MoneySuite (7.x-10.4) - en to bn translation catalogue (98 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Email address
bn: ইমেইল ঠিকানা

en: Type
bn: টাইপ

en: Confirm
bn: নিশ্চিত করুন

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Download
bn: ডাউনলোড

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Weekly
bn: সাপ্তাহিক

en: None
bn: একটিও নয়

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Message
bn: বার্তা

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Weight
bn: ভর

en: Image
bn: ছবি

en: Required
bn: অত্যাবশ্যক

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Time
bn: সময়

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: History
bn: ইতিহাস

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Continue
bn: এগিয়ে চল

en: Email
bn: ইমেইল

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: Error
bn: ত্রুটি

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Done
bn: সম্পন্ন

en: Year
bn: বছর

en: Not found
bn: পাওয়া যায় নি

en: Module
bn: মডিউল

en: Never
bn: কখনোই নয়

en: Signature
bn: স্বাক্ষর

en: Mode
bn: মোড

en: N/A
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Items
bn: আইটেমসমূহ

en: Width
bn: প্রস্থ

en: This field is required.
bn: এই ফিল্ডটি আবশ্যক।

en: Month
bn: মাস

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Unlimited
bn: অসীম

en: Code
bn: কোড

en: Day
bn: দিন

en: January
bn: জানুয়ারী

en: February
bn: ফেব্রুয়ারী

en: March
bn: মার্চ

en: April
bn: এপ্রিল

en: May
bn: মে

en: June
bn: জুন

en: July
bn: জুলাই

en: August
bn: আগস্ট

en: September
bn: সেপ্টেম্বর

en: October
bn: অক্টোবর

en: November
bn: নভেম্বর

en: December
bn: ডিসেম্বর

en: Color
bn: রং

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Optional
bn: ঐচ্ছিক

en: Order
bn: ক্রম

en: IP Address
bn: আইপি ঠিকানা

en: English
bn: ইংরেজী

en: French
bn: ফরাসী

en: Italian
bn: ইতালীয়

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: Installed
bn: ইন্সটলকৃত

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: Danish
bn: ডেনিশ

en: Dutch
bn: ডাচ

en: German
bn: জার্মান

en: Print
bn: প্রিন্ট

en: Account
bn: এ্যাকাউন্ট

en: Reports
bn: রিপোর্ট

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড

en: Structure
bn: গঠন
