatura Bilgisi

en: Yellow
tr: Sarı

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Dashboard
tr: Pano

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
tr: Dosya indirme işleminiz tamamlanınca yeniden indirme yapmadan önce bu sayfayı yenileyin. (İzniniz varsa)

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
tr: Dosya indirme yardımcısı ve hızlandırıcısı programlar kullanmayınız, hesabınızın kilitlenmesine sebep olabilirsiniz.

en: Checkout form
tr: Ödeme formu

en: - Choose an operation -
tr: - Bir işlem seçiniz -

en: Account number
tr: Hesap numarası

en: click here
tr: buraya tıklayınız

en: Product Details
tr: Ürün Ayrıntıları

en: Complete Sale
tr: Satışı Tamamla

en: No discounts.
tr: İndirim yok.

en: Discount type
tr: İndirim türü

en: Discounts
tr: İndirimler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Gift Message
tr: Hediye Notu

en: Payment Method
tr: Ödeme Yöntemi

en: One time
tr: Bir kez

en: Block Content
tr: Blok İçeriği

en: Make sticky
tr: Listeler üstünde kalıcı yap

en: Expiry date
tr: Bitiş tarihi

en: log in
tr: giriş yapın

en: Structure
tr: Yapı

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Customer Information
tr: Müşteri Bilgileri

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Event Date
tr: Etkinlik Tarihi

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Add
tr: Ekle

en: Bank Transfer
tr: Banka Havalesi

en: Upload a new file
tr: Yeni bir dosya yükle

en: Order type
tr: Sipariş türü

en: Order Date:
tr: Sipariş Tarihi:

en: Approval Queue
tr: Onay Kuyruğu

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Romanian Leu
tr: Romanya Levi

en: Turkish Lira
tr: Türk Lirası

en: Hash
tr: Karma

en: Asc
tr: Artan

en: Confirm E-mail Address
tr: E-posta Adresini Doğrula

en: Russian Ruble
tr: Rus Rublesi

en: Master
tr: Ana (master)

en: You have reached the download limit for this file.
tr: Bu dosyayı indirebilmeniz için size tanımlanan indirme sayısını aştınız.

en: Bulgarian Lev
tr: Bulgar Levası

en: Language Code
tr: Dil Kodu

en: Account %name has been deleted.
tr: %name hesabı silindi.
