Mongodb (7.x-1.0-rc1) - en to cs translation catalogue (78 entries)

en: Pages
cs: Stránky

en: delete
cs: smazat

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Type
cs: Typ

en: List
cs: Seznam

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: error
cs: chyba

en: Block title
cs: Nadpis bloku

en: The title of the block as shown to the user.
cs: Nadpis bloku zobrazený uživatelům.

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Overview
cs: Přehled

en: File
cs: Soubor

en: Date
cs: Datum

en: Message
cs: Zpráva

en: Weight
cs: Váha

en: none
cs: žádné

en: Paths
cs: Cesty

en: User
cs: Uživatel

en: Block
cs: Blok

en: Add block
cs: Přidat blok

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Severity
cs: Vážnost

en: Count
cs: Počet

en: configure
cs: nastavení

en: Line
cs: Řádek

en: Referrer
cs: Odkazující stránka

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Visibility settings
cs: Nastavení viditelnosti

en: Function
cs: Funkce

en: Source
cs: Zdroj

en: Are you sure you want to delete the block %name?
cs: Opravdu odstranit blok %name?

en: The block %name has been removed.
cs: Blok %name byl odstraněn.

en: warning
cs: varování

en: critical
cs: kritické

en: Block description
cs: Popis bloku

en: Blocks
cs: Bloky

en: Delete block
cs: Smazat blok

en: Save blocks
cs: Uložit bloky

en: The block settings have been updated.
cs: Nastavení bloku bylo aktualizováno.

en: '%name' block
cs: Blok '%name'

en: Save block
cs: Uložit blok

en: The block configuration has been saved.
cs: Nastavení bloku bylo uloženo.

en: The block has been created.
cs: Blok byl vytvořen.

en: Block body
cs: Tělo bloku

en: The content of the block as shown to the user.
cs: Obsah bloku zobrazený uživatelům.

en: About
cs: Popis

en: Uses
cs: Použití

en: alert
cs: upozornění

en: emergency
cs: havárie

en: Filter log messages
cs: Filtrovat zprávy v logu

en: You must select something to filter by.
cs: Je třeba vybrat filtrovací kritérium.

en: No blocks in this region
cs: V této oblasti nejsou žádné bloky.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
cs: Změny v těchto blocích se neprojeví, dokud je neuložíte pomocí tlačítka <em>Uložit bloky</em>.

en: View 'page not found' errors (404s).
cs: Zobrazit seznam chyb „stránka nenalezena“ (404).

en: View 'access denied' errors (403s).
cs: Zobrazit seznam chyb „přístup odepřen“ (403).

en: Not restricted
cs: Není omezeno

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
cs: Stránky, kde PHP kód vrátí <code>TRUE</code> (jen pro experty)

en: Pages or PHP code
cs: Stránky nebo PHP kód

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
cs: Pokud je zvolen PHP kód, vkládejte kód mezi značky %php. Pamatujte, že provedení nesprávného PHP kódu může tento web rozbít.

en: Not customizable
cs: Nelze přizpůsobit

en: Ensure that each block description is unique.
cs: Zajistěte unikátní popisy všech bloků.

en: Positioning content
cs: Umístění obsahu

en: Controlling visibility
cs: Kontrola viditelnosti

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
cs: Stručný popis bloku. Je použit na <a href="@overview">stránce Správa bloků</a>.

en: Cache blocks
cs: Cache bloků

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
cs: Ukládání obsahu bloků do mezipaměti bylo deaktivováno, protože jsou zapnuté moduly omezující přístup k obsahu.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
cs: Spravuje bloky, ze kterých jsou skládány stránky. Bloky jsou boxy s obsahem zobrazované v určitých oblastech webové stránky.

en: Restricted to certain pages
cs: Omezený na určitý stránky

en: The block cannot be placed in this region.
cs: Blok nemůže být umístěn do tohoto regionu.

en: Clear log messages
cs: Smazat zprávy logu

en: This will permanently remove the log messages from the database.
cs: Toto navždy odstraní záznamy v logu z databáze.

en: Show block for specific content types
cs: Zobrazit blok pro specifické typy obsahu

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
cs: Zobrazit tento blok pouze na stránkách vybraného typu(-ů). Nevyberete-li žádný typ, nebude se aplikovat omezení podle typu obsahu.
