MongoDB (7.x-1.0-beta2) - en to sv translation catalogue (74 entries)

en: Pages
sv: Sidor

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: error
sv: fel

en: Block title
sv: Blocktitel

en: The title of the block as shown to the user.
sv: Titeln på ett block såsom det visas för användaren.

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: File
sv: Fil

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: Message
sv: Meddelande

en: Weight
sv: Vikt

en: none
sv: ingen

en: User
sv: Användare

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Severity
sv: Grad

en: Count
sv: Antal

en: configure
sv: konfigurera

en: Line
sv: Rad

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Visibility settings
sv: Inställningar för synlighet

en: Function
sv: Funktion

en: Source
sv: Källa

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort blocket %name?

en: The block %name has been removed.
sv: Blocket %name har tagits bort.

en: warning
sv: varning

en: critical
sv: kritisk

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Blocks
sv: Block

en: Delete block
sv: Radera block

en: Save blocks
sv: Spara block

en: The block settings have been updated.
sv: Blockinställningarna har uppdaterats.

en: '%name' block
sv: Blocket "%name"

en: Save block
sv: Spara block

en: The block configuration has been saved.
sv: Blockinställningarna har sparats.

en: The block has been created.
sv: Blocket har skapats.

en: Block body
sv: Blockinnehåll

en: The content of the block as shown to the user.
sv: Innehållet i ett block såsom det visas för användaren.

en: About
sv: Om

en: Uses
sv: Använder

en: alert
sv: varning

en: emergency
sv: nödfall

en: Filter log messages
sv: Filtrera logg efter meddelandetyp

en: You must select something to filter by.
sv: Du måste välja något att filtrera på.

en: No blocks in this region
sv: Inga block i denna region

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
sv: Ändringarna i dessa block kommer inte att sparas förrän knappen <em>Spara block</em> klickas på.

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Ensure that each block description is unique.
sv: Säkerställ att varje beskrivning av block är unikt.

en: Positioning content
sv: Placerar innehåll

en: Controlling visibility
sv: Synlighet

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
sv: En kort beskrivning av ditt block. Används på sidan <a href="@overview">Administration av block</a>.

en: Cache blocks
sv: Cacha block

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
sv: Cachning av block är inaktiverat eftersom du har aktiverat moduler som definierar begränsning av åtkomst till innehåll.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
sv: Styr de visuella byggstenarna som en sida är uppbyggt av. Block är rutor med innehåll som återges på en plats, eller en region, på en webbsida.

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: The block cannot be placed in this region.
sv: Blocket kan inte placeras i denna region.

en: Clear log messages
sv: Rensa meddelanden i logg

en: This will permanently remove the log messages from the database.
sv: Detta kommer att ta bort logmeddelanden permanent från databasen.

en: Show block for specific content types
sv: Visa block för angivna innehållstyper

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
sv: Visa detta block enbart på sidor som visar innehåll av den givna typen/typerna. Om du inte väljet någon typ så kommer det inte finnas någon begränsning.
