MongoDB (7.x-1.0-beta2) - en to th translation catalogue (65 entries)

en: Pages
th: หน้า

en: delete
th: ลบ

en: Delete
th: ลบ

en: Type
th: ประเภท

en: List
th: ดูลิสต์

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: error
th: ผิดพลาด

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: The title of the block as shown to the user.
th: ชื่อของบล็อคที่แสดงให้ผู้ชมเห็น

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: File
th: ไฟล์

en: Date
th: วันที่

en: Message
th: ข้อความ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: none
th: ไม่มี

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Add block
th: เพิ่มบล็อค

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Severity
th: ระดับความรุนแรง

en: Count
th: จำนวน

en: configure
th: ตั้งค่า

en: Referrer
th: อ้างอิง

en: Visibility settings
th: ตั้งค่าการแสดงผล

en: Source
th: แหล่งที่มา

en: Are you sure you want to delete the block %name?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบบล็อค %name?

en: The block %name has been removed.
th: ลบบล็อค %name แล้ว

en: warning
th: คำเตือน

en: critical
th: อันตราย

en: Blocks
th: บล็อค

en: Delete block
th: ลบบล็อค

en: Save blocks
th: บันทึกบล็อค

en: The block settings have been updated.
th: ตั้งค่าบล็อคเรียบร้อย

en: '%name' block
th: บล็อค '%name'

en: Save block
th: บันทึกบล็อค

en: The block configuration has been saved.
th: ตั้งค่าบล็อคแล้ว

en: The block has been created.
th: สร้างบล็อคสำเร็จ

en: Block body
th: เนื้อหาในบล็อก

en: The content of the block as shown to the user.
th: เนื้อหาของบล็อคที่แสดงให้ผู้ชมเห็น

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Uses
th: ใช้

en: alert
th: ตื่นตัว

en: emergency
th: ฉุกเฉิน

en: Filter log messages
th: กรองข้อมูลการแสดงผลข้อความจากบันทึก log

en: You must select something to filter by.
th: คุณต้องเลือกรายการที่ต้องการกรองข้อมูล

en: No blocks in this region
th: ไม่มีบล็อคในตำแหน่งนี้

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
th: การเปลี่ยนแปลงในบล็อคใดๆ จะไม่มีผลจนกว่าคุณจะคลิ๊กปุ่ม <em>บันทึกบล็อค</em>

en: Not restricted
th: ไม่จำกัด

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
th: หน้าใดๆ ที่คำสั่ง PHP นี้ส่งค่า <code>TRUE</code> กลับมา (ผู้เชี่ยวชาญเท่านั้น)

en: Pages or PHP code
th: หน้าใดๆ หรือ คำสั่ง PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
th: ถ้าเลือกใช้คำสั่ง PHP ให้พิมพ์คำสั่ง PHP ระหว่าง %php และพึงระลึกเสมอว่า การใช้คำสั่ง PHP ที่ไม่ถูกต้อง อ่านทำให้เว็บไซต์ไม่สามารถใช้งานได้

en: Not customizable
th: ไม่สามารถปรับเปลี่ยนได้

en: Ensure that each block description is unique.
th: ต้องแน่ใจว่าคำอธิบายบล็อคแต่ละอัน ไม่ซ้ำกัน

en: Positioning content
th: ตำแหน่งเนื้อหา

en: Controlling visibility
th: ควบคุมการแสดงผล

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
th: คำอธิบายย่อสำหรับบล็อคของคุณ โดยคำอธิบายนี้จะแสดงใน <a href="@overview">หน้าบริหารบล็อค</a>

en: Cache blocks
th: เก็บบล็อคไว้ในแคช

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
th: การใช้งานแคชของบล็อคถูกปิดไว้ เนื่องจากคุณเปิดใช้งานโมดูลที่มีการจำกัดการเข้าถึงเนื้อหา

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
th: ควบคุมการแสดงผลบล็อคในหน้าใดๆ โดยบล็อคจะเป็นกล่องที่แสดงเนื้อหาในพื้นที่ใดๆ ในหน้าเว็บ

en: Restricted to certain pages
th: จำกัดให้เฉพาะบางหน้า

en: The block cannot be placed in this region.
th: ไม่สามารถวางบล็อคในพื้นที่นี้ได้

en: Clear log messages
th: ล้างข้อความ Log

en: This will permanently remove the log messages from the database.
th: จะลบข้อความบันทึกจากฐานข้อมูล
